Neodcházejte, dáme vám 3 000 volných minut, přemlouvají operátoři

Doporučujeme   7:34aktualizováno  7:34
Mobilní operátoři se v reklamách předhánějí, kdo nabídne nejlepší tarif. Ty nej nabídky ale v prospektech nenajdete. Nejsou totiž pro stávající klienty, ani pro nové. Až když svému operátorovi řeknete, že končíte, můžete získat 3 000 volných minut měsíčně na půl roku.

Chcete pohádkový tarif? Nabídka může přijít, pokud pohrozíte výpovědí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Redaktorce iDNES.cz končila dvouletá smlouva s operátorem. Na další výhodné nabídky ale čekala marně. 

Začaly chodit jen vyšší faktury za volání, když stará smlouva vypršela. Pak skutečně zazvonil mobil a operátorka informovala, že tarif byl po vypršení dvouleté smlouvy změněn.

Za esemesky, které nový tarif nekryl, platila redaktorka nově zhruba dvojnásobek, volání se jí prodražilo o více než třetinu.

Výhodná nabídka nepřišla, operátorka však znovu nabídla původní tarif spojený s dvouletou smlouvou.

"Takové vydírání mi vzalo dech. Hrozně jsem se naštvala a rozhodla jsem se, že operátora změním. Brzy nato jsem se s ním dohodla na přenosu čísla," popisuje redaktorka.

. dokument

Přepis rozhovoru se zákaznickou linkou

Vzápětí telefon z Telefóniky O2 zazvonil znovu. Tentokrát ale s lákavou nabídkou - pokud neodejdete, nabízíme vám tři tisíce volných minut měsíčně po dobu půl roku.

Na zákaznickou linku redakce iDNES.cz pro jistotu zavolala znovu a operátorka potvrdila, že tři tisíce minut měsíčně na půl roku je nabídka, kterou firma v obdobných případech dává.

Redaktorku, která nakonec přešla ke konkurenci, ještě upozornila, že pokud přenos k jinému operátorovi včas nezastaví, lákavá nabídka padá. - čtěte Přepis rozhovoru se zákaznickou linkou

Neveřejné nabídky patří k běžnému konkurenčnímu boji, kterým si operátoři snaží udržet zákazníky. "Není to nic zvláštního a rozhodně nejsme jediný operátor, který to dělá," uvedl mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

. pohádkové nabídky

Na čem záleží, zda zákazník dostane výhodný tarif

  • jak dlouho je zákazníkem operátora
  • jak často telefon používal
  • jaký má tarif
  • zda pravidelně platí

Přesto nadstandardní nabídky nejsou nijak garantované. Záleží jen na operátorovi, zda a v jaké výši ji zákazníkovi nabídne.

"Jedná se o prostředek, který používáme v rámci konkurenčního boje. Pokud máme tušení, že zákazník chce odejít, tak se ho pochopitelně snažíme udržet," dodal.

Pohádková nabídka zní sice neuvěřitelně, není ale až tak neobvyklá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podobnou zkušenost má i Jaroslav Novotný.

Když začal podnikat, našel vhodnější tarif u konkurenta a rozhodl se od Telefóniky O2 odejít. Měl sice pouze předplacenou kartu, i on se ale dočkal výhodné nabídky - a to pětisetkorunového bonusu po dobu tří měsíců. "Operátor mě chvíli přemlouval, pak ale sám uznal, že tři koruny za minutu mi nabídnout nemůže, takže jsme se rozloučili."

. Přenositelnost v praxi

Čtěte na Mobil.cz

S nadstandardem se je možné setkat i u zbylých dvou operátorů. "Operátor na infolince má za úkol udělat maximum pro to, aby zjistil důvody zákazníkovy nespokojenosti a případně na ně vhodně reagoval," potvrzuje i mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Jaké výhody operátor nabídne, záleží do značné míry na tom, jak moc si ho operátor váží. "Pokud je to člověk, který pravidelně neplatí faktury, tak se samozřejmě snažíme míň."

Zákazníka s tarifem O2 SMS se operátor snaží přesvědčit třemi tisíci volnými minutami na půl roku. Nemusí to být ale podmínkou. "Ke každému přistupujeme individuálně," prohlásil Žabka. Pokud zákazník platí vyšší tarif, a je tedy pro operátora zajímavější, může se nabídka prodloužit až na rok. Jak vypadá standardní nabídka, podle něj není možné říct. "Vždy záleží na konkrétním případu," uvedl.

Přesvědčovací metody nabízí i Vodafone. Podle mluvčího Filipa Hrubého ale operátor nepoužívá vysoce nestandardní nabídky. "Obvykle těmto zákazníkům nabízíme odpuštění měsíčních poplatků našich standardních balíčků."

Zůstali byste za 3000 volných minut u operátora, od kterého jste chtěli odejít?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. dubna 2008. Anketa je uzavřena.

NE 2301

ANO 803

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

TEST DNES: Nákup do tisíce. Za akční zboží a privátní značky ušetříte až čtvrtinu

Stejná káva za 85 korun i za dvojnásobek. Kilo banánů skoro za čtyřicet korun, ale klidně jen za polovic. Kdo šetří a...

TEST DNES: Hovězí bujony v kostce ochromí chuť nadbytkem soli

Prý je při vaření nikdo nepoužívá, a přesto se bujony v kostce vyrábějí už víc než sto let. MF DNES zjišťovala, jestli...

Průzkum: Hodiny ve frontách stáli lidé za komunismu nejčastěji na jídlo

Několikahodinové fronty se před rokem 1989 nejčastěji stály před obchody s potravinami. Typickým příkladem byla masna....

Premium

Slevy, pultový prodej lahůdek i nákupy online. Brit hodnotí, jak nakupují Češi

„Zákazníci hlasují nohama,“ říká generální ředitel Tesco pro střední Evropu, Matt Simister. V posledním dvaceti letech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz