Evropa se zbavuje pracovníků bank, o místo přijde více než 40 tisíc lidí

  16:57aktualizováno  16:57
Evropské banky letos hromadně propouštějí. Nejvíc výpovědí dá německá Deutsche Bank, tisíců lidí se však zbavují i britské banky Barclays a HSBC, italská UniCredit či španělská Banco Santander. Důvodem jsou nízké úrokové sazby, které bankám několik let ukrajují ze zisku, ale i nejistota spojená s brexitem či obchodními válkami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Simon DawsonReuters

Agentura Bloomberg na základě dat od společností a odborových svazů spočítala, že ve světě by letos mělo přijít o práci přibližně 50 tisíc bankovních pracovníků. Propouštění zasáhne hlavně Evropu, která se na tomto čísle podílí více než 43 tisíci pracovními místy. 

Ve statistice navíc není zahrnuto zhruba dalších 10 tisíc zaměstnanců skupiny UniCredit, jejichž propouštění Bloombergu potvrdily obeznámené zdroje.

Pesimistickému výhledu bankovního sektoru dominuje Deutsche Bank, která se v rámci restrukturalizace zbaví až pětiny svých zaměstnanců. O práci v největší německé bance by tak podle odhadů mělo do roku 2022 přijít 18 tisíc lidí.

Začátkem tohoto měsíce oznámila propouštění i jedna z největších finančních institucí na světě. Britská HSBC, která působí ve více než 80 zemích světa, se zbaví tisíců pracovníků. O práci by totiž mohli přijít dvě procenta z více než 237 tisíc lidí, které banka zaměstnává. S odkazem na jejího finančního ředitele o tom informoval deník The Wall Street Journal. Tato zpráva se navíc objevila hned poté, co instituci musel po necelých dvou letech ve funkci opustit výkonný ředitel John Flint.

Banka se zbavila „těch, kteří nevytváří výnosy“

Další britská banka, Barclays, dala výpověď třem tisícům zaměstnanců během druhého čtvrtletí letošního roku. Její výkonný ředitel Jes Staley řekl listu Financial Times, že společnost se zbavila „těch, kteří nevytváří výnosy“. Naznačil také, že Barclays bude ve druhém pololetí letošního roku snižovat bonusy a investiční výdaje.

Dalšími evropskými bankami, které osekávají tisíce pracovních míst jsou španělská Banco Santander nebo francouzská Société Générale, která je matkou české Komerční banky. 

„Záměr naší mateřské společnosti snížit počet pracovních pozic se Komerční banky přímo nedotýká,“ uvedl vedoucí externí komunikace Komerční banky Pavel Zúbek. Stovky lidí opustí i americký koncern Citigroup, informovala koncem července agentura Reuters.

Hrozba negativních úroků

Největší škrty však zasáhnou Evropu, kde se bankéři připravují na další pokračování rekordně nízkých či dokonce záporných úrokových sazeb. Ve snaze o oživení ekonomiky razí Evropská centrální banka tuto politiku poslední čtyři roky.

Pokud však kvůli obchodní válce USA s Čínou či brexitu dojde ke zpomalení globální ekonomiky, některé evropské centrální banky už nebudou mít prostor pro další snižování úrokových sazeb, které by jejich ekonomiky „nakoplo“.

Musely by pak nastoupit záporné sazby, které řada ekonomů označuje za zoufalý krok. Jejich účelem je podpořit utrácení tak, že se lidem, ale i samotným bankám nevyplatí držet peníze na účtu. Tam by totiž z jejich množství ukrajoval negativní úrok.

Bankám, které vydělávají na půjčování peněz by tento krok ještě více snížil zisk, jelikož by zjednodušeně řečeno platily klientům za to, že si u nich půjčují peníze.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Největší jeřáb na světě „Velký Karel“ staví Angličanům jádro

Sestavení největšího jeřábu na světě trvalo tři měsíce.

Účty za výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C šplhají do nebe. Není proto divu, že na projektu s...

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

Ilustrační foto

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci...

Ropný trh se po útoku na saúdskoarabské rafinérie zotavuje. Ceny klesají

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Zatímco v pondělí ceny ropy rostly závratným tempem, v úterý poklesly o více než jedno procento. Než se však situace na...

Útok v Saúdské Arábii otřásl světovou ekonomikou. Zdraží i benzin v Česku

Obchodníci ze Saúdské Arábie sledují ceny ropy na světových trzích.

Víkendový útok na saúdskoarabská ropná zařízení pomocí dronů nečekaně otřásl s finančními trhy ve světě. Ropa zdražila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz