Bez ropných věží by Venezuelská ekonomika byla dávno mrtvá.

Bez ropných věží by Venezuelská ekonomika byla dávno mrtvá. | foto: Profimedia.cz

Američané sevřeli ekonomické srdce Venezuely, utahují ropné kohoutky

  • 541
Spojené státy zmrazí účty ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA), dokud se ve Venezuele neuspořádají demokratické volby. Latinskoamerická země je přitom na exportu ropy zcela závislá a krok ze strany Washingtonu může přiblížit konec tamního autokratického režimu prezidenta Nicoláse Madura.

Minimum spánku, dlouhé přesčasy a zběsilé volání neznámým obchodníkům ve snaze najít kupce pro venezuelskou ropu. Tak popisuje agentura Bloomberg atmosféru ve státní ropné společnosti Petróleos de Venezuela (PDVSA) zhruba dva týdny poté, co na ni dopadly drastické americké sankce.

USA jedním tahem zasáhly hlavní motor venezuelské ekonomiky a utáhly tak finanční kohout, který pomáhá udržet prezidenta Nicolase Madura v úřadu. 

Opatření z konce ledna má zásadně omezit export venezuelské ropy, která ještě donedávna do Spojených států proudila tempem zhruba 500 tisíc barelů denně.

Spojené státy sice výslovně nákup ropy z Venezuely nezakázaly, zmrazí však veškeré finance získané touto cestou. Minimálně do té doby, než se ve Venezuele uspořádají demokratické volby. V zemi mezitím probíhají masivní protesty. 

Nejsme žebráci, vzkázal Maduro. A nenechal projet humanitární konvoj

Minulý týden venezuelská armáda například zablokovala most na hranicích s Kolumbií ve snaze zabránit průjezdu konvoje s humanitární pomocí, jejíž první část ve středu podle kolumbijských úřadů dorazila k hranicím.

Režim postavený na ropě

S prostředky ropného gigantu by pak mohla nakládat až nová vláda. Pro ni Washington preventivně obstavil veškerá aktiva uložená v amerických bankách v hodnotě zhruba sedmi miliard dolarů. Jihoamerická země je na ropných příjmech závislá, tvoří zhruba 90 procent celkového příjmu venezuelské vlády. Data vývozu, která uvádí Organizace zemí vyvážejících ropu, zase ukazují, že kromě ropy nemá Venezuela na světových trzích co nabídnout – černému zlatu vděčí za 98 procent svých příjmů z exportu.

A celou polovinu z těchto petrodolarů poskytovaly Venezuele USA. Američtí zákazníci sice plnili státní kasu, zároveň však poskytli vládě ve Washingtonu účinnou páku na režim prezidenta Madura.

Podle bezpečnostního poradce amerického prezidenta Johna Boltona by mohly vládnoucí kruhy v Caracasu přijít celkem o 11 miliard dolarů. Podle analytiků by tak právě tohle mohla být poslední rána, která venezuelský režim položí. Až dosud se totiž mohl Maduro spolehnout na armádu – ale vydrží vojákům loajalita i s prázdným talířem?

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve zprávě o situaci na trhu s ropou varovala, že politická krize ve Venezuele narušuje trh. Projevuje se to tím, že na něm začíná být nedostatek těžší ropy s vysokým obsahem síry. Ta se těží právě ve Venezuele. 

Američané vsadili na to, že nevydrží, a chtějí smyčku ještě víc utáhnout. Spekuluje se totiž o tom, že by mohli zabránit zahraničním společnostem ve využívání amerického finančního systému při obchodování s jihoamerickou zemí.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa si své kroky předem dobře spočítala – voličům by se totiž dobrodružství v tropické zemi špatně vysvětlovalo, pokud by ceny paliva u amerických pump razantně vyskočily.

Jenže podle analýzy americké energetické agentury EIA z minulého týdne americké rafinerie zásadní škodu neutrpí, protože v posledních letech postupně nahrazují venezuelské zdroje jinými.

Mezitím se ve Venezuele a v Mexickém zálivu začíná hromadit neprodaná ropa, od které dávají americké firmy ruce pryč. Nákup suroviny od PDVSA pozastavili i někteří zákazníci v Evropě, jelikož Unie zvažuje, že se k americkým sankcím přidá.

Účty zablokovalo i Bulharsko

Několik transakcí na bankovních účtech dnes zablokovalo Bulharsko. Na základě informací poskytnutých USA prověřují bulharské tajné služby několik tzv. svěřenských účtů v jedné nejmenované místní bance, řekl nejvyšší bulharský žalobce Sotir Cacarov po schůzce s americkým velvyslancem v Sofii Erikem Rubinem.

„Zjistili jsme, že se uskutečňovaly převody peněz z Venezuely, konkrétně z venezuelské státní ropné společnosti, na tato konta,“ řekl Cacarov. „Byla učiněna veškerá opatření, aby peníze stále uložené na těchto kontech, a není jich malé množství, byla pod naší kontrolou a neopustila zemi na základě falešných důvodů.“

Na účtech jsou miliony eur, uvedl ředitel bulharské kontrarozvědky DANS Dimitar Georgiev. Prokuratura na základě tohoto případu prověří podobné peněžní převody z Venezuely i v jiných bankách. Poté rozhodne, zda vznese obvinění z praní peněz, řekl Cacarov.

Na Chávezovy čistky teď doplácí všichni

Výpadek poptávky se v posledních dnech Venezuela snaží kompenzovat u jiných velkých odběratelů. Ministr pro ropný průmysl Manuel Quevedo v pondělí prohlásil, že jeho cílem je posílit obchod s Indií, podle některých zdrojů jej chce zdvojnásobit.

Za Madurem nadále stojí Rusko a Čína, které do venezuelské ropné produkce investovaly značné peníze a teď se bojí ztrát – finančních i politických. Kreml už označil americké sankce za ilegální, představitelé největší ruské ropné firmy Rosněfť zase tvrdí, že nestabilita ve Venezuele je dočasná a ještě letos se tamní ropná produkce zvýší. Zatím však setrvale klesá k hranici milionu barelů denně, a to už od roku 2014.

Zlato nedostane. Američané odstřihli Madura od zásob

Navzdory tomu, že Venezuela sedí na největších zásobách ropy na světě, připomíná tamní ropný průmysl ruiny. Většina rafinerií nefunguje, protože se dodnes nevzpamatovaly z čistek v roce 2003. Tehdejší prezident Hugo Chávez vyhodil kvůli stávce polovinu zaměstnanců PDVSA a na místa manažerů dosadil své stoupence. Ti však často přišli s ropou do styku jen když tankovali benzin, což na řízení ropného kolosu nestačí.

Chávez místo nutných investic vyváděl z PDVSA peníze a platil jimi štědré sociální programy. Jenže vůbec firmu, natož celou zemi, nepřipravil na okamžik, kdy se začnou příjmy z ropy tenčit. Během finanční krize v roce 2009 Chávez pohromě v podobě cenovky barelu pod 50 dolary unikl, jeho nástupce Madura však stejná partie zastihla s mnohem slabšími kartami.

4. února 2019