Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Amsterdam válčí s hlukem a znečištěním, zakáže noční lety i soukromé tryskáče

  20:00
V nizozemském Amsterdamu se rozhodli bojovat s globálním oteplováním. Politici chtějí v příštích letech razantně snížit uhlíkovou stopu, a proto vyhlásili změny v silniční i letecké dopravě. Amsterdamské letiště Schiphol chce značně omezit noční lety a zakázat soukromé tryskáče. V hlavním nizozemském městě se ale zároveň mají postupně rušit i parkovací místa pro auta.
Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu | foto: Reuters

Amsterdamské letiště plánuje v průběhu příštích dvou let provést soubor restriktivních kroků směřujících ke snížení hluku a emisí oxidu uhličitého. Změny se ale nebudou líbit leteckým společnostem, jimž přinesou omezení. Mezi půlnocí a pátou hodinou ráno nebudou třeba umožněny žádné vzlety ani přistání.

Navrhovaná pravidla jsou součástí nizozemských snah vyplývajících z Pařížské dohody o klimatu. Zákazy se mají dotknout třeba i soukromých letadel, jejichž provoz může být na letišti na Schipholu zakázán úplně. Letiště také zrušilo své původní plány týkající se možné výstavby další přistávací dráhy.

Vláda se ke kroku v podobě snížení maximálního množství pohybů na letišti odhodlala v návaznosti na tlak, který dlouhá léta vyvolávala řada nizozemských ekologických organizací. Jejich připomínky tedy nyní vyslechla.

Ještě před pandemií covidu-19 se na letišti v Amsterdamu uskutečnilo i více než 500 tisíc pohybů letadel za rok. Nyní tak toto centrum může přijít o noční lety, jichž třeba loni bylo kolem deseti tisíc.

„Naše rozhodnutí mohou mít významný vliv na letecký sektor, nicméně jsou nezbytná. Ukazuje to na fakt, že naše klimatické snahy myslíme vážně,“ uvedl pro agenturu Bloomberg generální ředitel letiště Schiphol Ruud Sondag.

Strop na počty vzletů a přistání zarazil soud

Seškrtání nočních letů a privátních tryskáčů není jediný krok k omezení letecké dopravy nad Amsterdamem. Nizozemská vláda už v minulých měsících přistoupila k dalším omezením, která se situace na letišti na Schipholu dotkla. Schválila například, že v červnu letošního roku má platit nařízení, které omezuje maximální počet pohybů letadel na letišti na 460 tisíc za rok.

Zelené střízlivění. Němci začali upouštět od plánů úspory emisí v dopravě

Aerolinky se už proti tomuto kroku ohradily a obrátily se na soud, který tento spor řešil. Letecké společnosti argumentovaly, že oznámené změny poškodí jejich ekonomickou aktivitu. V konečném důsledku by ale měly negativní vliv i na nizozemskou ekonomiku či cestující. Aerolinkám se nelíbilo, že vláda nebrala v potaz i jiná řešení.

Snahou o omezení počtu pohybů na nizozemském letišti se ve středu dokonce zabýval tamější soud. Ten se po zvážení všech pro a proti rozhodl vládní strop na maximální počet vzletů a přistání shodit ze stolu. Vláda podle nizozemské justice nepostupovala správně a měla rozhodnutí více konzultovat se všemi zainteresovanými stranami.

„Snížení počtu letových pohybů bude povoleno až tehdy, když jiná opatření ke snížení hlučnosti nebudou dostačující,“ stoji v rozhodnutí soudu.

Ekologové smutní

Ekologické skupiny jsou z výsledku soudu zklamané, svůj boj ale vzdávat nehodlají.

Letecké společnosti jako třeba KLM to ale mají naopak a věří, že hluk i znečištění je možné v budoucnu snižovat i jinými způsoby. Nizozemské ministerstvo dopravy rozhodnutí soudu momentálně studuje a zvažuje další možné postupy.

Regulační kroky v nizozemském Amsterdamu se ale týkají i silniční dopravy. Ačkoliv se v tomto městě v posledních letech silně rozrostla cyklistická přeprava, tamější radnici dosavadní výsledky nestačí. I nadále pracuje na plánu, který má ještě víc omezit počet vozidel v tamějších ulicích a odstranit proto chce třeba i řadu parkovacích míst.

Centra měst jsou zamořená toxickými plyny. Experti doporučují omezit auta

V některých ulicích tohoto města se proto počítá s tím, že vjezd do nich bude pro automobily úplně zakázán. Zásahy mají přijít v těch částech města, které nepatří do historického jádra. Politici se budou snažit přesměrovat dopravu na dálnici A10, která by fungovala jako speciální okruh, z něhož by řidiči měli možnost přímo zajet do důležitých městských částí.

„Město postupně roste, ale prostor na to chybí,“ okomentovala kroky náměstkyně tamějšího primátora Melanie van der Horstová. Dodala, že do roku 2000 ve městě přibylo proti původním plánům více než 189 tisíc obyvatel a do roku 2050 se předpovídá nárůst o dalších 250 tisíc lidí.

Ve městě jen třicítkou

Už na konci letošního roku vejdou do amsterdamské praxe také novinky, které se týkají snížení maximální povolené rychlosti ve většině města, a to na úroveň 30 kilometrů za hodinu místo současných 50. Tamější politici si od novinky slibují i to, že dojde ke snížení počtu dopravních nehod ve městě a k celkovému zlepšení dopravních služeb.

I několik dalších měst v Evropě zahájilo podobná úsilí, která v ideálním případě vedou k přesměrování dopravy. Týká se třeba i Paříže nebo Bruselu, ve kterých je taktéž cílem zlepšit kvalitu ovzduší a posunout se tak v odhodlání, jež se týkají cílů v oblasti klimatu.

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hospodaření státu vypadá hrozivě. Vláda už skoro vyčerpala letošní schodek

15. června 2024

Premium Výsledek hospodaření státu vypadá po necelé půlce roku hrozivě. Vláda si naplánovala schodek 252...

Japonci účtují turistům vyšší ceny. Má to svou logiku, vysvětlují odborníci

20. června 2024

Návštěva japonského hradu Himedži by mohla cizince brzy vyjít šestkrát dráž než místní obyvatele....

Plané předpovědi. Spotřeba fosilních paliv byla rekordní i loni, říká studie

20. června 2024

Ačkoliv celosvětové zastoupení čisté energie postupně roste, podobné je to i v případě fosilních...

Zábava na prvním, druhém i třetím místě. Pražský Máj se otevřel hostům

20. června 2024  15:33

Obchodní dům Máj na pražské Národní třídě se po dvou letech dočkal svého otevření a ukázal se ve...

Firmy vyzvaly Fialu, aby přerušil schvalování zákona o kyberbezpečnosti

20. června 2024  15:02

Velké tuzemské firmy vyzvaly premiéra Petra Fialu (ODS), aby přerušil legislativní proces...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...