Připojení k internetu je dnes nutností

  • 1
Je samozřejmé, že u notebooku jako mobilního pracoviště vyžadují uživatelé možnost připojení k nejmasovějšímu informačnímu zdroji, tedy k internetu. Možností je poměrně mnoho. Hlavním rozdělením druhů přístupů je způsob, jakým jsou data přenášena, zda prostřednictvím kabelu, či bezdrátově.

Kabelovým připojením se rozumí komunikace přes modem nebo síťovou kartu, mezi bezdrátová připojení se počítají například WiFi, GPRS nebo HSCSD.

Veškeré v současnosti dostupné modely notebooků jsou standardně vybaveny síťovou kartou, umožňují tedy připojení všude, kde je dostupná lokální počítačová síť. Na základě pouhého připojení kabelu pracuje notebook stejně jako všechny klasické stolní počítače.

Pro domácí připojení je pravděpodobnější využití modemu, tedy komunikace prostřednictvím pevné telefonní linky. Stejně jako síťová karta je i integrovaný modem běžnou součástí všech modelů.

Bez pomoci drátu
Jak se připojit tam, kde nejsou dostupné kabely? Existuje několik možností. Jednou z nich je bezdrátové připojení WiFi. Pokud je notebook vybaven síťovou kartou WiFi, může se připojit kdekoliv v dosahu signálu. Prozatím je WiFi spíše doménou místních podnikových počítačových sítí, avšak v zahraničí se již vyskytuje i celoplošné pokrytí.

Objevte tajemství notebooků

Neplaťte za to, co nevyužijete

V současné době je asi nejvyužívanějším bezdrátovým připojením GPRS (General Packet Radio Service), tedy připojení pomocí mobilního telefonu. Komunikaci mezi notebookem a telefonem zprostředkovává buď speciální kabel (používají se sériové nebo USB), nebo je řešena bezdrátově pomocí Bluetooth nebo infračerveného portu (IrDA), v případě, že danou technologii obě zařízení podporují.

Mobil v tomto případě nahrazuje modem. Připojení se tedy navazuje klasickým vytáčením, stejně jako při připojení přes běžnou telefonní linku. Hlavní výhodou GPRS je možnost snadného přístupu na internet všude, kde má daný operátor pokrytí.

Podstatným kladem je i to, že se neplatí za dobu připojení, ale za objem přijatých a vyslaných dat. Výjimkou jsou zvláštní tarify mobilních operátorů, které stanovují paušální poplatek za zvýhodněné, či dokonce neomezené připojení.

Novinky zvyšují rychlost přenosu
V současné době lze využít také možnost připojení HSCSD (High Speed Circuit Switched Data). Tuto možnost v Česku nabízejí jen nejnovější telefony a jediný operátor.

Vlastní připojení je velmi podobné standardnímu GPRS, nabízí však rychlejší datový přenos. Naopak se platí za dobu, po kterou jste připojeni. U GPRS se platí pouze za objem dat, který je přes mobilní síť vyslán a přijat. Ceny se opět liší podle tipu tarifu a denní doby, během níž je služba využívána.

Za zmínku stojí také to, že připojení pomocí GPRS či WiFi lze dosáhnout, i když notebook případně mobilní telefon není touto funkcí primárně vybaven. Řešením může být rozšiřovací adaptér. Může jít o PCMCIA modul nebo o externí zařízení komunikující přes USB kabel. Zatímco adaptéry pro připojení kWiFi síti lze koupit od 800 korun, moduly pro využití mobilních sítí (GPRS či HSCSD) i za 6 až 10 tisíc korun.