Některé přípravky pomůžou, ale je třeba umět si vybrat a vědět, jak je používat

Některé přípravky pomůžou, ale je třeba umět si vybrat a vědět, jak je používat | foto: Profimedia.cz

Doplňky stravy: Víte, jak fungují?

  • 13
Vzít si večer pilulku a ráno se probudit o pár kilo lehčí. To je sen každého, kdo chce zhubnout. Přípravky na hubnutí takové zázraky nedokážou, ale přesto fungují. Alespoň některé.

S jednou podmínkou - abyste dosáhli slibovaného efektu, musíte zvýšit i fyzickou aktivitu a změnit jídelníček.

JAK VIDÍ ÚČINNOST DOPLŇKŮ ODBORNÍK?
GRAFIKA ZDE

Prostředků, které slibují, že nám pomohou shodit kila, je na trhu hodně. V podstatě jsou ale dvojího druhu. Buď ve formě léků, předepsaných lékařem, nebo jako koktejly nahrazující jídlo či potravinové doplňky výživy obsahující vlákninu, karnitin, chrom nebo třeba ženšen či výtažky ze zeleného čaje.

Ty lze běžně bez předpisu koupit v lékárně. "Jejich používání s sebou nese minimální rizika. Zároveň však jejich efekt není ověřen klinickými studiemi, které by jasně prokázaly, že při stejné dietě a pohybovém režimu zhubnete s tímto přípravkem o deset, dvacent procent více než bez něj," říká doktorka Václava Kunová ze společnosti STOB a dodává: "Bez správně sestaveného jídelníčku a alespoň mírného pohybu žádný z doplňků výživy nepomůže."

Místo svíčkové koktejl
Představa, že si místo oběda smícháte prášek z plechovky s vodou a do těla přitom dostanete tolik energie, kolik potřebujete, nemusí být utopie. Nízkoenergetické koktejly jsou plnohodnotnou náhradou za jídlo. Snadno je připravíte, dodají tělu potřebné živiny a přitom přesně víte, kolik energie jste dostali. Slibují jejich výrobci.

"Koktejly samozřejmě můžete nahradit veškeré jídlo, ale není to dobré. Doporučil bych je jako náhražku za jedno až dvě jídla. Nejlépe večeři, případně oběd," říká dietolog Pavel Suchánek z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

"Místo celodenního popíjení koktejlů si raději udělejte pořádnou mísu zeleninového salátu zalitého lžící kvalitního olivového oleje a nálevem z bílého jogurtu do tří procent tuku." Zapomínat by se přitom nemělo na celozrnné výrobky, ovoce a libové maso.

Při nákupu je důležité si pozorně prohlédnnout složení přípravku. K dostání jsou totiž koktejly buď bílkovinové, nebo sacharidové. K hubnutí jsou určeny ty první.

"Sacharidové koktejly jsou dobrým doplňkem výživy pro sportovce, ale k snižování váhy jsou nevhodné. Naopak bílkovinové nízkoenergetické koktejly jsou správnou volbou, pokud chcete hubnout. Bílkoviny by měly tvořit šedesát, ale i více procent obsahu výrobku," upozorňuje Suchánek.

Pro koho je výrobek vhodný a kdo by ho naopak neměl užívat, byste se měli dozvědět z informací na obalu. Například koktejly s vysokým obsahem bílkovin by neměl používat člověk, který má problémy s ledvinami.

Na výrobku by také mělo být uvedeno doporučené dávkování. Denní potřeba bílkovin je zhruba 0,75 až 0,8 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Kdo sportuje, může jich přijmout i více. "Obecně by to mělo být maximálně pětadvacet až třicet gramů čisté bílkoviny na jeden nápoj podle fyzické aktivity lidí. Větší množství není tělo schopno strávit," upozorňuje dietolog Pavel Suchánek.

Vláknina zasytí
Býváte často hladoví? Možná není ve vaší stravě dostatek vlákniny. Ta nejenže zasytí, ale také zabraňuje zácpě a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva. Doporučená denní dávka vlákniny je třicet gramů. Nadměrné množství může způsobit zácpu nebo snížit vstřebávání vápníku ze stravy.

Vlákninu můžete doplnit, pokud budete jíst více celozrnných výrobků, zeleniny a ovoce nebo potravinovým doplňkem.

Aby vás vláknina zasytila, musí nabobtnat. Proto je důležité nezapomínat na pitný režim. Vláknina buď rozpustná, nebo nerozpustná. Příkladem rozpustné vlákniny je pektin obsažený v ovoci nebo psyllium z indického konopí.

Váže na sebe nejen vodu, ale i žlučové kyseliny, které jsou z devadesáti procent tvořeny cholesterolem, takže snižuje i jeho hladinu v krvi. Zdrojem nerozpustné vlákniny jsou především celozrnné cereálie a zelenina. Ve stravě by měly být oba druhy vlákniny v poměru dva až tři díly nerozpustné na jeden díl rozpustné.

Spalovač tuků karnitin
Dalším pomocníkem při hubnutí je karnitin. Zvyšuje spotřebu kyslíku a tuku při cvičení, a tím roste i spotřeba energie. "Aby se jeho účinky projevily, je třeba upravit jídelníček a zvýšit fyzickou aktivitu. A musíte ho přijmout alespoň 500 miligramů," říká Václava Kunová ze společnosti STOB.

Při nákupu výrobků obsahujících karnitin se podívejte, kolik této účinné látky obsahují. Pokud bude v padesátigramové müsli tyčince 20 miligramů karnitinu, nebude mít žádný efekt na hubnutí. Abyste dostali do těla minimální účinnou dávku pěti set miligramů, museli byste sníst pětadvacet tyčinek. A to už je taková porce energie, že byste místo hubnutí naopak tloustli.

Chrom omezí chuť na sladké
Kromě vlákniny nebo karnitinu obsahují přípravky na hubnutí také velmi často chrom, výtažky ze zeleného čaje, ženšen, ananas nebo přírodní látku CLA.

Chrom reguluje hladinu cukru v krvi, tedy glykemii, a tím snižuje chuť na sladké. Účinkuje však jen u některých lidí.

Chrom se dnes doporučuje jako doplněk u některých diabetiků, jimž pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a její výkyvy.

Výtažek ze zeleného čaje obsahuje látku, která zvyšuje tělesnou teplotu, čímž zvyšuje i energetický výdej. Ženšen působí proti únavě, zvyšuje tepovou frekvenci a prokrvení a tím zlepšuje spalování během fyzického cvičení. Mimo jiné také působí i na poruchy erekce.

Ananas obsahuje enzym bromelain, který zlepšuje trávení a látkovou výměnu. "Předpokládá se, že by mohl podporovat hubnutí, ale ve větších studiích se to neprokázalo," říká Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Přírodní látka CLA má zase působit proti ukládání tuků a podporovat jejich odbourávání tím, že je odplavuje do krve a svalů, kde se spalují. Lepších výsledků dosáhnete, pokud se budete dostatečně hýbat.

Léky na hubnutí
Existují i léky na hubnutí, ty jsou však pouze na lékařský předpis. Nárok na ně mají lidé s výraznou nadváhou, které sužují ještě další zdravotní problémy. Předepsat je mohou obezitologové, diabetologové a případně kardiologové na základě lékařského vyšetření. Protože je to lék, může mít i vedlejší účinky. A jeho vhodnost musí posoudit lékař.