(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Další problém Huawei. Americké úřady obvinily firmu i její finanční šéfku

  • 147
Americké úřady formálně obvinily čínskou telekomunikační společnost Huawei a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodů a dalších trestných činů. Washington vznesl obvinění v souvislosti se žádostí o její vydání z Kanady. Zároveň čínskou firmu obvinily z krádeže informací o technologiích společnosti T-Mobile US.

Firma veškerá obvinění odmítla a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby zastavily „bezdůvodné potlačování“ čínských podniků a zrušily zatykač na Mengovou.  Kauza v posledních týdnech negativně ovlivňuje snahu o zklidnění americko-čínského obchodního konfliktu.

„Poté, co byla zatčena finanční ředitelka Meng Wang-čou, zástupci společnosti se pokoušeli komunikovat s vyšetřovateli, ale jejich žádost byla zamítnuta bez dalšího vysvětlení. Obvinění z porušení obchodního tajemství byla již předmětem občanského řízení, ve kterém došlo ke smíru obou stran. Porota došla k závěru, že nevznikla žádná škoda, ani nebylo zjištěno úmyslné nebo poškozující jednání ve vztahu k obchodnímu tajemství,“ vzkázali prostřednictvím mediální agentury zástupci Huawei.

„Huawei a její přední manažeři opakovaně odmítali respektovat americké zákony,“ uvedl podle agentury Reuters k obvinění ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle něhož se čínský výrobce telefonů „systematicky snažil krást cenná obchodní tajemství“. 

Vznesená obvinění by měla být pro americké úřady varováním, aby pečlivě zvažovaly rizika plynoucí ze zapojení podobných firem do telekomunikační infrastruktury, nabádal Wray.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Mengovou a firmu v celkem 13 bodech, mimo jiné z bankovních a internetových podvodů, maření spravedlnosti, spiknutí za účelem praní špinavých peněz a z porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu.

Mengová podle USA lhala bankám, když tvrdila, že Huawei a její hongkongská pobočka Skycom jsou dvě různé společnosti. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že se tím snažila zajistit přístup k penězům firmě Skycom, kterou Huawei využila k utajeným obchodům s Íránem. Mengová tím podvedla banky, které musí podle amerických zákonů zajistit, aby dolary nebyly používány k žádným transakcím s Íránem.

Pokus o krádež technologie T-Mobile US

Nezávisle na tomto případu byla čínská společnost obviněna i z toho, že se dlouhodobě pokoušela ukrást firmě T-Mobile US technologii na robotické testování telefonů známou jako Tappy.

Když se ji firma T-Mobile US pokoušela žalovat, bránila Huawei podle obvinění výkonu spravedlnosti. Soud již v této civilní žalobě dospěl předloni k verdiktu, že se čínská společnost protiprávně zmocnila obchodního tajemství, ale rozhodl, že tak neučinila „úmyslně a s nekalým záměrem“.

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, kanadská policie zadržela začátkem prosince ve Vancouveru na žádost Spojených států. Televize CBC s odvoláním na kanadské ministerstvo spravedlnosti uvedla, že USA již předložily formální žádost o vydání Mengové. Kanada má po podání žádosti 30 dní na rozhodnutí, jak ve věci pokračovat.

Podle čínských médií se Washington snaží potlačit Huawei a omezit její globální expanzi. „Důrazně vyzýváme Spojené státy, aby zastavily bezdůvodné potlačování čínských společností včetně Huawei a zacházely s čínskými podniky poctivě a spravedlivě,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že v kauze kolem Huawei existuje „silná politická motivace a politická manipulace“.

Čína po zatčení Mengové zadržela kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga pro podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Dalšímu Kanaďanovi odsouzenému za pašování drog změnil soud po zatčení Číňanky soud původní trest 15 let vězení na trest smrti.

Zatčení finanční ředitelky a zároveň dcery zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě (12/2018):

,