Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Británie neplní své sliby, stále vyváží plastový odpad do chudých zemí

  13:00
Velká Británie se jako největší evropský producent plastového odpadu před brexitem zavázala, že omezí vývoz plastů do rozvojových států. K tomu však nedošlo. Evropská unie, ekologové i část veřejnosti tak zuří a žádají nápravu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V souvislosti s odchodem z Evropské unie Velká Británie avizovala, že i po brexitu bude klást velký důraz na enviromentální témata. Mezi takové patří i problematika plastového odpadu, neboť v pomyslné tabulce producentů se nachází na druhém místě hned za Spojenými státy. Zhruba dvě třetiny plastového odpadu také vyváží. Často právě do rozvojových zemí, kde s odpadem nevhodně nakládají.

Britské odvětví odpadu a recyklace bylo po dobu více než dvaceti let silně ovlivňováno normami z Evropské unie. Velká část práva Spojeného království byla v oblasti životního prostředí postavena na jejích směrnicích. Ty stanovují minimální požadavky, které musí členské státy Evropské unie plnit.

Od ledna platí nová pravidla

K prvnímu lednu letošního roku se regulace v oblasti nakládání s plastovým odpadem v Evropské unii ještě zpřísnila. Nově není možné vyvážet plastový odpad do zemí, které nejsou členy mezinárodní organizace OECD.

Evropská unie přistoupila k tomuto kroku na základě dodatku k Basilejské úmluvě z roku 2019. Tehdy se zúčastněné státy dohodly, že zakážou vývoz směsných či znečištěných plastů do zemí, které si s tímto odpadem nedokážou poradit.

Češi třídí jako o život, velká část odpadu však stejně skončí na skládce

„Zákaz vývozu plastového odpadu do rozvojových zemí nás konečně přiměje přemýšlet nad zbytečně vysokou spotřebou plastů. Je to signál, že nadvýrobě plastů odzvonilo. Plastový odpad zamořuje nejen mořské pláže, ale i naše lesy a další přírodní stanoviště. Je proto třeba začít zálohovat i PET lahve na nápoje, aby se zabránilo jejich volnému vyhazování,“ řekl tehdy Jindřich Petrlík z neziskové organizace Arnika, která usiluje o lepší životní prostředí.

Velká Británie však avizovala, že k této regulaci jen tak nepřistoupí. Nyní by měl být tento export prováděn na základě předchozího informovaného souhlasu, kdy příjemce tohoto odpadu musí s dovozem plastů souhlasit. Proti jsou však ekologové, podle kterých tento systém povede ke značnému zneužívání.

„Předpokládali jsme, že Spojené království bude Evropskou unii následovat. Je pro nás velmi šokující, že místo toho budou stále umožňovat vývoz kontaminovaných a obtížně recyklovatelných plastů do rozvojových států po celém světě,“ řekl pro list The Guardian Jim Puckett, ředitel organizace Basel Action Network, která lobuje proti vývozu toxického odpadu do rozvojových zemí.

Vyváží hlavně do jihovýchodní Asie

Podle posledních údajů analyzovaných organizací Last Beach CleanUp vyvezlo Spojené království za září 2020 až 7133 tun odpadu do zemí mimo OECD. Šlo o státy jako je Malajsie, Pákistán, Vietnam, Indonésie či Turecko. Odpad, který není možné recyklovat, obvykle končí nelegálním spalováním nebo ukládáním na skládky. Často se dostává i do oceánu.

Česko má zvýšit recyklaci plastů. O výrobky ale není zájem a dotace nejsou

„Je znepokojivé vidět, že si Spojené království přeje pokračovat v těchto nesprávných praktikách a využívat tak rozvojové země jako skládky. V Indonésii jsme zdokumentovali velké množství dovezeného plastového odpadu ze Spojeného království, který byl vyhozen v zemědělských oblastech“, uvedl Yuyun Ismawati, aktivista z indonéské ekologické skupiny Nexus3 Foundation.

„Byli bychom rádi, kdyby Spojené království ukázalo své vůdčí postavení a v souladu s Evropskou unií zakázalo vyvážet plasty do zemí mimo OECD. Pokud to dokáže 27 států Evropské unie, pak Spojené království určitě také. Doufám, že Spojené království včas přehodnotí svůj postoj,“ uvedl pro list The Guardian právník specializující se na oblast životního prostředí Tim Gabriel.

Pláže Bali jsou zahlceny plastovým odpadem, denně ho přibudou desítky tun

Stínový ministr životního prostředí, potravinářství a rozvoje venkova Velké Británie Luke Pollard uvedl, že vláda neplní své závazky. „Vláda učinila velké sliby. Tvrdila, že bude klást důraz na environmentální normy z Evropy a že zakáže vývoz plastového odpadu. Britové očekávají, že se bude více recyklovat doma.“

Mluvčí britského ministerstva životního prostředí, potravinářství a rozvoje venkova uvedl, že vláda se sice zavázala zakázat vývoz veškerého plastového odpadu do zemí, které nejsou členy OECD, neposkytla však přesný časový harmonogram.

Autor:
  • Nejčtenější

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Koordinátor Vobořil brzdí. Finský model prodeje alkoholu v Česku asi neprojde

20. června 2024  13:47

Letos na podzim chce národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s dalšími experty představit...

Německo se nadechuje. Výhled ekonomiky je nadějný i pro zbytek roku, říká institut

20. června 2024  11:37

Německé ekonomice se daří překonávat krizi, v letošním roce tak vykáže růst hrubého domácího...

Zde nakupuje Taylor Swift. Skromný londýnský kebab je v obležení fanoušků

20. června 2024  11:04

Poté, co si popová ikona objednala během svého vystoupení 45 doner kebabů, stal se nenápadný...

Všem už firmy nepřidají. Kdo chce vyšší mzdu, musí si sám říct, zjistil průzkum

20. června 2024

Premium Zvýšení mzdy se dočkají ve druhé polovině roku hlavně lidé, kteří si o to řeknou a které firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...