Jiří Sommer z poradenského střediska Pražské energetiky.

Jiří Sommer z poradenského střediska Pražské energetiky. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Na pohled chatrný řetěz nekupujte

Rádi byste si pořídili svítící řetěz na stromeček nebo rovnou osvětlili celý dům, ale máte strach, že byste určitě koupili nějaký nekvalitní, který by probíjel nebo třeba podpálil dům? Jak si vybrat bezpečný elektrický vánoční řetěz, aby se vám takové problémy vyhnuly, jsme se zeptali Jiřího Sommera z poradenského střediska Pražské energetiky.

popisek Které řetězy jsou bezpečné?
Podívejte se na výsledky testu

Kde a podle čeho bych měl vybírat vánoční elektrický řetěz?

Především se vyhněte tržištím. Většina vánočních řetězů ze stánků je velmi nekvalitní a nebezpečná. Ale ani kamenná prodejna není zárukou, že bude elektrický řetěz v pořádku. Dobré je si prohlédnout, zda na krabici, zástrčce nebo v návodu je uvedena značka zkušebny, která výrobku udělila certifikaci. S pouhým symbolem CE, který značí shodnost s evropskou normou, byste se neměli spokojit. Zejména asijští výrobci tisknou tento znak na své výrobky bez ohledu na to, zda normy splňují, nebo ne. Na výrobku by tedy měly být i značky zkušeben, kde byl výrobek testován. Příkladem jsou značky zkušeben VDE, ESČ nebo GS. Jenže i tyto symboly se někdy falšují.

Jak jinak tedy můžu poznat, že je řetěz kvalitní, když se nelze stoprocentně spolehnout na značky zkušeben? Napoví něco i provedení výrobku?

Určitě. Vidlice, kterou zastrkujete do zásuvky, stejně jako kabel a případný transformátor by měly být z kvalitních materiálů. Pokud na vás provedení jednotlivých částí řetězu působí chatrně, nekupujte ho. Elektrický kabel nesmí být příliš tenký, aby se nepřetrhl, když se například převrátí stromeček. Zástrčka řetězu by měla být dostatečně masivní, kolíčky musí být v normované délce a průměru. Slabé kolíčky způsobují špatný kontakt, což může zástrčku nadměrně zahřívat, a tím ji poškodit. Nebezpečné, zvláště pro malé děti s drobnými prsty, jsou i velmi ploché zástrčky s delšími kolíčky, které se celé nezasunou do zásuvky. Dítě by se totiž mohlo dotknout některé živé části, kterou prochází proud, a dostat ránu. Stejně tak se nesmí samovolně nebo nápadně lehce uvolňovat žárovky. Kromě toho musí být u každého řetězu český návod. Pokud chybí nebo je jen velmi strohý, výrobek raději nekupujte.

V čem se liší vnitřní a venkovní řetězy?

Liší se především izolací proti vodě a délkou. O jaký typ řetězu jde, by mělo být uvedeno slovně na krabičce, v návodu a na typovém informačním štítku. Kromě toho se používá i symbol domečku. Pokud šipka ukazuje ven, slouží k venkovnímu použití. Když šipka míří dovnitř domečku, je určen do interiéru. Venkovní řetězy musí mít silnější vodič s lepší izolací. Žárovičky a zástrčka kabelu musí být chráněny těsnicí gumovou čepičkou proti vniknutí vody. Kabel bývá značený symbolem kapek vody nebo nejčastěji jako IP 44. Také externí transformátor, který převádí nebezpečné napětí 230 voltů na malé a bezpečné, například 24 voltů, musí být zabezpečen proti vlhkosti. I značení je obdobné - je na něm symbol domečku s šipkou směřující ven nebo například značka IP 44 a vyšší.

Na co si mám dát pozor, když zapojuji řetěz?

Před zapojením je důležité vizuálně zkontrolovat, zda nejsou některé části řetězu mechanicky poškozené. V takovém případě řetěz vyhoďte. Před zapojením byste se měli také ujistit, že žádná žárovka není uvolněná nebo povytažená.

Můžu nechat řetěz svítit neomezeně dlouho, nebo je dobré ho vypínat?

Záleží jen na vás, zda ho vypnete, nebo necháte svítit. Řetězu to nijak nevadí. Pro jistotu je lepší ho vypnout na noc, v nepřítomnosti osob, nebo pokud odjíždíte na delší dobu pryč, například na dovolenou.

Co se stane, když praskne žárovička?

Většina řetězů má sériové zapojení žároviček, takže by teoreticky po prasknutí jediné měl zhasnout celý řetěz. Ale to se zpravidla nestane, neboť každá žárovička je záměrně překlenuta odporovým drátkem, který zajistí funkčnost ostatních. Řetěz tedy svítí dál, ale raději bychom měli vadnou žárovičku hned vyměnit.

A když ji nevyměním, vadí to?

Když praskne jedna nebo i více žárovek, začnou ostatní funkční žárovičky více zářit a zahřívat se. Tím se zkracuje nejen jejich životnost, ale hrozí i nebezpečí požáru. Proto je vhodné také průběžně kontrolovat teplotu zástrčky. Pokud se nadměrně zahřívá, je chyba buď v ní, nebo máte starší unavenou zásuvku a je vhodné použít jinou. Případně zkusit napojení přes prodlužovačku, která bude mít těsnější kontakt s vidlicí od řetězu. A žárovičky byste měli samozřejmě vyměňovat, pouze když bude řetěz vypojený ze sítě.


Protokol testu

*Test vznikl ve spolupráci s Pražskou energetikou.

*Redakce nakoupila na tržištích, ale i v kamenných prodejnách dvanáct svíticích řetězů určených pro vnitřní nebo vnější použití.

*Nechali jsme je otestovat v pražském Elektrotechnickém zkušebním ústavu podle normy ČSN EN 60598.

*Zjišťovalo se, zda světelné řetězy dostatečně chrání před úrazem elektrickým proudem, jestli se žárovky samovolně neuvolní (například když zafouká vítr), zda řetěz vydrží, když za něj například lehce škubnete. To se zkouší tahem 30 newtonů, což odpovídá třem kilogramům.

*Ve zkušebně se také zaměřili na odolnost řetězu proti teplu a ohni. Po dobu deseti vteřin se zkouší plamínkem, zda z vidlice při zahřátí neskape izolace, a neodkryjí se tak dráty.

*U venkovních řetězů se navíc dělala zkouška odolnosti proti stříkající vodě a prachu.

* Pracovníci zkušebny také hodnotili, zda značení výrobků, návod k obsluze a popis konstrukce splňuje požadavky normy.

*Testované řetězy si můžete prohlédnout v poradenském středisku Pražské energetiky, Na Hroudě 4, Praha 10, tel. 267 053 157, www.pre.cz/poradenstvi