Ze seriálu Hra na oliheň (2021)

Ze seriálu Hra na oliheň (2021) | foto: Netflix

Kryptoměna Squid prudce ztratila hodnotu. Ukázalo se, že je to podvod

  • 93
Kryptoměna Squid, která vznikla na popud úspěchu seriálu Hra na oliheň, se po minulém týdnu, kdy její cena prudce stoupla až na 2 861 dolarů za kus, opět propadla a momentálně se prodává za méně než půl centu. Hlavním důvodem propadu je především fakt, že nejspíš jde o podvod.

Squid v posledních dnech zaznamenal nárůst ceny o tisíce procent. Kryptoměna inspirovaná populárním jihokorejským seriálem Squid Game (v českém překladu Hra na oliheň) od Netflixu však momentálně ztratila téměř veškerou svou hodnotu.

Squid byl prodáván jako token, který se měl dát využít v nové online hře inspirované seriálem Squid Game. Hra měla být spuštěna tento měsíc. Odborníci na kryptoměny však zaznamenali, že některé varovné signály ukazují na to, že zřejmě půjde o podvod.

Podle informací BBC totiž investoři nemají možnost nakoupené tokeny prodávat a ani směnit za jiné měny. Prodejce digitálního tokenu tak jednoduše přiláká kupce, kteří do kryptoměny investují, ale nemohou s ní dále obchodovat, vydělá balík, zastaví obchodní činnost a odejde s penězi získanými z prodeje.

„Je to jeden z mnoha způsobů, kterými jsou naivní drobní investoři zneužíváni,“ řekl BBC ekonom z Cornellovy univerzity Eswar Prasad.

Kritici také upozorňovali na to, že webové stránky Squidu obsahovaly mnoho pravopisných a gramatických chyb. V současné chvíli už stránky ani nejsou online a zmizely také účty na sociálních sítích, které tokeny propagovaly.

Podle technologického webu Gizmodo si vývojáři Squidu přišli tímto „podvodem” odhadem na 2,48 milionu liber, tedy asi 75,3 milionu Kč.

Squid byl totiž veřejnosti prezentován jako kryptoměna typu „Play to Earn”, tedy „Hraj a vydělávej”, kdy si hráči nakoupí tokeny, které dále používají v online hrách, ve kterých získávají další tokeny, které jsou směnitelné na další kryptoměny nebo i peníze.

Opatrnost na prvním místě

Profesor Prasad upozorňuje, že kupující musí být při nákupu kryptoměn obezřetní, protože neexistuje téměř žádný regulační dohled.

„Ve skutečnosti se ve světě kryptoměn rozmáhají otevřená schémata typu pump and dump, kdy investoři často naskakují s velkýma očima v naději, že se svezou na vlně úspěchu a zbaví se svých podílů s rychlým ziskem dříve, než se ceny zhroutí,“ řekl.

Squid byl navíc k dispozici k prodeji na decentralizovaných kryptoburzách, včetně PancakeSwap a DODO, které umožňují kupujícím spojit se přímo s prodávajícími, bez centrální autority.

„V dnešní době mohou být nové mince obchodovány na decentralizovaných burzách hned v první den jejich vzniku, bez jakékoliv regulace ,“ varuje Jinnan Ouyang ze singapurské kryptografické společnosti Openmining. „Můžete pak v podstatě nakupovat mince od kohokoliv, aniž byste znali jeho záměry,” uzavírá.