Menstruační aplikace v telefonu zpeněžují citlivá data svých uživatelek

  18:00aktualizováno  18:00
Více než 100 milionů žen po celém světě si svůj menstruační cyklus zaznamenává v mobilní aplikaci. Sdílejí o sobě ale i další údaje. Firmy jim tak mohou nabízet cílené reklamy na tampony, ovulační testy nebo umělé oplodnění.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sarah Martinová, která se v Berlíně živí jako sociální pracovnice, si dřív zaznamenávala svou menstruaci do stejného papírového diáře, kam si psala pracovní schůzky. Někdy si také dny, kdy měla sex, označovala malým srdíčkem. Dnes si své intimní informace zaznamenává do chytrého telefonu. Mobilní aplikace jí připadá diskrétnější než papír. I když si uvědomuje, že to tak možná vůbec není, píše Bloomberg

Martinová je jednou z více než sta milionů žen, které každý měsíc používají jednu z volně stažitelných aplikací na zaznamenávání menstruačního cyklu jako Flo, Glow, Ovia nebo Clue. Některým aplikace pomáhají při otěhotnění nebo naopak k zabránění početí, jiné mají díky nim prostě jen přehled o fungování jejich těla.

Americké vězenkyně nemají na vložky a tampony. Krvácejí i do ponožek

Ať tak či tak, aplikace sledují i širokou škálu dalších zdravotních parametrů. Čím víc údajů, které budou schopny zpeněžit, nasbírají, tím víc budou jejich vývojáři schopní budovat na těchto extrémně citlivých datech byznysové modely.

Aplikace nemusejí splňovat takové standardy ochrany osobních údajů jako třeba lékaři. Avšak nejsou vždy přesné. Například aplikace Natural Cycles schválená americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv si loni vysloužila kritiku za to, že několik žen ve Švédsku „kvůli ní“ nechtěně otěhotnělo. Švédské úřady pak tvůrce aplikace požádaly, aby zdůrazňovala, že nezaručuje stoprocentní spolehlivost. 

„Žádné dva cykly nejsou totožné, ani u jedné ženy,“ varuje Anna Glasierová, výzkumnice v oboru antikoncepce na univerzitě v britském Edinburghu. „Aplikace spoléhá na to, že v určité části cyklu lidé prostě nemají pohlavní styk. A to moc nefunguje,“ doplnila. Natural Cycles tvrdí, že na základě „studie“ na 22 tisících ženách je spolehlivá na 93 procent. 

Některé aplikace po svých uživatelkách chtějí například čas od času vědět, kdy měly naposledy sex nebo jestli v tom konkrétním měsíci použily ovulační test. Nebo jim navrhují cvičení na udržení pevného a mladého vzhledu poprsí.

Za posledních několik let se aplikacím podařilo vydělat nejméně 350 milionů dolarů (7,9 miliardy korun). Aplikace Flo je jedničkou na americkém trhu, kde jí každý měsíc používá na 6 milionů žen. Firmu založila v roce 2015 dvojčata Jurij a Dmitrij Gurskiové v běloruském Minsku. Postupně ji „vyladili“ tak, že si ženy mohou zaznamenávat svou náladu, chuť na sex či dokonce tvorbu „beďarů“, stejně jako bazální teplotu, podle které se dá poznat ovulace. 

Firma říká, že nasbírala více než 13 miliard dat. Ta tým patnácti vědců třídí do různých vzorců. I díky jejich práci aplikace sleduje nepravidelné cykly a uživatelkám posílá upozornění, kdy mohou otěhotnět.

„Spoustu lidí mi děkovalo, že díky aplikaci se jeho rodině podařilo počít dítě,“ tvrdí Jurij Gurski. Bratři se dřív ženským zdravím nezabývali. Jméno si udělali tím, že Googlu a Facebooku prodali dvě virální fotoaplikace, z nichž jedna dokáže obličeje měnit do podoby Stalina nebo Leonarda di Capria.

Velký bratr Amazon vydělává na zákaznících, prodává jejich data v reklamě

Loni v létě prodávali cílené reklamy firmám Procter & Gamble a Bayer. Kvíz sponzorovaný Bayerem, který prodává nitroděložní tělíska schopná i usměrnit silnou menstruaci, uživatelky nabádala k zamyšlení, jestli není jejich menstruace neobvykle silná. „Můžete prostě dostat správné sdělení na to správné místo,“ pochvaluje si lékařka Bayeru Cecilia Caetanová. Náctileté uživatelky zas můžou vidět reklamu na tampony, třicátnicím se dá nabídnout ovulační test.

Flo tvrdí, že už je v zisku a že model, který firma představila na podzim, se ukazuje jako slibný. V něm se dosud 3 procenta uživatek upsala platit 10 dolarů (226 Kč) měsíčně za to, že budou mít k dispozici extra články a data.

Aplikace Glow, za kterou stojí spoluzakladatel Paypalu Max Levchin, začala uživatelkám zhruba před rokem nabízet umělé oplodnění. Ovia pak nabízí placenou verzi aplikace pojišťovnám a velkým zaměstnavatelům, kteří chtějí mít přehled o tom, kolik z jejich zaměstnankyň chce otěhotnět. Obě společnosti mají certifikát, že splňují americká práva pacientů na ochranu soukromí, a tvrdí, že data neprodávají třetím stranám. 

Ida Tinová, šéfka Clue, který jen největším západním konkurentem aplikace Flo, se proti používání cílených reklamních sdělení silně vymezuje. Považuje je za přílišný zásah do soukromí. Podmínky použití aplikace Clue umožňují data uživatelek sdílet s akademickými pracovníky a výslovně nevylučují jejich komerční využití. Firma ale slíbila, že se touto cestou nevydá. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Spravedlnost pro kreativce. Unie se dohodla na ochraně autorských práv

(ilustrační snímek)

Zástupci Evropské rady, Evropské komise a představitelé Evropského parlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na...

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Najdete na iDNES.cz