Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Umělá inteligence pomáhá. Vystopuje oblasti, kde dochází k nucené práci

  14:00
Už desítky let zákazníci vyspělých zemí, ať už vědomě, či ne, používají věci vyprodukované lidmi, kteří byli v těch rozvojových nedobrovolné nuceni k jejich výrobě. To se má však nadobro změnit díky nejnovějším technologiím. Poskytnou totiž informace o tom, zda byl produkt dílem nucené práce.

Diamantový důl v Marange na východě Zimbabwe. (listopad 2006) | foto: AP

„Africké děti umírají kvůli tomu, abyste si mohli pořídit nový telefon. Děti v Asii trpí jen proto, abyste zazářili v krásných luxusních šatech,“ přednáší Sophie Otiendová žákům základní školy v Davosu.

Jako přeživší a oběť obchodu s bílým masem tato Keňanka moc dobře ví, o čem mluví. Zná totiž všechna úskalí a hrůzy nucené práce. K ní ji nutil její strýc a jeho rodina, sama pomáhala živit jeho domácnost. Po deset dlouhých let byla vystavována fyzickému i sexuálnímu násilí a vážně přemýšlela o sebevraždě.

Fotogalerie

Její příběh naštěstí končí dobře, nakonec se jí podařilo z okovů utéct. V současnosti pracuje v nairobské neziskové organizaci Awareness Against Human Trafficking (HAART Kenya) společně s dalšími lidmi, kteří stále neztrácí naději a věří, že budou žít plnohodnotný život. Mnoho dalších ale takové štěstí nemá.

Přibližně čtyřicet milionů lidí na celém světě dnes nadále vyrábí oblečení, které si každodenně oblékáme do práce, nebo loví ryby končící našem talíři. Některé organizace uvádějí dokonce ještě vyšší odhadovaná čísla, konkrétně až 200 milionů.

„Moderní otroctví je výsledkem selhání obchodu. Je to výsledek toho, že nebereme při naceňování produktů v potaz jejich pravou sociální hodnotu a práci, která za výrobkem stála,“ říká James Cockayne, ředitel Centra pro politický výzkum při OSN. „Nepřemýšlíme nad dlouhodobými sociálními vlivy, které s sebou nucené práce přináší,“ řekl Cockayne pro portál DW.

Podle odhadů přináší moderní otroctví ročně zisky ve výši až 150 milionů dolarů. Po drogovém obchodu a pašeráctví tak jde o třetí největší kriminální odvětví. Vyskytuje se téměř ve všech zemích světa, nehledě na ekonomickou situaci. Ze 40 milionů moderních otroků je 25 milionů nuceno k nedobrovolným pracím, zbytek je obětí smluvených či nedobrovolných sňatků. V průměru tři ze čtyř moderních otroků jsou ženy.

Nejrozšířenější metodou, která oběti udržuje v otrockém prostředí, je zadržování osob, které se ocitly v dluhové pasti a jsou nuceny podepsat nelegální smlouvy za účelem splácení dluhu. Oběti jsou také smluvně zavázány krýt své otrokáře v případě, že by se o ně začaly zajímat příslušné úřady.

„Bohužel jsme vybudovali systém, který podporuje ubližování druhým za účelem zisku. Musíme ho změnit a vytvořit nové prostředí, ve kterém bude člověk důležitý, protože je člověkem, a ne proto, že přináší někomu zisk,“ říká Sophia Otiendová.

Budoucnost je v technologii

Podle odborníků v tomto ohledu mohou pomoci moderní technologie, konkrétně umělá inteligence. Díky ní budou například banky moci analyzovat transakce a rozpoznat, jestli byl určitý produkt vyroben nucenou prací. Na základě toho upozorní úřady, které pak přímo identifikují zdroj.

Jedno z takových zařízení s názvem Traffic Jam vyvinula americká firma Marinus Analytics. Využívá umělou inteligenci jako nástroj, který rozpozná podle obličejových výrazů oběti nucené práce a pomůže úřadům k dopadení organizovaných kriminálních gangů. V roce 2018 pomohl přístroj s identifikací 3 000 obětí. Ty byly přinuceny k nedobrovolným sexuálním aktivitám ve Spojených státech a Kanadě.

Krvavé diamanty: drahocenné kameny stále přinášejí utrpení a smrt

„Používání těchto technologií nám pomůže k odhalení oblastí, kde se nejvíce vyskytují nucení pracovníci. Můžeme je lokalizovat a pomoct jim,“ řekl Cockayne. Pomocí získaných dat dojde nejen k odhalení skupin, které nutí lidi k práci, ale i k udělování větších trestů provinilcům. 

Podle některých aktivistů ale nejsou moderní technologie řešením. Většina těchto zařízení se totiž používá právě ve vyspělých zemích, kde není moderní otroctví tolik rozšířené. 

Klíčovou roli hrají podle expertů v boji proti otroctví zákazníci, kteří nevědomky přispívají k obchodování s lidmi. Pokud si budou udržovat přehled o tom, odkud výrobky pocházejí a zda nedochází v oblasti k nucené práci, mohou pomoci tento jev vymýtit.

Kolik máme otroků?

Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které analyzují dodavatelské řetězce produktů. Uživatelům tak pomáhají zjistit, kolik otroků pro ně pracuje nebo kolik „hodin otroka“ je zapotřebí pro podporu jejich životního stylu. 

„Stejně jako se ptáme, jaká je moje uhlíková stopa, musíme se zeptat, jaká je moje otrocká stopa,“ říká ředitel Centra pro politický výzkum při OSN. „Ať už si kupujeme cokoliv, musíme se zaměřit na to, odkud produkt pochází a ptát se, jestli produkt, který používáme, nebyl vyroben otrokem. Týká se to všech odvětví, ať už jde o potraviny, oblečení a nebo krmivo pro naše domácí mazlíčky, uzavírá Cockayne.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

Investiční kolaps může stát banky stovky miliard, v Credit Suisse padají hlavy

Švýcarská banka Credit Suisse v úterý oznámila, že odepíše 4,4 miliardy franků (103 miliard Kč) v souvislosti s...

VIDEO: Test samoobslužných pokladen. Albert vítězí, průkopnické Tesco zaostává

Samoobslužné pokladny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a proto se objevují ve více a více řetězcích. V každém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl dar vidět v číslech to podstatné. Osobnosti vzpomínaly na ekonoma Mejstříka

Činorodý, laskavý, nadaný schopností ihned odhalit to skutečně důležité. Tak se v divadle Archa vzpomínalo na předního...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Nord Stream 2 vrazil mezi spojence klín. Česko však může na plynovodu vydělat

Premium Ani změna v Bílém domě nepřinesla změnu v americkém pohledu na podmořský plynovod Nord Stream 2. USA jej stále mají za...

Plnění čínských klimatických cílů je ohroženo. Kvůli enormní těžbě bitcoinů

Těžba bitcoinů v Číně je tak náročná na emise oxidu uhličitého, že to může ohrozit plán země na snížení emisí. Vyplývá...

Rostou světové ceny potravin, jsou nejvyšší od poloviny roku 2014

Světové ceny potravin se v březnu desátý měsíc za sebou zvyšovaly a jejich index se vyšplhal na nejvyšší úroveň od...

Na očkování nešetřit, radí MMF. Investice se vrátí na rozjeté ekonomice

Pandemie covidu-19 bude v letošním roce dál prohlubovat zadlužení globálního veřejného sektoru, vynakládání více peněz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...