Bilion dolarů v mínusu. Americký rozpočet míří k nejvyššímu deficitu od krize

  14:30aktualizováno  14:30
Americké ekonomice se daří, ale státní dluh USA stoupá stále rychleji. Vládní rozpočtová agentura CBO (Congressional Budget Office) upravila své předchozí odhady a nyní uvádí, že v příštím roce překročí deficit amerického rozpočtu hranici jednoho bilionu dolarů (23,2 bilionu korun). Tento vývoj není podle šéfa CBO udržitelný.

Americký prezident Donald Trump se setkal s voliči v Manchesteru ve státu New Hampshire. (15. srpna 2019) | foto: Reuters

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou si vybírá svou daň na americké ekonomice, konstatuje aktualizovaný výhled rozpočtové agentury pro příští desetiletí. Deficit rozpočtu USA stoupá rychleji, než se původně čekalo. Hranici jednoho bilionu dolarů měl totiž původně překročit až v roce 2022, veřejné finance se však do tohoto mínusu dostanou už v příštím roce.

Agentura CBO byla nucena upravit i svůj odhad deficitu rozpočtu pro letošní rok. Nyní uvádí, že během fiskálního roku 2019 (účetní období americké vlády končí 30. září, pozn. red.) budou státní výdaje o 960 miliard dolarů vyšší, než příjmy. Původní čísla uváděla deficit 896 miliard dolarů.

USA míří do recese, věří třetina ekonomů. Země vzkvétá, míní Trump

Americký rozpočet tak letos skončí v pátém nejvyšším deficitu v historii, přičemž na prvních čtyřech příčkách tohoto pomyslného žebříčku jsou schodky z let 2009 až 2012, kdy Spojené státy bojovaly s dopady ekonomické krize. A v příštím roce, potažmo desetiletí, bude ještě hůř, varuje agentura CBO.

Americký státní dluh je již nyní nominálně nejvyšším na světě a dle prognóz bude v příštích letech růst stále rychleji. Státní dluh je již nyní dle historických standardů vysoký a vyvíjí se neudržitelným směrem,” varoval šéf agentury CBO v otevřeném dopise. Zákonodárci podle něj musí provést „zásadní změny daňové a výdajové politiky”.

Administrativa Donalda Trumpa však kráčí spíš opačným směrem. Na rozpočtech z její dílny se podepisuje například výpadek příjmů z korporátních daní, které osekala daňová reforma z roku 2017. Veřejné finance zaznamenaly v letech 2018 a 2019 výpadek více než 430 miliard dolarů, píše deník The New York Times.

Trump zvažuje, že bude v daňových škrtech pokračovat, aby tak podpořil americkou ekonomiku. Tento týden uvedl, že se svými poradci probírá možnosti snížení daně z příjmu nebo kapitálového zisku. Odhalil tak obavy ze zpomalení ekonomického růstu, které by podkopalo jeho šance o znovuzvolení v příštím roce, uvádí list Financial Times.

Nekontrolovaný růst dluhu

Podle dat amerického ministerstva financí činil americký státní dluh ke 20. srpnu letošního roku 22,428 bilionu amerických dolarů. Ve srovnání s lednem 2017, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta, je to o 12,4 procenta víc. Trumpův předchůdce Barack Obama, který se potýkal s dopady ekonomické krize, však americký dluh během své vlády zdvojnásobil.

Jestli Trump nevyhraje volby, trhy se zblázní, varuje přední investor

Přesto někteří ekonomové bijí na poplach. “Státní dluh v příští dekádě každoročně poroste téměř o velikost celé ekonomiky,” řekla CNN šéfka neziskové organizace CRFB (The Committee for a Responsible Federal Budget), jež se federálním rozpočtem dlouhodobě zabývá. Podle organizace může nekontrolovaný růst státního dluhu vyvolat další finanční krizi.

Jedním z největších problémů spojených s vysokým státním dluhem jsou náklady na jeho obsluhu. Rostoucí zadlužení totiž znamená nižší ochotu věřitelů půjčovat, a to znamená vyšší úroky. Nadace bývalého amerického ministra financí Petera G. Petersona odhaduje, že do roku 2026 se náklady amerického státního dluhu stanou třetí největší položkou amerického rozpočtu po armádě a zdravotnictví.

Donald Trump přitom sliboval snižování státního dluhu ve své předvolební kampani v roce 2016. V tehdejším rozhovoru s deníkem The Washington Post řekl, že během osmi let dokáže USA dluhu zcela zbavit.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Amazon nakoupil elektroauta. Za 10 let chce mít nulovou uhlíkovou stopu

Logo Amazonu

Šéf gigantu Amazon a nejbohatší člověk planety Jeff Bezos slíbil, že jeho firma bude uhlíkově neutrální a splní cíle...

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Co se kam vejde. K populární Tetris challenge se připojili i čeští hasiči

Tetris challenge v podání hasičů Středočeského kraje.

Záchranáři, policisté, hasiči, i příslušníci armády po celé Evropě se účastní populární výzvy na sociálních sítích...

Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Obchodníci ze Saúdské Arábie sledují ceny ropy na světových trzích.

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz