Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropu by mohl spasit plyn z Nizozemska, kvůli otřesům ale zůstane pod zemí

aktualizováno  0:06
Na severu Nizozemska se rozprostírá Groningenské pole – jedno z největších nalezišť zemního plynu na světě. Tamní zásoby by mohly významně pomoci Evropě v energetické krizi. Avšak těžba se právě teď utlumuje, a to kvůli zemětřesením, která pravidelně doléhají na obyvatele přilehlých měst.

Zařízení těžby a zpracování plynu v Holandsku. | foto: Profimedia.cz

Nizozemský premiér Mark Rutte ve čtvrtek na summitu v Praze řekl, že produkce plynu z naleziště Groningen nebude pokračovat. V následujících letech má docházet k jejímu postupnému utlumování. Rutteho vláda opakovaně uvádí, že těžbu lze zvýšit pouze v krajním případě, pokud nepůjde zajistit plyn pro domácnosti jiným způsobem.

Hned v sobotu v časných ranních hodinách naleziště „odpovědělo“ po svém. Provincií Groningen se prohnalo zemětřesení o síle 3,1, uvedl nizozemský Královský meteorologický institut.

Po ruce a bez prodlev

V 70. letech se na groningenském poli těžilo více než 80 miliard kubických metrů plynu ročně. I po půlstoletí těžby je v něm stále uloženo více než 450 miliard kubíků vytěžitelného plynu v hodnotě zhruba jednoho bilionu dolarů.

Podle společnosti Shell Plc, která se podílí na provozu naleziště, je zde prostor těžit každý rok o 50 miliard metrů krychlových více, než je současný objem. To by nahradilo čtvrtinu ruských dodávek plynu do Evropy, a to téměř okamžitě, bez nutnosti budovat další těžební kapacity.

Evropě by se miliardy kubíků plynu, které má na dosah ruky, více než hodily. Zdejší politici sice domlouvají zvýšené dodávky LNG ze Spojených států a Kataru a v plánu jsou nové plynovody, avšak většině projektů zbývá do realizace několik let.

Zima bude jako ropný šok. Uhelné prázdniny nevylučuji, říká zmocněnec

Evropa přitom potřebuje nahradit 200 miliard kubíků plynu z Ruska nyní, respektive nejpozději před příští zimou (na tu letošní má naplněné zásobníky z velké části ještě ruským plynem).

Domy se mění v ruiny

Těžba v Groningenu prudce klesá od roku 2013, tehdy se vytěžilo 54 miliard kubíků. Letos by to měly být 4,5 miliardy a v roce 2023 už jen 2,8 miliard metrů krychlových plynu. Naleziště má být zcela uzavřeno mezi lety 2025 a 2028.

Zemětřesení způsobená těžbou začala ztěžovat životy místních lidí už v roce 1986. Od té doby byly otřesů stovky. V regionu je zhruba 327 tisíc domácností a podle Groningenského institutu pro důlní škody nejméně 127 tisíc z nich nahlásilo poškození. Od roku 2012, kdy provincii zasáhlo zemětřesení o síle 3,6 stupně, se v oblasti muselo zbourat více než tři tisíce budov, protože se staly nebezpečnými.

Protest místních obyvatel proti těžbě zemního plynu v roce 2014.

Příběhy lidí, kterým těžba a následná zemětřesení komplikují život, v reportáži popisuje agentura Bloomberg. Například padesátiletý Wilnur Hollaar žije v Groningenu v domě z roku 1926, který se může pyšnit vitrážovými okny a detailní kamenickou prací. Jenže kvůli otřesům je plný prasklin a fasáda se propadá.

„Když jsem tento dům v roce 2004 koupil, byl to palác,“ říká Hollaar s tím, že za ta léta se jeho příbytek proměnil v ruinu. Úřady Hollaarovi nabídly náhradu škody ve výši 12 tisíc eur. Padesátník přitom odhaduje, že hodnota jeho domu klesla o 550 tisíc eur.

Devětašedesátiletému aktivistovi Albertu Heidemovi už v roce 2015 inspektor řekl, že jeho dům je „přeražený napůl“. Od té doby Heidema čeká na oficiální rozhodnutí o demolici. „Zemětřesení se vám opravdu dostane pod kůži. V noci mě budí každý zvuk. Ve svém domě se necítím bezpečně,“ uvádí Heidema.

Raději uhlí

Stát spolu s těžebními společnostmi Shell a Exxon Mobile dosud vyplatil odškodné ve výši 1,65 miliard eur. To je pouze zlomek toho, co by si místní obyvatelé přáli. Ač by se částka mohla zdát vysoká, vedle čísel příjmů z těžby působí spíš jako malá kapka v moři.

Po očištění o inflaci přineslo pole celkový zisk 428 miliard eur, z čehož nizozemský stát za posledních 60 let inkasoval 363,7 miliardy eur, uvedl deník Het Financieele Dagblad.

S Katarem na věčné časy. Česko se mu zřejmě bude muset upsat na desetiletí

Na Nizozemsko nyní naléhají špičky evropské politiky, podle kterých by měl stát své rozhodnutí o utlumování těžby přehodnotit. Nizozemský ministr hornictví Hans Vijlbrief na jednu stranu říká, že je nebezpečné pokračovat v těžbě, zároveň přiznává, že země nemůže ignorovat, jaké má Evropa temné vyhlídky.

Stejně jako premiér země Rutte však Vijlbrief naznačuje, že k navýšení těžby dojde pouze v případě krajní nutnosti – například ve chvíli, kdy by nebylo možné řádně vytápět nemocnice, školy a domácnosti. Nizozemští politici se rozhodli, že než aby navýšili těžbu v Groningenu a poštvali si tak proti sobě místní obyvatele, raději zruší limity pro uhelné elektrárny.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Blackout? Máme na to podpůrné služby, vysvětluje šéf přenosové soustavy

29. dubna 2024

Premium „Blackout se sice nedá úplně vyloučit, ale pravděpodobnost, že k němu může dojít, je velice nízká,“...

Není práce, chybějí turisté. Na válku ekonomicky doplácí Izrael i Palestinci

29. dubna 2024

Důsledky více než šestiměsíční války na izraelskou a palestinskou ekonomiku jsou nedozírné. V Gaze...

Sazka upcykluje losy. Z těch výherních vznikl nábytek i tenisky

28. dubna 2024

Společnost Sazka se rozhodla znovu využít své výherní losy. Ve spolupráci s českými designéry tak...

V Dubaji vyroste největší letištní terminál na světě. Pojme až 260 milionů lidí

28. dubna 2024  17:07

Vytížené mezinárodní letiště Al Maktoum v Dubaji se rozroste o nový terminál. A ne jen tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...