Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znalecký posudek může pomoci vyřešit spor při reklamaci

- Většina zákazníků už něco podobného zažila na vlastní kůži. U bot se po týdnu odlepila podrážka, od skříně po čtrnácti dnech odpadly dveře, u kabátu se po měsíci rozpáraly švy. Přitom v obchodě, odkud boty, skříň či kabát pocházejí, tvrdí, že chyba není na jejich straně, ale na straně spotřebitele. Vadu prý způsobil tím, že boty nosil tam, kam neměl, skříň otvíral příliš vehementně a do kapes kabátu strkal ruce.

Někdo to v takové chvíli vzdá, vadu se pokusí opravit vlastními silami a vyhozené peníze připíše na vrub své vlastní hlouposti "dobře mi tak, měl jsem lépe vybírat".
Jenže pokud je zákazník přesvědčen, že má pravdu on, a ne výrobce, měl by se bránit, třeba i proti razantnímu obchodníkovi. Nemělo by jej odradit ani tvrzení prodavače: "Tak rozhodl náš znalec, už se s tím nedá nic dělat."

Nejprve by se měl shánět po nějakém odborníkovi, který by posoudil, že vadu si nezpůsobil sám tím, že se k zakoupené věci choval nepřiměřeně, ale že vadný už výrobek přišel z továrny. Tím odborníkem, který vydá znalecký posudek, může být soudní znalec nebo akreditovaná zkušebna, případně autorizovaná osoba. Je přitom jedno, kterého z nich zvolí. "Pokud chci prokázat, že výrobek nefunguje tak, jak má, a kvůli tomu způsobil nějakou škodu, pak je jedno, který odborník mi dá posudek, že to byla vada materiálu," vysvětluje Marie Hejzlarová z Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Soudní znalce jmenuje prostřednictvím krajských soudů ministerstvo spravedlnosti, laboratoře akredituje Český institut pro akreditaci a autorizovanými osobami jsou většinou bývalé státní zkušebny.
Takový znalecký posudek - pokud dá pochopitelně za pravdu zákazníkovi - může urychlit jednání s prodejcem. Neznamená to však, že musí obchodníka přesvědčit. "Kulaté razítko je závazné pro státní instituce, ale ne pro privátní firmy," sděluje své zkušenosti z praxe brněnský soudní znalec Jaroslav Kubát. "Ty si pořídí svůj vlastní posudek, který se bude lišit posudku zákazníka."
O tom, který z posudků je pravdivý, by už musel rozhodnout soud. A ten si pravděpodobně vyžádá posudek dalšího znalce. "Protistrana si vezme svého obhájce a ten automaticky napadne, že posudek byl podaný před soudním sporem. Soud musí v podstatě vyhovět jeho žádosti a pověřit dalšího soudního znalce," říká Jaroslav Kubát. Jeho zkušenost potvrzuje i soudní znalkyně Marie Ordeltová ze Zlína: "Pro soud je nutný posudek soudního znalce, posudek akreditované zkušebny nestačí."
Znalecký posudek by v každém případě měl usnadnit rozhodování, zda se soudit nebo ne. Dává předem, když ne přímo jistotu, tedy alespoň naději, že soudní řízení bude úspěšné.
NOVÝ ZÁKON BY MĚL PŘÍSNĚJI POSUZOVAT SOUDNÍ ZNALCE
Důvod, proč se mohou znalecké posudky lišit, je třeba hledat také v zastaralém zákoně o soudních znalcích a tlumočnících, který platí od roku 1967. Soudním znalcem se může stát každý, kdo předloží patřičná vysvědčení a potvrzení o praxi. Adept soudního znalectví žádné zvláštní zkoušky neskládá.
Může se tak paradoxně stát, že soudním znalcem v oboru sportovních potřeb je člověk, který sám sportovní zboží prodává, a sám má tedy zájem, aby reklamací bylo co nejméně. Tento rozpor by měl odstranit nový zákon o soudních znalcích a tlumočnících, který připravuje ministerstvo spravedlnosti. "Náš návrh by v podstatě rozdělil znalce na soudní a komerční," říká vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vladimír Voráček. "Soudní znalci by byli posuzováni podle zákona o soudních znalcích a tlumočnících. Vztahovaly by se na ně přísnější požadavky, třeba právě proto, aby nedocházelo ke konfliktu zájmů. Ostatní znalci by byli záležitostí živnostenského zákona a fungovali by na komerčním principu. Na ty první by se obracel soud, na ty druhé zákazníci třeba v reklamačním řízení," uvádí Voráček a zdůrazňuje, že zatím návrh nového zákona neprošel parlamentem.
AKREDITOVANÉ LABORATOŘE JSOU PRAVIDELNĚ PROVĚŘOVÁNY
Znalecký posudek může vydat i akreditovaná laboratoř či zkušebna. Ta však musí na rozdíl od soudních znalců svoji způsobilost pravidelně prokazovat, jinak by o svou akreditaci přišla. Akreditace totiž znamená, že laboratoř je schopna vykonávat určité zkoušky, k nimž je akreditována, a že je vykonává kvalitně.
"Česká laboratoř akreditovaná námi je na stejné úrovni jako německá laboratoč akreditovaná německým akreditačním orgánem," tvrdí Martina Bednářová z Českého institutu pro akreditaci, který zabezpečuje akreditaci zkušebních laboratoří. "Neznamená to však nutně, že obě laboratoře postupují podle stejných pravidel. Obě však mají zavedený stejný systém jakosti podle stejných pravidel, obě byly posouzeny stejným způsobem."
Zda se má zákazník obrátit na soudního znalce nebo akreditovanou laboratoř, závisí nejen na ceně, ale i na tom, o jaký druh zkoušky se jedná. Laboratoře a zkušebny jsou lépe technicky vybaveny, a tudíž schopny určitou vadu lépe posoudit. Proto je vždy dobré nejprve se domluvit se znalcem nebo technikem ve zkušebně.

Seznam akreditovaných zkušeben lze najít ve věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví nebo u Českého institutu pro akreditaci (www.cai.cz).
Také si jej můžete prohlédnout zde ve formátu Microsoft Word 6.0 / 95.
Seznam soudních znalců lze získat u krajských soudů.

Akreditace je oficiální uznání, že akreditovaný subjekt (ať už je to zkušební nebo kalibrační laboratoř, inspekční nebo certifikační orgán) je způsobilý provádět činnost, k níž je akreditován. V České republice je za proces akreditace odpovědný národní akreditační orgán, kterým je Český institut pro akreditaci (ČIA).

Autorizace je pověření k vykonávání určité činnosti, kterou udělují orgány státní správy, jimž tato činnost vyplývá ze zákona. Autorizovanými osobami jsou bývalé státní zkušebny, státem jsou autorizovány k posuzování shody. Například jedinou autorizovanou osobou pro posuzování shody u potravin (podle zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách) je Česká zemědělská a potravinářská inspekce Brno. Pro oblast elektrotechniky (podle zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích je to Elektrotechnický zkušební ústav, který provádí posuzování a zkoušky elektrické bezpečnosti a elektromagnetické kompatibility u elektrotechnických výrobků.

Akreditované zkušebny jsou ke zkoušení zboží vybaveny rozličnou technikou

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Sazka upcykluje losy. Z těch výherních vznikl nábytek i tenisky

28. dubna 2024

Společnost Sazka se rozhodla znovu využít své výherní losy. Ve spolupráci s českými designéry tak...

V Dubaji vyroste největší letištní terminál na světě. Pojme až 260 milionů lidí

28. dubna 2024  17:07

Vytížené mezinárodní letiště Al Maktoum v Dubaji se rozroste o nový terminál. A ne jen tak...

Sterilizace, bělení, dezodorace. Japonská firma z použitých plen vyrábí nové

28. dubna 2024

Japonská společnost Unicharm tento měsíc uvedla do prodeje jednorázové recyklované plenky. Firma...

Čínská menší města zažívají rozmach. Lákají lidi zpět na levnější živobytí

28. dubna 2024

Čínská velkoměsta postupně přicházejí o své obyvatele. Důvodem takzvané zpětné migrace jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...