Venezuelské zoufalství nekončí, prezident Maduro chce srovnat ceny benzinu

  16:37aktualizováno  16:37
Venezuela by měla zvýšit státem dotované domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň. Zabránila by tak ztrátám milionů dolarů, o něž zemi každoročně připraví pašeráci. Uvedl to podle zahraničních médií venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu (17. října 2017). | foto: Reuters

Venezuela, stejně jako další státy těžící ropu, domácí ceny benzinu pro své občany dotuje. Tyto ceny se v zemi i přes rozsáhlé ekonomické problémy po desítky let téměř nezměnily. Míra inflace podle Mezinárodního měnového fondu dosáhne ve Venezuele do konce letošního roku jednoho milionu procent. Země se tak dostane do jedné z nejhorších hyperinflačních krizí v moderní historii.

Litr benzinu v současnosti ve Venezuele stojí jeden bolívar, k nákupu jednoho amerického dolaru je však podle informací BBC z tamního černého trhu potřeba víc než čtyři miliony bolívarů. Za ekvivalent 22,6 koruny tam tak naplníte přibližně 80 000 nádrží středně velkých aut.

„Benzin se musí prodávat za mezinárodní ceny, abychom zabránili jeho pašování do Kolumbie a karibské oblasti,“ uvedl Maduro v rozhovoru s místní televizí. Pašeráci palivo, které nakoupí za domácí nízké ceny, prodávají za ceny podstatně vyšší především v sousedních státech. Podle BBC tak stát ročně přijde o osmnáct miliard dolarů (přes čtyři sta miliard korun).

Dotace pro držitele identifikačních karet

Ne všichni Venezuelané ale podle Madurových plánů budou platit plnou cenu. Držitelé identifikačních karet, které vláda zavedla v loňském roce, by po příští dva roky měli dostávat na pohonné hmoty dotace. Jak přesně by systém fungoval však Maduro neupřesnil.

Fotogalerie

Velká část odpůrců současného prezidenta si odmítla identifikační kartu zařídit. Podle jejich názoru se jedná o způsob, jak si o lidech vést záznamy. Karta je dobrovolná a zdarma, získat ji může každý Venezuelan starší patnácti let. Její budoucí držitelé musí zodpovědět sérii otázek o svém socioekonomickém statusu. Zvýšení cen tak pravděpodobně více než kohokoli jiného zasáhne Madurovy odpůrce.

Ceny se nezvyšují poprvé

Venezuelané jsou na autech z velké míry závislí. Mnozí z nich do práce dojíždí dlouhé kilometry. Úroveň hromadné dopravy se z důvodu špatné údržby neustále zhoršuje a místo autobusů často jezdí nákladní automobily, dříve převážející dobytek.

V minulosti se vláda již několikrát pokusila zvýšit cenu pohonných hmot. V roce 1989 růst cen benzinu rozpoutal sérii demonstrací v Caracasu a okolí, které nakonec rozehnala armáda. Během tehdejších nepokojů zahynuly stovky lidí.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Konec obchodní války na obzoru? Jednání USA a Číny významně pokročila

Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu

Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu jako je otázka...

Nekorektní móda. Světové značky bojují s rasistickými přešlapy

Modelka předvádí kritizovaný model britské značky Burberry na londýnském týdnu...

Špatná reklama, pořád reklama. Jako by se tímto motem v poslední době řídilo mnoho světových módních značek. Naposledy...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Najdete na iDNES.cz