Lidé kvůli hypotéce častěji lžou. Zkreslují hlavně své příjmy

  1:00aktualizováno  1:00
Někteří žadatelé o úvěr se pokoušejí upravit svou finanční realitu. Nechávají se kvůli tomu i fiktivně zaměstnat. Pravděpodobně to souvisí s přituhováním na hypotečním trhu. ČNB už poněkolikáté zpřísnila podmínky, za kterých se hypotéky smějí dávat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lidé musí o půjčku na vlastní bydlení bojovat. Někteří kvůli tomu do žádosti uvádějí nepravdivé údaje. „V letošním roce jsme zaznamenali nárůst pokusů o podvod zejména v oblasti hypotečních úvěrů, mluvíme o nižších jednotkách případů za měsíc,“ potvrdil Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny, dvojky tuzemského hypotečního trhu. Podle něj je možné, že za tímto nárůstem může stát snaha lidí obejít zpřísňující se pravidla centrální banky pro poskytování hypoték.

Většinou se lidé v České spořitelně snaží podvádět v otázce výše platu. „Ve větší míře se tak dnes setkáváme s případy, kdy se klienti například nechají fiktivně zaměstnat s vysokým platem na několik měsíců před zahájením jednání o poskytnutí hypotečního úvěru,“ informoval Hrubý.

„Obecně lze říci, že nejčastěji klienti manipulují s příjmy – jak snaha dodat fiktivní příjem, tak mírně upravit realitu. Jde o vzácné situace, se kterými se setkáváme spíše výjimečně, a systémy a procesy banky jsou na takové pokusy připraveny,“ potvrzuje Vladimír Vojtíšek, vrchní ředitel pro rizika a finance Hypoteční banky, lídra trhu.

Jak se vyvíjejí úrokové sazby.

„Lidé, kteří neuvádějí do žádosti správné údaje, se nejčastěji snaží vylepšit si příjem tak, aby jejich žádost byla schválena. V takovém případě si například započítávají jednorázové příjmy,“ přidává se mluvčí mBank Pavel Vlček.

Podle mluvčí Equa bank Markéty Dvořáčkové žadatelé mohou lhát také v dosaženém vzdělání nebo v počtu lidí žijících v domácnosti. Podle České spořitelny už se naopak téměř nepodvádí v informacích o zástavních nemovitostech, kde se na lživých podkladech někdy podíleli i odhadci. „Vzhledem k tomu, že v posledních letech proces oceňování zástavních nemovitostí velmi úzce koordinujeme, k podvodům v této oblasti již v podstatě nedochází,“ vysvětlil Hrubý.

Problém je i u spotřebitelských úvěrů

Víc než u hypoték se podvádí u spotřebitelských úvěrů. „Někteří žadatelé o půjčku někdy uvádějí nepřesné informace o svém zaměstnání, ať už o platu, nebo i o pozici. Další věc, kterou se žadatelé někdy snaží zamlčet, jsou jejich další závazky u jiných úvěrových společností. Naše skórovací mechanismy zahrnují nejen osobní kontrolu dokumentů, ale také kontrolu dat v úvěrových registrech a rejstřících, takže tyto nepřesnosti spolehlivě odhalíme,“ uvedl Jaromír Kaděra ze společnosti Provident.

Hon na laciné půjčky končí. Od půlnoci je těžší získat hypotéku

Kromě úvěrových registrů si finanční domy předložené údaje ověřují i jinak. Například se ptají na konkrétním pracovišti, zda tam žadatel skutečně pracuje a na jaké pozici. Podle zdrojů z bank jsou celkem obvyklé i kontroly kvality zástavních nemovitosti. Pokud má žadatel u banky už účet, může z něj instituce rychle zjistit, do jaké míry je nahlášený příjem skutečně dlouhodobý.

Počet lhářů roste i ve světě

Lži zamořují také americký hypoteční trh. Ceny nemovitostí ve Spojených státech rostou a poptávka po nich převyšuje nabídku. Přibývá tak lidí, kteří při snaze získat nemovitost podvádějí. Podle společnosti CoreLogic vzrostlo riziko podvodu při žádostech o hypotéku na konci letošního druhého čtvrtletí meziročně o 12 procent.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

Firma hodnotí identitu žadatele, jeho příjem, zaměstnání či nepřiznané závazky z nemovitostí. Jedna ze 109 amerických žádostí o hypotéku vykazuje znaky podvodu, píše CNBC. Nejčastěji se podle Bridget Bergové z CoreLogic lže o výši příjmů, zatajují se dluhy a uvádějí se pochybné zdroje příjmů.

V Americe je podvod častější u žádostí o hypotéku na pořízení nemovitosti než u žádostí o refinancování už existujícího dluhu. Nejvíc, o 22 procent, se zhoršilo riziko úvěrového podvodu v oblasti dokládání příjmu. Po zkušenostech z poslední finanční krize z roku 2008 mají poskytovatelé půjček velmi přísné limity, kolik si člověk může vzhledem ke svému příjmu půjčit. Někteří žadatelé tak ždímají své příjmy na maximum, aby uspěli.

Singles jsou lační po vlastním bydlení, postihne je zpřísnění hypoték

Na internetu lze totiž najít lidi, kteří za peníze vystaví zfalšovanou výplatní pásku či fungují jako referenční osoba k potvrzení příjmu. „Někteří jsou v zahraničí a nejdou vystopovat. Existují i stránky, kde si můžete za poplatek zvýšit svůj úvěrový limit,“ tvrdí Bergová ze společnosti CoreLogic.

„Součástí problémů je rozhodně technologie,“ míní Nima Ghamsari, šéf společnosti Blend, která dodává software poskytovatelům hypoték. „Měli bychom využívat data a hledat důvěryhodné zdroje informací jako přímé záznamy o pohybu vkladů, výplatní pásky přímo z databází zaměstnavatelů. Aby zákazník nemohl informace nijak zkreslit,“ konstatuje.

Zopakuje se krize z roku 2007?

Mezi americké státy s největším rizikem úvěrového podvodu patří New York, New Jersey, Florida, Washington, D. C., a Nové Mexiko. Kalifornie, kde jsou jedny z nejdražších nemovitostí v USA, se podle CoreLogic umístila devátá.

Průzkum také zjistil, že daleko větší riziko podvodu je u půjček přes zprostředkovatele. „Lidé se předhánějí, kdo provede lepší investici, a to nikdy nedělá dobrotu. Obávám se, že začínáme být v podobné situaci jako v roce 2007,“ uzavřel.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

V USA je víc dolarových milionářů než v Česku obyvatel, nerovnost se prohlubuje

Ilustrační snímek

Počet bohatých amerických domácností loni stoupl na rekordní hodnotu. Téměř 12 milionů z nich vykázalo majetek ve výši...

Francouzští „opilci“ mohou opět řídit. V autě je ale bude kontrolovat tester

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Francouzští motoristé, kteří o svůj řidičský průkaz přišli kvůli alkoholu za volantem, se budou moci opět vrátit na...

Černý týden Facebooku: výpadek, odchody manažerů a přímý přenos masakru

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem (10. dubna 2018)

Největší sociální síť světa má za sebou obzvlášť krušný týden. Poté, co Facebook zasáhl největší globální výpadek v...

Najdete na iDNES.cz