Soubojem USA a Číny trpí celý svět, obchodní svár tíží i Česko

  14:07aktualizováno  14:07
Tahanice mezi USA a Čínou brzdí mezinárodní obchod a podnikatelé jsou čím dál nervóznější. Trpí především exportně orientované země, včetně Česka. Tuzemský vývoz začíná klesat a analytici vyhlížejí zpomalení ekonomiky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Bezmála dva roky vede americký prezident Donald Trump celní válku proti Číně. Zatímco před jeho nástupem do úřadu byl čínský dovoz do Spojených států zatížen v průměru tříprocentním clem, aktuálně je to více než 18 procent. A pokud skutečně dojde k uvalení všech ohlášených tarifů, přehoupnou se do konce roku americká cla na čínské zboží přes 24 procent.

Americká cla na dovoz zboží z Číny

Americká celní ofenziva, po níž obvykle následuje čínská reakce, se však rychle přenáší do ostatních zemí. Celní válka a další nejistoty vedou už několik čtvrtletí k poklesu mezinárodního obchodu. Jak ukazují poslední data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), souhrnný vývoz skupiny nejsilnějších zemí světa G20 klesl ve druhém čtvrtletí o 1,9 procenta.

A přibrzďuje i tuzemský vývoz. Nervozita však nestoupá pouze kvůli celní válce mezi USA a Čínou, ale také kvůli stupňující se hrozbě divokého brexitu. Do vyhlídek českého exportu se propisuje rovněž slábnoucí výkon německé ekonomiky, která se ocitá na pokraji recese.

Čína se nevzdává. Její trumfy v obchodní válce dokážou otřást světovými trhy

Jak uvádí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, nebude červnový pokles měsíční hodnoty českého exportu pod úroveň stejného měsíce loňského roku jediný. Další by měl přijít před koncem roku. „Pokud se naplní nepříznivý scénář neřízeného brexitu a zároveň dojde ke zvýšení cel na dovoz aut z Evropy do USA, pokles vývozu bude výrazný a několikaměsíční,“ dodává Horská.

Oslabování světového obchodu přináší velké problémy především německým automobilkám, jež dlouhodobě patří k tahounům evropské ekonomiky. Jenže tento motor se nejprve kvůli přísnější regulaci emisí v Evropě začal loni na podzim zadírat a letos jeho produkce klesla na krizovou úroveň z roku 2008.

To podle Horské nedává velkou naději na brzké oživení německého hospodářství, a tedy ani na oživení českého exportu. „Navíc předzásobení britského a amerického trhu před brexitem přestane dál nafukovat vývoz do těchto zemí,“ dodává Horská.

Trump přitvrzuje

Obchodní válka mezi USA a Čínou na Evropu dopadá také nepřímo. „Je třeba počítat s masivnější nabídkou čínského a pravděpodobně i amerického zboží do Evropy, protože celní válka mezi oběma znesvářenými stranami bude vyvolávat potřebu uplatnit zboží jinde,“ upozorňuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Trump přitom svou protiobchodní rétoriku v poslední době stupňuje. „Nepotřebujeme Čínu. A na rovinu, byli bychom na tom mnohem lépe bez nich. Čína vydělává a krade obrovské peníze už desetiletí. A to je třeba zastavit,“ napsal před týdnem na Twitter.

23.srpna 2019 v 16:59, příspěvek archivován: 31.srpna 2019 v 11:52

Our Country has lost, stupidly, Trillions of Dollars with China over many years. They have stolen our Intellectual Property at a rate of Hundreds of Billions of Dollars a year, & they want to continue. I won’t let that happen! We don’t need China and, frankly, would be far....

23.srpna 2019 v 16:59, příspěvek archivován: 31.srpna 2019 v 11:53

....better off without them. The vast amounts of money made and stolen by China from the United States, year after year, for decades, will and must STOP. Our great American companies are hereby ordered to immediately start looking for an alternative to China, including bringing..

„Nařizuji tímto americkým společnostem, aby okamžitě začaly hledat alternativu k Číně, včetně návratu firem domů a výrobě v USA,“ připsal k tomu americký prezident. Řada expertů však pochybuje, že by se něco takového mohlo podařit. A hlavně že by to dlouhodobě vedlo k lepšímu výkonu americké ekonomiky.

Financial Times upozorňují, že obchodní napětí ve světovém obchodě má různé dopady. Zatímco slábnoucí světová poptávka táhne dolů exportně orientované země, jako je Německo či Itálie, jiným zemím pomáhá silná domácí poptávka, třeba Francii.

To se odráží i v náladě podnikatelů a spotřebitelů. Ohledně budoucího vývoje se Unie nyní dělí na pesimisty a optimisty.

„Firmy začaly být opatrné“

Češi – a to zejména spotřebitelé – zatím patří spíše k optimistům. Ukázala to i zpřesněná data o vývoji ekonomiky, která statistici zveřejnili v pátek. České hospodářství rostlo ve druhém čtvrtletí meziročně o 2,7 procenta, mezikvartálně o 0,7 procenta. Domácí poptávka tak prozatím zvyšuje odolnost tuzemské ekonomiky, tlumí stagnaci Německa i nepříznivé vnější vlivy.

„Spotřeba domácností je dlouhodobě podporována vysokou dynamikou mezd v posledních letech, která bude lehce pomaleji pokračovat. Motorem růstu mezd zůstává veřejný sektor, který i pro příští rok počítá s citelným navýšením platů, a i ostatní vládní výdaje porostou,“ říká ekonom Komerční banky František Táborský.

Česko může být jednou z největších obětí obchodní války USA s Čínou

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozorňuje, že struktura růstu je typická pro pozdní fázi cyklu, která se obvykle během krátké doby překlopí do citelného zpomalení.

„Domácnosti i vláda zvyšovaly své výdaje, zatímco firmy začaly být opatrné se svými investicemi. To se již projevilo poklesem investic do dopravních prostředků, zatímco investice do strojního vybavení a stavební investice kromě bydlení začaly stagnovat,“ uvedl Sobíšek.

A tyto trendy se nyní prohlubují. „Očekáváme další zpomalení globální ekonomiky, které postupně stáhne i domácí hospodářství. Zpomalení do Česka však přijde s mírným zpožděním. Pro tento rok očekáváme celkový růst ekonomiky o 2,7 procenta a pro rok příští zpomalení na 2,1 procenta. Rozhodující pro tuzemskou ekonomiku bude, jak se vyvine situace v zahraničí,“ říká Táborský.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Evropská úroková bazuka podle Trumpa míří na USA. Střadatelé v EU zchudnou

Ilustrační snímek

Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila úrokové sazby a oznámila masivní nákupy dluhopisů. Banky za úložky u...

Inspirace Grétou. Po školácích budou za klima stávkovat i pracovníci Amazonu

Ilustrační foto

Po vzoru studentských stávek za klima plánuje opustit svá pracoviště i zhruba tisícovka pracovníků Amazonu. Žádají, aby...

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

Ilustrační foto

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz