Americký prezident Donald Trump se setkal s voliči v Manchesteru ve státu New Hampshire. (15. srpna 2019) | foto: Reuters

Bilion dolarů v mínusu. Americký rozpočet míří k nejvyššímu deficitu od krize

  • 66
Americké ekonomice se daří, ale státní dluh USA stoupá stále rychleji. Vládní rozpočtová agentura CBO (Congressional Budget Office) upravila své předchozí odhady a nyní uvádí, že v příštím roce překročí deficit amerického rozpočtu hranici jednoho bilionu dolarů (23,2 bilionu korun). Tento vývoj není podle šéfa CBO udržitelný.

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou si vybírá svou daň na americké ekonomice, konstatuje aktualizovaný výhled rozpočtové agentury pro příští desetiletí. Deficit rozpočtu USA stoupá rychleji, než se původně čekalo. Hranici jednoho bilionu dolarů měl totiž původně překročit až v roce 2022, veřejné finance se však do tohoto mínusu dostanou už v příštím roce.

Agentura CBO byla nucena upravit i svůj odhad deficitu rozpočtu pro letošní rok. Nyní uvádí, že během fiskálního roku 2019 (účetní období americké vlády končí 30. září, pozn. red.) budou státní výdaje o 960 miliard dolarů vyšší, než příjmy. Původní čísla uváděla deficit 896 miliard dolarů.

USA míří do recese, věří třetina ekonomů. Země vzkvétá, míní Trump

Americký rozpočet tak letos skončí v pátém nejvyšším deficitu v historii, přičemž na prvních čtyřech příčkách tohoto pomyslného žebříčku jsou schodky z let 2009 až 2012, kdy Spojené státy bojovaly s dopady ekonomické krize. A v příštím roce, potažmo desetiletí, bude ještě hůř, varuje agentura CBO.

Americký státní dluh je již nyní nominálně nejvyšším na světě a dle prognóz bude v příštích letech růst stále rychleji. Státní dluh je již nyní dle historických standardů vysoký a vyvíjí se neudržitelným směrem,” varoval šéf agentury CBO v otevřeném dopise. Zákonodárci podle něj musí provést „zásadní změny daňové a výdajové politiky”.

Administrativa Donalda Trumpa však kráčí spíš opačným směrem. Na rozpočtech z její dílny se podepisuje například výpadek příjmů z korporátních daní, které osekala daňová reforma z roku 2017. Veřejné finance zaznamenaly v letech 2018 a 2019 výpadek více než 430 miliard dolarů, píše deník The New York Times.

Trump zvažuje, že bude v daňových škrtech pokračovat, aby tak podpořil americkou ekonomiku. Tento týden uvedl, že se svými poradci probírá možnosti snížení daně z příjmu nebo kapitálového zisku. Odhalil tak obavy ze zpomalení ekonomického růstu, které by podkopalo jeho šance o znovuzvolení v příštím roce, uvádí list Financial Times.

Nekontrolovaný růst dluhu

Podle dat amerického ministerstva financí činil americký státní dluh ke 20. srpnu letošního roku 22,428 bilionu amerických dolarů. Ve srovnání s lednem 2017, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta, je to o 12,4 procenta víc. Trumpův předchůdce Barack Obama, který se potýkal s dopady ekonomické krize, však americký dluh během své vlády zdvojnásobil.

Jestli Trump nevyhraje volby, trhy se zblázní, varuje přední investor

Přesto někteří ekonomové bijí na poplach. “Státní dluh v příští dekádě každoročně poroste téměř o velikost celé ekonomiky,” řekla CNN šéfka neziskové organizace CRFB (The Committee for a Responsible Federal Budget), jež se federálním rozpočtem dlouhodobě zabývá. Podle organizace může nekontrolovaný růst státního dluhu vyvolat další finanční krizi.

Jedním z největších problémů spojených s vysokým státním dluhem jsou náklady na jeho obsluhu. Rostoucí zadlužení totiž znamená nižší ochotu věřitelů půjčovat, a to znamená vyšší úroky. Nadace bývalého amerického ministra financí Petera G. Petersona odhaduje, že do roku 2026 se náklady amerického státního dluhu stanou třetí největší položkou amerického rozpočtu po armádě a zdravotnictví.

Donald Trump přitom sliboval snižování státního dluhu ve své předvolební kampani v roce 2016. V tehdejším rozhovoru s deníkem The Washington Post řekl, že během osmi let dokáže USA dluhu zcela zbavit.

18. srpna 2019