ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sberbank unikla odpojení od SWIFT, Putin omezil vývoz cizí hotovosti

  • 195
Ruský prezident Vladimír Putin vydal dekret, podle něhož je od 2. března zakázán vývoz zahraniční měny v hotovosti z Ruska, která přesahuje 10 tisíc dolarů, což je zhruba 230 tisíc korun. Zástupci EU se dohodli, že od mezinárodního platebního systému SWIFT odstřihnou sedm ruských bank. Největší z nich Sberbank mezi nimi není.

Odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom PJSC, uvedla agentura Bloomberg.

Mezinárodní platební systém SWIFT mezitím stále čeká na celý seznam ruských bank, které by měl podle mezinárodních sankcí odstřihnout od provádění mezinárodních transakcí.

„Sankčním opatřením vyhovíme,“ uvedl SWIFT v prohlášení. „Jednáme s úřady, abychom zjistili, na které společnosti se nová opatření vztahují a odpojíme je, jakmile k tomu obdržíme právní pokyny.“

Politici EU, USA i Kanady se na sankcích shodli už o víkendu. Mezitím se ruský finanční sektor otřásá a odchod z něj zvažuje například rakouská Raiffeisenbank International.

Rusku pomohla i centrální banka

Odstřižení od systému SWIFT má ruským bankám znemožnit přijímat i odesílat zahraniční platby a považuje se za jeden z nejsilnějších ekonomických sankčních nástrojů, společně se zmrazením devizových rezerv ruské centrální banky.

Po vyhlášení protiruských ekonomických sankcí přitom spadl ruský rubl na úroveň historického minima, čekali mnozí analytici ještě dramatičtější propad. Ruskou měnu podle analytiků drží nad vodou hlavně kapitálové kontroly i tamější centrální banka. Zároveň ale dodávají, že současný asi třicetiprocentní pokles ještě nemusí být konečný.

„Propad rublu zmírnily hlavně ruské kapitálové kontroly, tedy opatření zamezující posílat devizy do zahraničí a zajišťující kontrolu nad příjmy dovozců v cizích měnách,“ řekl iDNES.cz analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Rusku podle něj pomohla i centrální banka, která razantně zvedla úrokové sazby. „I tak se ale v následujících dnech zřejmě dočkáme dalšího oslabování ruské měny, na kterou doléhá postupné odstřihávání Ruska od globálního finančního systému. Dosud učiněné kroky zřejmě nebudou dostačující a rubl se dostane pod další prodejní tlak,“ dodal Pfeiler.

Rubl se v pondělí propadl hlavně kvůli protiruským sankcím Západu, jimž dominuje třeba odpojení vybraných ruských bank od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce.

,