Dojírna mléčné farmy v Carmarthenshiru ve Walesu  (8. března 2023)

Dojírna mléčné farmy v Carmarthenshiru ve Walesu (8. března 2023) | foto: Profimedia.cz

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

  • 8
Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství kravského hnoje rovnou do řek. Například tamní agentura pro životní prostředí zkontrolovala v zemi mezi lety 2020 až 2021 přes dva tisíce mléčných farem. Téměř 70 procent z nich porušovalo ekologické předpisy, upozornil portál The Guardian.

Pozitivní zjištění nepřinesla agentura ani z jiných částí Spojeného království. Osmdesát procent z 83 mléčných farem ve Walesu kontrolovaných organizací Natural Resources Wales v letech 2020 až 2022 nesplňovaly předpisy.

V Severním Irsku nevyhověla mezi lety 2020 až 2022 polovina z 339 mléčných farem kontrolovaných tamním ministerstvem zemědělství, životního prostředí a venkova.

Ve Skotsku bylo v rozporu s předpisy šedesát procent z 114 farem, které mezi lety 2020 až 2023 zkontrolovala tamní agentura ochrany životního prostředí.

Je třeba konat, říkají aktivisté

Aktivistům se situace nelíbí. Upozorňují na zastaralou infrastrukturu odpadních vod v zemi a také na to, že supermarkety nabízejí farmářům za mléko velmi málo peněz. To způsobilo, že producenti zintenzivnili produkci navýšením počtu krav, které chovají.

„Stádo padesáti krav je schopno emitovat ekvivalentní množství znečištění jako deset tisíc lidí. Není divu, že mlékárenský průmysl představuje pro mnoho řek v zemi neudržitelnou zátěž,“ uvedl pro The Guardian Charles Watson, předseda charitativní organizace River Action.

Krávy recyklistky i výhonky na vorech. Plovoucí farmy chtějí spasit zemědělství

Upozorňuje také na neúčinnost regulačních orgánů v řešení tohoto problému. Jediné, co podle něj umějí nabídnout, jsou rady. „A obří skupiny supermarketů mezitím s radostí počítají své zisky za cenu neustálého zhoršování životního prostředí,“ zmínil Watson.

Organizace River Action nyní vyzývá zpracovatele mléka, aby přijali určitá opatření a povzbudili zemědělce, kteří upřednostňují udržitelné postupy. Požadují také určité kroky od regulačních orgánů. Mnoho farem prý nebylo roky kontrolováno, jelikož regulační orgány nemají dostatečný počet zaměstnanců.

Britské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že již stanovilo závazné cíle týkající se znečišťování vod pocházející ze zemědělské činnosti a také podniká rozsáhlá opatření k vyčištění vodních cest. Upozornilo také na 74 milionů liber (2,2 miliardy Kč), které poskytne jako dotace farmářům.Ti mohou finance využít mimo jiné na přijetí udržitelnějších postupů, uzavírá The Guardian.