Na záchranný plán má Kypr čas do pondělí, varuje Evropská banka

  • 18
Kypr má do pondělí čas, aby připravil program na záchranu před bankrotem. V opačném případě nebude Evropská centrální banka nadále zemi s nedostatkem hotovosti poskytovat další nouzové půjčky. ECB s varováním přichází dva dny poté, co na Kypru neprošlo kontroverzní zdanění vkladů v bankách.

Šéf kyperské centrální banky Panikos Demetriades prohlásil, že záchranný program by měl být do pondělí hotov.

Člen užšího vedení ECB Jörg Asmussen již dříve vyzval Kypr k rychlému schválení záchranného plánu. Upozornil, že bez tohoto programu nebudou kyperské banky likvidní, takže jim ECB nebude moci poskytovat nouzové finanční prostředky.

Kypr se nyní snaží najít cestu k odvrácení státního bankrotu poté, co jeho parlament odmítl nabídku pomoci zahrnující zdanění bankovních vkladů (čtěte Kypr odmítl zdanit úspory v místních bankách, míří k bankrotu).

Politici od rána řeší, kde vzít chybějící peníze

Ve čtvrtek ráno začalo rozhodující setkání všech politických stran, na kterém prezident Nikos Anastasiadis představí novou verzi záchranného plánu. Podle agentury DPA počítá plán s využitím peněz penzijních fondů, církve i dalších organizací. Podle médií zahrnuje rovněž zdanění vkladů, ale až od hranice 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). Kypr nyní jedná rovněž o pomoci Ruska.

Kyperské banky jsou na nouzovém financování od ECB silně závislé. ECB již v červnu přestala přijímat kyperské státní dluhopisy jako záruku, což kyperským bankám zkomplikovalo přístup k běžnému financování od ECB, napsala agentura Reuters. Nouzové financování funguje jako pojistka pro krizové případy. Centrální banky členských zemí eurozóny ho mohou přechodně využívat v době problémů v domácím bankovním sektoru.

Zavřené banky připravují Kypr o HDP

Kyperské banky jsou od začátku týdne zavřené, aby se zabránilo hromadnému vybírání vkladů. S jejich otevřením se počítá v úterý. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že pokud si Kypr nezajistí zahraniční pomoc, nemusely by tamní banky otevřít nikdy.

"Zmrazený platební systém čistě aritmeticky ochuzuje kyperskou ekonomiku každý den o více než procento z kvartálního HDP. Protahování 'bankovních prázdnin' navíc zvyšuje riziko rychlého odlivu vkladů po otevření bank, a to i v případě, že se nakonec Kypr s Trojkou dohodne," říká hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

,