Navzdory víc než měsíc trvající ruské invazi na Ukrajinu, která stála už životy tisíců lidí a miliony Ukrajinců vyhnala z domovů, život v Moskvě pokračuje, jako by se nic nedělo.
Je téměř nemožné najít místo v letadle z Istanbulu do Moskvy, kam létá nyní několik spojů denně. „Devadesát procent z cestujících tvoří Rusové a sehnat letenku bylo velmi těžké,“ popsala novinářka tureckého deníku.
V taxících, kavárnách a obchodech mají stále na dveřích symboly MasterCard a Visa, když ale přijde na placení, od zahraničních turistů berou jen hotovost. Na dotaz, zda lze platit kartou, odpoví: samozřejmě. Jde to ale jen ruskou. A zatímco dříve Rusové používali k placení aplikaci Apple Pay, nyní v obchodech berou jen platební karty.
Rudé náměstí v centru Moskvy je téměř prázdné, ač je víkend. Nejvíce naštvaní jsou prodavači suvenýrů. Západní turisty po zrušení letů kvůli protiruským sankcím vystřídali Íránci, Číňané a arabští turisté.
Trička s Gagarinem, Stalinem či Leninem už nejsou tak populární, nejprodávanější je to s kontroverzním symbolem Z, jímž jsou na Ukrajině pomalované ruské tanky a o jehož významu a původu se v médiích široce spekuluje. Velmi dobře se prodávají také suvenýry s fotkou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Některé luxusní obchody ve slavném obchodním domě GUM nedaleko Rudého náměstí jsou zavřené „z technických důvodů“. Řada západních zemí a velkých firem zavedla kvůli ruské invazi sankce a zastavila export svých výrobků do Ruska. Obětí sankcí jsou tisíce malých obchodníků, nepřítomnost velkých zahraničních firem ale nahradí ruské alternativy, věří místní obyvatelé.
Rusko je v právu, míní tamní
Na dotaz, co si myslí o současné válce a mezinárodních sankcích, se mnozí Moskvané tváří udiveně nebo říkají: Je to všechno politika.
A jak se žije mladým bez Instagramu? Dvacetiletý mladík krčí rameny. „Když je zavřený, nevadí. Máme své sociální platformy. Zvykli jsme si žít se sankcemi už od roku 2014,“ říká lhostejně s odkazem na rok, kdy začal ozbrojený konflikt proruských separatistů na východě Ukrajiny a kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Rossgram místo Instagramu. Rusové chystají vlastní sociální síť |
Asi třicetiletá obyvatelka Moskvy tureckému deníku sdělila, že má obavy kvůli nejistotě. Bojí se, že válka bude trvat dlouho, protože Ukrajinu podporuje Západ a Rusko je silné. „Společnost je rozdělená. Většina se ale domnívá, že Rusko je v právu,“ odpověděla na dotaz, co si Rusové myslí o důvodech této války.
„My si nemyslíme, že Putin je blázen. Chce z Ruska udělat opět silnou zemi. Je to jako Trumpovo „Vraťme Americe její velikost“,“ řekla mladá Moskvanka s odkazem na slogan někdejší volební kampaně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dodala, že ti, kteří byli dříve proti Putinovi, ho nyní kvůli tomu podporují.