(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: wccftech.com

Bič na daňové optimalizace. Apple doplatí 38 miliard za peníze v zahraničí

  • 7
Nadnárodní korporace jsou kvůli daňovým optimalizacím stále častěji terčem kritiky ve Spojených státech i Evropské unii. Nová americká legislativa by přitom měla zamezit tomu, aby se firmy vyhýbaly placení daní za peníze držené v zahraničí. Společnost Apple reaguje oznámením, že přesune peníze zpět do USA a doplatí daň ve výši 38 miliard dolarů.

Apple ve středu avizoval, že se vrací do Spojených států a v příštích pěti letech tam investuje 30 miliard dolarů a vytvoří 20 tisíc pracovních míst. „Vracíme se do USA, protože cítíme velkou zodpovědnost za naši zemi i lidi, kteří nám pomáhají k našemu úspěchu,“ uvedl ředitel společnosti Tim Cook.

Nové daňové předpisy mají zabránit americkým firmám, aby se vyhýbaly  placení daní z minulých mezinárodních zisků tím, že drží peníze mimo USA. Daň budou muset nově zaplatit bez ohledu na to, zda peníze vrátí zpět do země, nebo ne, informuje stanice CNN. Útěchou pro Apple a další korporace může být ustanovení, podle kterého budou mít firmy, které letos převedou peníze ze zahraničí, nižší sazbu daně.

Očekává se, že americké společnosti s celosvětovým provozem zaplatí za své zámořské zisky, které vydělaly v posledních letech, stovky miliard dolarů.

Nový kampus i datová centra

Apple zároveň oznámil, že v reakci na nový daňový zákon obdrží vetšina zaměstnanců včetně těch v retailu bonus v podobě akcií v hodnotě 2 500 dolarů. Jak uvedla agentura Bloomberg, společnost zaměstnává na plný úvazek po celém světě přibližně 123 tisíc pracovníků. Z toho 84 tisíc jich pracuje ve Spojených státech.

V rámci pětiletého investičního plánu otevře Apple nový firemní kampus, který by měl zpočátku sloužit k technické podpoře zákazníků. V plánu je také vybudování datových center, která mají pomoci zálohovat fotografie, dokumenty a další obsah uchovaný v telefonech, tabletech a počítačích zákazníků Applu. Na jejich vybudování by mělo padnout minimálně deset miliard dolarů. Agentura Reuters odhaduje, že v příštích letech Apple v USA utratí za zaměstnance, daně a další výdaje přibližně 350 miliard dolarů. 

Tlak na Apple začal již během volební kampaně Donalda Trumpa, který kritizoval daňovou politiku společnosti kvůli tomu, že vyrábí své produkty v asijských továrnách. Společnost zatím neoznámila, že by plánovala něco změnit. Podle odborníků by výroba iPhonů ve Spojených státech byla ekonomicky nevýhodná.