TEST DNES: Velké srovnání nanuků. Tvarohové jsou zdravější i chutnější

  5:00aktualizováno  5:00
Zmrzlina na dřívku je ideální letní osvěžení. Stačí sáhnout do mrazáku – a vedra jsou hned snesitelnější. MF DNES otestovala třiadvacet vzorků nanuků. Zjistili jsme, která mražená pochoutka potěší nejen vaše chuťové buňky, ale také tělo.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Eskymo za padesátník, Ledňáček za korunu a za jedničku z diktátu Míša nebo Jahůdka. Víc nanuků socialistické mrazicí boxy obvykle zákazníkům nenabízely.

Teď sice najdete v obchodech desítky druhů zmrzlin na dřívku, jenže konzervativní české chuťové pohárky stejně preferují to, na čem vyrůstaly. Potvrzují to průzkumy trhu i aktuální test MF DNES.

Podrobné výsledky testu 23 nanuků zde

V něm pětadvacetičlenná porota složená z konzumentů mrazených krémů hledala nejchutnější z 23 vzorků nanuků vyrobených z mléka, smetany, tvarohu, rostlinných tuků i jiných náhražek a obalených v čokoládové či kakaové polevě.

A výsledek? Jestli tipujete, že vyhrál legendární Míša, pak jste cíl minuli jen těsně. Absolutním vítězem se stal nanuk Hopsy Tvaroh, který po Česku rozvážejí žluté mrazicí dodávky společnosti Family Market.

„Míša nám koluje v krvi“

Mezi pěticí nejlepších nanuků byste přitom našli kromě vítěze a Míši ještě další dva kousky, které jsou vyrobeny z tvarohu, a jsou tak v chuti (a složení) téměř k nerozeznání.

Čím to? „Míša a Ledňáček jsou zmrzliny, které nám kolují v krvi, Míša i v té mojí,“ vysvětluje zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, proč Češi jako jediní na světě dávají přednost zmrzlému oslazenému tvarohu.

Toto literární vyjádření má i svůj odborný ekvivalent. „Jestliže je kombinace drážděných chuťových receptorů při ochutnání shledána jako dobrá, uloží se do paměti – někdy i na celý život,“ objasňoval před časem čtenářům deníku Metro neurofyziolog František Vyskočil.

Co nám chutná, je i zdravější

Jenže jedna věc jsou chuťové preference a druhá výživové hodnoty takové mražené dobroty. Protože jak praví první Pardův postulát ze sbírky Murphyho zákonů: „Vše, co máme rádi, je buď nemravné, nezákonné nebo to jde na tloušťku.“

Ovšem tentokrát nás vedou chuťové pohárky správným směrem. Tedy ne že by tvarohové nanuky byly úplným etalonem zdravé stravy, pořád obsahují cukr a tuk, ale ve snesitelném množství. A tak jsou vůči nim odborníci na výživu přece jen smířlivější.

Podrobné výsledky testu 23 nanuků zde

Navíc má toto osvěžení rozumný objem, jejich hmotnost se pohybuje kolem 50 gramů. A tak když spořádáte jeden 60gramový Hopsy, dostanete do těla 3 gramy cukru a 5 gramů tuků, zatímco macaté Magnum Classic (86 g) je nosičem 23 gramů cukru a 16 gramů tuku. Rozdíl je patrný i při srovnání energetické hodnoty: 654 kJ vs 1 084 kJ.

Co je však problém všech testovaných nanuků bez rozdílu, je kokosový tuk v polevách a často i náplni. Z výživového hlediska je nejméně vhodný kvůli vysokému podílu nasycených mastných kyselin – obsahuje jich až 90 procent, byť by měly tvořit maximálně třetinu ze zkonzumovaných tuků. Přispívají totiž ke vzniku srdečních a cévních chorob, zvyšují hladinu cholesterolu a vedou k obezitě.

Jediný vzorek, který žádný tuk z palem neobsahuje, je Hollandia Zmrzka, vyrobená z jogurtu. Takový nanuk je nakonec vážně zdravý.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Za vysvědčení nedávejte drahý dárek ani peníze, doporučuje psycholog

Ilustrační foto

Dárek dětem za vysvědčení může mít mnoho různých podob – od věcí po zážitky. Měl by ideálně vyjadřovat podporu rodičů...

TEST DNES: Úplné výsledky testu nanuků

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala třiadvacet vzorků nanuků. Do výběru jsme zařadili zmrzliny na dřívku, které jsou uvnitř bílé a mají...

Kuřecí řízky z Německa v sobě měly kousky plastů. Musí pryč z obchodů

mražené obalované kuřecí řízky od výrobce Mantos International Food.

Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky od výrobce Mantos International Food, našli v nich úlomky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz