Rhodos - ilustrační snímek.

Rhodos - ilustrační snímek. | foto: Iva Špačková, iDNES.cz

Řecko uvažuje o odpustcích pro neplatiče daní

  • 94
Vláda Antonia Samarase chce dát amnestii těm Řekům, kteří obešli své povinnosti a nezaplatili státu daně. Doufá, že tím lidi s čistým štítem bude motivovat k zaplacení daňových nedoplatků.

Na nezaplacených daních přichází Řecko ročně o miliardy až desítky miliard eur. Vláda předpokládá, že daňovou amnestií uleví soudům a vybere do krizí vyždímané státní kasy navíc 1,5 miliardy eur, informoval řecký list Kathimerini.

Nad neplatiči daní už přitom v roce 2010 přimhouřila oči bývalá vláda premiéra Papaconstantina, ale sklidila kritiku za to, že je příliš shovívavá k lidem, kteří léta stát podváděli. Mezi nimi byli například doktoři, právníci nebo manažeři.

Amnestie navíc přinesla do státní kasy jen minimální prostředky. Neplatiči daní mohli zaplatit jednorázový poplatek za to, aby se vyhnuli postihům. Deník Sme.sk uvedl, že generální pardon dostalo v roce 2010 letech 2,5 milionu případů. Tehdejší vláda chtěla získat 500 milionů eur navíc a odlehčit tak soudům, kterým na stole údajně leželo 150 tisíc nevyřešených případů daňových úniků.

"Nemyslím, že by daňové amnestie byly dobrý nápad. V podstatě jde o přiznání neschopnosti vlády vybrat daně," komentoval vládní návrh ekonom Patria Finance David Marek.

Řekové slibují, že zlepší systém. Dosud to neudělali

Podle listu Greek reporter minulé vlády prakticky ignorovaly problém s neplacením daní. Trojka mezinárodních věřitelů tlačí na Řecko dva roky, aby s tím něco udělalo, ale vláda nebyla ochotna vyvinout větší úsilí, které by výběr daní zlepšilo, poznamenal list. Ministerstvo financí současné vlády slibuje, že systém vyspraví tak, aby k daňovým únikům v takové míře nedocházelo.

Daňové úniky

Řecko trápí velká míra korupce a daňových úniků. Bývalý premiér Jorgos Papandreu na začátku letošního roku zveřejnil černou listinu více než čtyř tisíc největších neplatičů daní. Ti státu dohromady dlužili 14,9 miliardy eur.

Řekové jsou pod velkým tlakem mezinárodních věřitelů, kteří požadují dodatečná opatření na zlepšení veřejných financí v řádu stovek miliard korun. Země je pod tlakem, aby ještě letos ušetřila, nebo navýšila příjmy v objemu přes 60 miliard korun (až 3 miliardy dolarů).

Zemi hrozí, že bude opět bez peněz a snaží se proto zajistit překlenovací úvěr. Další část půjčky, kterou nyní Řecko čerpá, má totiž přijít nejdříve v září. V Aténách je nyní mise inspektorů z řad MMF a EU, která posoudí, nakolik země od minulé návštěvy plní podmínky pro čerpání úvěru.