ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Světové rafinerie nestíhají. Ceny nafty rostou, hrozí i další vlna inflace

  • 8
Světové rafinerie nestačí vyrábět dostatek nafty. Její cena v Evropě i ve Spojených státech v posledních týdnech raketově vzrostla a podle analytiků hrozí, že se tento nárůst propíše i do spotřebitelských cen. Globální ekonomika je na tomto palivu totiž velmi závislá, hlavně průmysl a doprava se bez něj neobejde.

Mnohé rafinerie po celém světě se sice snaží poptávku po naftě uspokojit, zvýšené tempo jejich produkce je ale zatím nedostačující. V Evropě se cena nafty na trzích od léta zvýšila až o 60 procent a na historicky nejvyšší říjnové úrovni je momentálně i v USA. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Rafinerie se snaží držet krok. I tak ale hrozí, že v zimních měsících bude celkové napětí na trzích přetrvávat,“ uvedla pro Bloomberg Toril Bosoniová z Mezinárodní agentury pro energii IEA).

Ropa znepokojuje centrální bankéře. Může přiživovat už tak vysokou inflaci

Problémy během letních měsíců nejprve nadělala obrovská vedra, kvůli nimž musely mnohé rafinerské závody snížit svou plánovanou produkci. Vrásky na čele výrobců ale přidělává i počínání některých států, které jsou součástí ropného kartelu OPEC+. Rusko a Saúdská Arábie totiž počátkem letošního září uvedly, že sníženou těžbu ropy budou udržovat déle, než se trh původně domníval.

Snížení těžba jako komplikace

Právě Rusko a Saúdská Arábie se řadí mezi největší exportéry ropy na světě. Oba státy ale oznámily, že dobrovolné škrty v těžbě potrvají minimálně do konce letošního roku. Saúdská Arábie kvůli tomu denně těží až o jeden milion barelů ropy méně, v případě Ruska jde o 300 tisíc barelů. Snížení těžby navíc přišlo v době, kdy se cena ropy i ropných produktů každoročně standardně zvyšuje.

Analytik Callum Bruce ze společnosti Goldman Sachs se domnívá, že za současnou situací stojí i mimořádný tlak na rafinerie z posledních měsíců. Kvůli silnému nárůstu poptávky totiž řada z nich byla donucena k tomu, aby namísto nafty více produkovaly benzin nebo letecké palivo.

Do Česka teče stále víc ropy z Ruska, je jí nejvíce za poslední roky

„Během pandemie covidu-19 došlo po celém světě k uzavření mnohých rafinerských závodů, které se následně nepodařilo zprovoznit,“ říká Bruce. Nyní se podle něj poptávka po ropných produktech zvyšuje, řada klíčových rafinerií je ale pryč.

Rusko navíc dočasně omezilo export nafty do světa, a to kvůli ochraně vlastního trhu. V zemi se blíží prezidentské volby a země se tímto krokem pokouší o stabilizaci cen i zásob. Prozatím se ale neví, jak dlouho ruské dočasné omezení vývozu v praxi potrvá a odhady odborníků se různí. Někteří mluví o jednom měsíci, jiní o dvou.

Nedostatečné zásoby

Zásoby ropných produktů ve Spojených státech či Singapuru jsou zároveň pod úrovní sezonního normálu, což se v USA projevilo i v nárůst cen. Starosti dělá rostoucí cena hlavně dopravcům, motorová nafta je totiž klíčovým palivem pro nákladní automobily. I proto rostou obavy o další možný růst inflace.

Chci výsledky, reagujte rychleji, kárá Putin vládu za růst cen pohonných hmot

„Motorová nafta je klíčovým palivem pro kamiony, které přepravují výrobky z továren na trh. Když ceny vzrostou, přenesou se vyšší náklady z oblasti dopravy nejprve na další podniky a ty je poté přehodí i na spotřebitele. Ačkoliv roste naděje, že se americká ekonomika vyhne recesi, cena benzinu nebo nafty by mohla tento cíl zvrátit,“ řekl Clay Seigle ze společnosti Rapidan Energy Group.

Zpráva Mezinárodní agentury pro energii ukazuje, že globální spotřeba ropných produktů v letošním roce meziročně vzroste asi o 100 tisíc barelů za den. „Na trhu vidíme problém s nabídkou. Rafinerie kvůli odstávkám a dalším omezením během letá dostatečně neprodukovaly, a i kvůli tomu jsou zásoby ropných produktů před nadcházející zimou poměrně napjaté,“ uzavřel podle Bloombergu analytik Eugene Lindell z poradenské společnosti FGE.