Trumpovy USA se zadluží o bilion dolarů. Peníze půjdou i na kontroverzní zeď

  13:25aktualizováno  13:25
Americký prezident Donald Trump v pondělí představil plán na rozpočet pro příští fiskální rok. Počítá s velkými vládními škrty a deficitem přesahujícím 1 bilion dolarů (22 bilionů korun). Obsahuje i částku 8,6 miliardy dolarů, kterou chce Trump použít na stavbu zdi na hranici s Mexikem.

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě (6.3.2019) | foto: Reuters

Podle šéfa americké Federace státních zaměstnanců, Davida Coxe, je to od Trumpa „kopanec do zubů“. Úředníci se totiž teprve nedávno vrátili do práce po období rozpočtového provizoria, tzv. shutdownu, které začalo v půlce prosince a trvalo 35 dní. „(Návrh) ukazuje naprosté nepochopení potřeb státních zaměstnanců,“ řekl agentuře AP.

Loni se běh státních úřadů zastavil právě kvůli sporům o rozpočet a financování zdi na hranicích s Mexikem. Trump na ni tehdy chtěl po senátorech 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun). V současnosti po nich chce ještě víc – 8,6 miliardy dolarů, což je skoro 196 miliard korun.

Téměř jediní, kdo si podle rozpočtu na příští fiskální rok, začínající 1. října, polepší, jsou vojáci. A to jak ti v aktivní službě, tak veteráni. Rozpočet ministerstva obrany chce Trump navýšit o 4,9 procenta, ministerstvo pro záležitosti veteránů podle prezidentova návrhu dostane o 7,5 procenta víc, než letos.

Ministerstvo vnitřní obrany by si pak mělo polepšit o 7,4 procenta. Tam však přidávání vládním resortům končí. Většinu ministerstev by totiž měly čekat škrty, z velké části přesahující 10 procent. Tamní ministerstvo dopravy pak má přijít až o 21,5 procenta prostředků.

Fotogalerie

Kromě ministrů Trumpovy administrativy přijde o peníze i většina velkých vládních agentur. Nejhůře je na tom podle dat AP Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), která má ztratit 31,2 procenta svých prostředků. Nejlépe pak dopadla NASA, která získá o 1,4 procenta víc, než letos.

I přes masivní škrty má však rozpočet v tomto plánu deficit přes jeden bilion dolarů (více než 22 bilionů korun).

Trump sliboval růst

Pod hranici schodku 1 bilion dolarů by se americké rozpočty podle plánu měly znovu dostat až v roce 2022. Původní Trumpovy plány, které zveřejnil po vstupu do funkce, přitom počítaly s deficitem méně než polovičním, „jen“ 442 miliard dolarů (10 bilionů korun).

Taková realita jde proti původním tvrzením Trumpovy administrativy. Ta totiž vloni slibovala, že budoucí ekonomický růst zaplatí daňové škrty.Ty loni snížily míru zdanění firem z 35 na 21 procent. Trump si od toho sliboval podporu malých a středních společností, podle kritiků však jen pomohl gigantům vyhýbat se placení daní.

I proto se dá předpokládat, že návrh narazí na odpor jak ze strany Demokratů, tak některých Republikánů, píše agentura Bloomberg. Část amerických médií pak již v neděli začala označovat tento návrh rozpočtu za předem mrtvý.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Legendární džínsy znovu na burze. Akcie Levi Strauss vystřelily o 30 procent

Obchodní dům Levi Strauss and Co. na Times Square v New Yorku.

Akcie amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. zahájily první obchodní den na burze růstem o více než...

VIDEO: Největší lodě na elektřinu vozí pasažéry mezi Dánskem a Švédskem

Modré oceány mohou zezelenat. Mezi Dánskem a Švédskem začal jezdit přívoz na...

V úžině Öresund, která je spojnicí mezi Dánskem a Švédskem jsou nyní vody o něco „zelenější“. Švédská společnost ForSea...

První aerolinky ruší objednávku problémových boeingů, chtěly 49 letadel

Boeing 737 Max 8 v barvách společnosti Garunda Indonesia.

Indonéské aerolinie Garuda odeslaly oficiální dopis, v němž žádají zrušení velké zakázky na dodávku 49 Boeingů 737 Max...

Najdete na iDNES.cz