Voda, kohoutek

Voda, kohoutek | foto: Profimedia.cz

Jak postupovat při nákupu a provozu vodního filtru

Pokud máte problémy s vodou a rozhodli jste se pro pořízení vodního filtru, pečlivě zvažte, který je pro vás nejvhodnější, kde filtr koupit a kdo vám poskytne veškeré informace. Jako pomůcka může sloužit následující návod.

1. Nejprve si zjistěte kvalitu své vody
Jako uživatelé vody z veřejných vodovodů získáte informace o kvalitě u příslušné vodárny. Pokud máte vlastní studnu, rozbor vám provede akreditovaná laboratoř. Bez toho nepodnikejte další kroky - různé filtry jsou určeny na různá znečištění vody.

U studny je rozumné si udělat rozbor opakovaně a zvážit, zda se místo filtračního zařízení nevyplatí spíše její jednorázové vyčištění. Jde-li o studnu na chalupě, kam jezdíte jen občas, je výhodnější vozit s sebou vodu balenou.

2. Informace hledejte u odborníků
Přenosné nádobové filtry můžete koupit i v obchodech s domácími potřebami a v hobbymarketech. Složitější filtry dostanete v odborných prodejnách. Jejich adresy najdete na internetu, některé mají i své on-line obchody. Odborníci vám poradí, a pokud je to nutné, zajistí i montáž a servis.

3. Obejděte více firem, porovnejte nabídky
Před koupí zařízení předložte odbornému prodejci rozbor vody a nechte si poradit, jaký filtr je nejvhodnější. Navštivte raději více firem a porovnejte jejich doporučení. Solidní firma poradí, sdělí cenu zařízení a také upozorní na náklady, které přinese provoz filtru. Žádejte také podrobný návod k použití v češtině, který má obsahovat všechny součásti přístroje.

4. Filtr volte podle druhu znečištění
Přístroje pracující na bázi reverzní osmózy (filtrace přes membránu, která propustí jen čistou vodu) kupujte jen v krajním případě, když máte vodu silně mineralizovanou. Chlor, dusičnany, rez a vodní kámen dovedou z vody odstranit i daleko levnější přístroje.

5. Nechte prověřit i filtrovanou vodu
Po instalaci filtru si znovu nechte prověřit kvalitu upravené vody. Zvláště u drahých zařízení trvejte na tom, aby v kupní smlouvě byla odpovědnost prodejce za kvalitu upravené vody.

6. Žádejte prohlášení o shodě
Všechny přístroje uváděné do prodeje musí odpovídat hygienickým požadavkům, zákazník má právo žádat na prodejci posudek akreditované laboratoře, že je výrobek ve shodě s tímto předpisem. Má v něm být uveden přesný typ výrobku, to, jaké zkoušce byl podroben a s jakým výsledkem.

7. Po odstávce filtr propláchněte
Pokud přístroj déle nepracuje, třeba o víkendu stráveném mimo domov, nepijte vodu ihned po návratu. Filtr je potřeba nejprve propláchnout, a to alespoň 15 minut.

8. Myslete na čištění a údržbu
Všechna zařízení se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Mechanické stačí propláchnout a vyčistit, u chemických je nutná pravidelná výměna filtrační vložky.