Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stát vyšachoval Huawei z obří zakázky. Je to diskriminace, tvrdí firma

  11:48aktualizováno  15:01
Finanční ředitelství dle zjištění MF DNES zablokovalo čínskému gigantovi Huawei záměr dělat portál Moje daně za více než půl miliardy korun. Definitivně tak vypukl střet mezi státem a čínskou firmou podezřelou ze špionáže. Firma považuje opatření za diskriminaci založenou na nepodložených obviněních.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Po varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) jde o první případ vyloučení ze zakázky a tím i možný predecent. A Číňané ho chtějí zvrátit.

Je to diskriminace

„Společnost Huawei si je vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství a pokládá ho za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních. Budeme po Ministerstvu financí požadovat zrušení této veřejné zakázky a její úpravy v souladu se zákony České republiky. Pokud k tomu nedojde, Huawei zváží všechny své další možnosti,“ reagoval na zprávu jménem Huawei Filip Matys, PR konzultant společnosti Kindredgroup. „Kybernetická bezpečnost vždy byla naší hlavní prioritou. V průběhu naší třicetileté historie nebyly nikdy nalezeny žádné důkazy, že by společnost Huawei spáchala jakýkoliv trestný čin v oblasti kybernetické bezpečnosti.“

Portál Moje daně je vlajkovým projektem ministerstva, který ještě jako ministr financí představoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Čechům by v budoucnu měl dle slibů mimo jiné výrazně zjednodušit podávání daňových přiznání.

Půlmiliardový tendr se ale teď změnil v první bojiště o to, zda mamutí čínská technologická firma Huawei v Česku přijde o možnost dodávat státu kritickou infrastrukturu. Spor, který se dosud odehrával téměř výlučně v politické rovině, se tím naplno přenesl i do zápolení o velký státní byznys.

Generální finanční ředitelství totiž po tom, co NÚKIB proti firmám Huawei a ZTE vydal varování, podmínky rozběhlé soutěže o zhotovení portálu upravilo tak, že čínská firma nemá šanci kvůli bezpečnosti uspět. 

A to navzdory tomu, že dle insiderů byla doteď favoritem. Připravovaný portál totiž bude shromažďovat citlivá data a čínský zhotovitel by tak dle posouzení finančního ředitelství mohl být bezpečnostním rizikem.  

„Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost je ze zákona pro Finanční správu závazné, jsme tedy povinni se jím řídit,“ prohlásil mluvčí GFŘ Petr Habáň s tím, že podrobnosti úřad zveřejňovat nebude.

Detaily o průběhu tendru ale MF DNES dohledala ve věstníku veřejných zakázek. Tam GFŘ zveřejnilo dotazy, které k soutěži vznesly zainteresované společnosti, tedy i Huawei. A ukazuje se, že se čínská firma rozhodla proti českému postupu bránit.

Klíčový precedent

Jak dopadne tendr na zhotovitele portálu Moje daně je přitom zásadní i pro další zakázky. NÚKIB totiž ve své metodice tvrdí, že dle současného zákona o veřejných zakázkách není problém firmy Huawei a ZTE kvůli bezpečnostní hrozbě ze soutěže vyřadit. Otázkou však je, jestli argumentace kyberúřadu obstojí i u antimonopolního úřadu, u něhož mohou účastníci tendr napadnout, případně následně u soudů.

Vyloučení ze soutěže o zakázku je pro Huawei důležité zpochybnit i proto, že dle informací MF DNES konkrétní „mustr“ finančního ředitelství už přebralo i několik dalších institucí. Je tedy jakýmsi precedentem.

„Nemáte důkazy“

Číňané se tak například pokoušejí získat interní analýzu, na základě které GFŘ Huawei z premiérové zakázky vyřadilo. NÚKIB totiž po institucích striktně nepožaduje automatické vyškrtnutí Huawei, ale zvážení, zda čínský dodavatel představuje pro jejich systémy hrozbu. Dokument však úřad odmítl vydat. 

„Analýzu rizik není možné poskytnout, protože obsahuje informace, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit zajišťování kybernetické ochrany zadavatele,“ stojí v odpovědi zveřejněné minulý týden.

GFŘ ovšem v zadávacích podmínkách požadovalo také to, ať zhotovitel nebo jeho subdodavatelé „nejsou vlastněni společnostmi, které mohou představovat ohrožení zájmů ČR nebo NATO“. Což v případě Huawei může plynout například ze zprávy BIS, která před firmou varovala už v roce 2013.

Huawei nicméně argumentuje, že takové důkazy nejsou aktuální. „Ve zprávách BIS ani Vojenského zpravodajství za rok 2018 jsme nebyli explicitně jmenováni a neexistuje konkrétní důkaz o tom, že bychom představovali bezpečnostní riziko pro výše uvedené země.“ A dodává, že taková podmínka odporuje zákonu o veřejných zakázkách.

GFŘ následně podmínky tendru skutečně upravilo a tuto pasáž z něj vyškrtlo.

Huawei: máme certifikát kvality

Firma založená někdejším důstojníkem čínské armády argumentuje i nedávným získáním certifikátu kvality ISO, který se podle ní vztahuje také na zabezpečení informací. 

Paradoxně právě včera však USA oficiálně obvinily čínský kolos a jeho finanční ředitelku a dceru zakladatele Meng Wan-čou z průmyslové špionáže a podvodů (Více čtěte zde).

V Česku Huawei čeká i na to, zda dostane bezpečnostní prověrku. To, že o ni požádala, firma oznámila vloni v červnu. Jenže podle zdrojů z bezpečnostní komunity není po varování NÚKIB příliš pravděpodobné, že by ji získala.

Tendr na vyhotovení daňového portálu bude běžet až do února. Potom, co po varování NÚKIB finanční ředitelství upravilo podmínky soutěže, prodloužilo také její trvání.

Zatraceně dobrá cena

Až do revize podmínek soutěže na daňový portál patřila Huawei k jasným favoritům. Experti na IT z oblasti státních úřadů se mimo záznam shodují, že ceny čínské technologické firmy jsou často ve výběrových řízeních nejnižší. A vzhledem k tomu, že pro státní správu bývá nejdůležitějším kritériem právě cena, Huawei je úspěšná. Bezpečností experti přitom spekulují, že je to proto, že čínská strana strategické zakázky dotuje. 

Boj o Huawei zůstává dále živý i v politické sféře. Předevčírem se mimo jiné i kvůli dění kolem čínské technologické firmy sešel v Lánech premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem, který se čínské firmy opakovaně zastává.

MF DNES už přitom informovala, že čínský gigant nemusí být poslední, komu bude zapovězen vstup do citlivých státních zakázek. Krok před zákazem kvůli podezření ze spolupráce s vládními hackery je v Česku i ruský antivirus Kaspersky. Používá ho například VZP, která skladuje citlivá osobní data více než 6 milionů lidí. (Více čtěte zde.)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...