Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Olympiáda se ze zlatého dolu změnila v neúnosné břímě. Zisk se přeceňuje

  18:57
Náklady na letní olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru se pravděpodobně vyšplhají na 20 miliard dolarů. Původní propočty přitom počítaly s rozpočtem 13 miliard. V rámci sportovních slavnostní vznikly nové byty i silnice. Zda-li se konání olympiády uprostřed velké ekonomické krize, kterou Brazílie nyní prochází, městu vyplatilo, však vyčíslit nelze.

Po velkém večírku nezřídka přichází ještě větší kocovina. Brazilci jsou pořádáním okázalých společenských akcí známí, a navzdory prvotní skepsi svou schopnost zorganizovat olympiádu prokázali. Nyní je však čeká návrat do tvrdé reality. Nejlidnatější země Latinské Ameriky se totiž poslední rok potýká s nejhlubší hospodářskou krizí za posledních 100 let.

Největší vítěz olympiády? Stařičký developer Carvalho vyzrál na všechny

„Ekonomika Ria de Janeira je v nejhorší kondici za posledních 50 let, vláda má příliš mnoho finančních závazků, na které nemá peníze. Díky olympijským hrám jsme dosáhli na půjčky, které nám umožnily dokončit infrastrukturu, což Riu na čas pomůže,“ uvedl brazilský ekonom Nelson de Sousa pro televizní stanici Al-Jazeera. „Ekonomické problémy ale neodejdou,“ dodal.

Velká města povětšinou vítají možnost pořádat okázalé sportovní a kulturní události. Využijí státní podpory k opravení infrastruktury i opadaných omítek a návštěvníci akcí dočasně podpoří místní maloobchod a trh služeb. To je znát i v brazilském Riu. Turisté za dobu pořádání olympiády utratili až miliardu reálů (v přepočtu 7,45 miliardy korun). Odhaduje se, že jich mohlo být na půl milionu. Ve městě navíc přibylo více než 100 kilometrů nových autobusových tras a linka metra, která místním usnadní dojíždění za prací.

Vysídlování a nadržování bohatým

Chudí obyvatelé Ria ale správě města vyčítají neférové přerozdělování, které zvýhodnilo prestižnější čtvrtě jako Barra da Tijuca – místo pro olympijskou vesničku - na úkor chudých komunit, kde lidé žijí ve skromných příbytcích se sbitými plechovými střechami (více čtěte zde).

Nejdražší olympiády

1. ZOH Soči, Rusko 2014 - 51 MLD USD

2. LOH Peking 2008 - 44 MLD USD

3. LOH Rio 2016 - 20 MLD USD (odhad)

4. LOH Atény 2004 - 15 MLD USD

5. LOH Londýn 2012 - 10,4 MLD USD

„Olympiáda vedla k vysidlování, gentrifikaci a k výhodným smlouvám pro developery a stavební společnosti,“ řekla pro deník New York Times Theresa Williamsonová z neziskové společnosti, která pomáhá v tamních favelách.

Ještě dva měsíce před konáním sportovních klání přitom stát Rio de Jaineiro vyhlašovalo stav finanční nouze. Krátce na to se mu od federální vlády dostalo injekce v objemu 900 milionů dolarů (asi 21,5 miliardy korun). Navržený olympijský rozpočet v objemu 13 miliard dolarů (téměř 311 miliard korun) vzal tou dobou dávno za své.

Starosta města Eduardo Paes navíc udělal vše pro to, aby parlamentu znemožnil ustanovit komisi, která by výdaje na hry prošetřila, uvedl britský list The Guardian. Náklady na slavnosti sportu v Riu by se podle odhadů americké stanice CBS mohly vyšplhat na 20 miliard dolarů (478 miliard korun).

Paes ale náklady spojené s megaakcí hájí. Mnoho peněz podle něj putovalo od soukromých společností, které například renovovaly městský přístav. Ve městě přibylo 75 tisíc cenově dostupných bytů. Na 3 600 apartmánů pro olympijskou vesničku skončí v rukou bohatých Brazilců, Paes v tom ale problém nevidí. „Ano, olympijská vesnička bude pro bohaté, ale není se za co stydět,“ uvedl.

Mamutí akci přitom předcházely další problémy. Rio nemá dostatek prostředků na platy policistů ani státních zaměstnanců. Ti dostali peníze těsně před olympiádou se zpožděním. Nezaměstnanost ve městě za poslední měsíce rostla a omezeny musely být i některé sociální programy. To jsou problémy, které s proběhnuvší olympiádou nezmizí.

Šlo o dobré PR

Agentura Moody’s v květnu letošního roku ve své zprávě sdělila, že do infrastruktury díky olympiádě nateče kolem 7 miliard dolarů (asi 167 miliard korun). Před dvěma lety Brazílie na pořádání fotbalového šampionátu FIFA vynaložila 11 miliard dolarů. Většina ze dvanácti nových nebo opravených stadionů je dnes přitom využívána pouze sporadicky. Olympiáda v Riu se tak v porovnání jeví jako lepší investice.

Podle Benta Flyvbjerga z Oxfordské univerzity, který vedl studii nákladů na proběhnuvší olympiádu, šlo na sportovní haly a stadiony 4,6 miliardy dolarů (asi 110 miliard korun). Oproti původnímu rozpočtu se jedná o 51procentní nárůst, v rámci měst, které přešvihly plánované rozpočty, však jde o průměr. „Kdybych byl v olympijském PR týmu, řekl bych, že si vedeme lépe než v letech předchozích,“ řekl New York Times.

Vyplatí se vůbec olympiádu pořádat?

Ekonomové v posledních letech hovoří o tom, že z pořádání letních i zimních her se stalo neúnosné břímě a že střední a dlouhodobé výhody pořádání her jsou přinejmenším přehnané a přinejhorším žádné. To potvrzuje i studie think-tanku Council on Foreign Relations, která historicky srovnává náklady na pořádání sportovních slavností.

Text mimo jiné hovoří o takzvaných „bílých slonech“, což jsou stavby, které po skončení olympiády najdou jen malé využití. Náklady na jejich údržbu jsou přitom mnohdy astronomické. Například historicky nejdražší olympiáda v ruské Soči vyšla na více než 51 miliard dolarů (1,22 bilionu korun), ruští daňoví poplatníci na ni však budou v dohledné době doplácet miliardu dolarů ročně. Stavba slavného stadionu „Ptačí hnízdo“ pro letní olympiádu v Pekingu vyšla na 460 milionů dolarů. Sportoviště ale dnes nikdo nevyužívá a jeho údržba vyjde na 10 milionů dolarů ročně.

Jedinou výjimkou, kdy olympiáda městu vydělala, byly hry z roku 1984. Hostující město Los Angeles mělo v té době totiž již plně vybudovanou potřebnou infrastrukturu.

Olympijský oheň zažehla ekonomická jiskra

Když Rio v roce 2009 získalo práva na pořádání letošní olympiády, Brazílii se ekonomicky dařilo. Zemi zaplavovaly příjmy zejména z rostoucího vývozu surovin, především ropy. Brazílie chtěla předvést svůj vzestup a obnovu Ria, které bylo kdysi hlavním městem, ale v posledních desetiletích ekonomicky i politicky ztrácelo na úkor finančního centra Sao Paula a města Brasília, kde sídlí vláda. S odchodem prezidenta Luly da Silvy v roce 2011, který Riu pořádání her vyjednal, přišly i ekonomické problémy.

Na zemi dopadl slabší globální růst a zpomalující ekonomika Číny. Velkou daň si začaly vybírat padající ceny ropy, na jejímž vývozu je země z části závislá. Ekonomika se tak loni propadla o 3,8 procenta, nejvíce za posledních 25 let.

Sedmá největší ekonomika na světě se smrskla na 5,904 miliard reálů (asi 38 bilionů korun). HDP na hlavu klesl o 4,6 procenta na 28 876 reálů, tedy asi 186 tisíc korun (pro představu, HDP na hlavu v Česku loni činil 491 tisíc korun). Ekonomický propad však přirozeně nešlo v době přiklepnutí konání her předpovídat.

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

OBRAZEM: Vánoční výzdoba prozářila svět. Na světlech se nešetří krizi navzdory

Města po celém světě se s příchodem adventu pravidelně rozsvěcí. Majestátní světelnou výzdobou se letos pyšní centrum...

Z lázní do bytů. Maďaři mohou využívat levnou geotermální energii

Dlouhou dobu bydlel Balazs Veres se svou rodinou v jednom z mnoha maďarských bytových domů, jehož vytápění bylo do...

Petky se hromadily v obchodech, zálohování mělo trhliny, říká slovenský expert

Premium Slovensko zálohuje PET lahve a plechovky od ledna letošního roku. Podle údajů slovenského ministerstva životního...

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...