V pražských Letňanech vznikne datové centrum za miliardu

  16:06aktualizováno  16:06
V Pražských Letňanech má vzniknout nové datové centrum za miliardu korun. Za projektem, který má svou technickou úrovní ambice překonat stávající špičková datová centra společnosti Telefónica O2, stojí skupina soukromých českých investorů zastoupených společností Noritus.

Servery - ilustrační foto. | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

"Nové centrum by mělo začít komerční provoz ve třetím čtvrtletí příštího roku," říká jednatel Noritusu Jan Hořčička. Objekt o celkové rozloze 10 000 metrů čtverečních má být schopen nabídnout mezi devíti sty a tisícem míst pro servery, kterým má být vyhrazeno přes 2 700 metrů. Zbytek budovy zaberou provozní zařízení a kanceláře.

"Jsme developer, proto se budeme zaměřovat jen na velkoobchodní prodej kapacit centra dalším společnostem a velkým firemním zákazníkům. Soukromý uživatel si tak bude moci svůj server k nám do centra umístit jen prostřednictvím jednoho z našich nájemců," říká Hořčička. V současnosti je podle něj "předprodána" zhruba polovina kapacity budoucího centra.

Investoři projekt plánují prodat

Zástupci firmy se netají tím, že skupina investorů, která za jejich společností stojí, plánuje celý projekt v budoucnosti prodat. Podle Davida Průdka, obchodního ředitele Noritusu, by se tak mělo stát po třech letech provozu. Prozatím je však podle něj na předčasné úvahy brzy. V současnosti se teprve připravuje prostor pro jeho výstavbu v bývalém areálu letňanských stavebnin a nebyl ještě dokončen ani tendr na generálního dodavatele stavebních prací.

Případný výpadek elektřiny datového centra má nahradit deset dvanáctiválcových naftových agregátů, které by měly být podle Hořčičky schopny zásobovat nepřetržitě po neomezeně dlouhou dobu. Z dalších zajímavostí zmiňuje manažer okamžitou spotřebu energie centra, která se ve špičce má vyrovnat dvěma tisícům domácností.

V současnosti je českou jedničkou na trhu datových center společnost Telefónica O2, jež má tři hostingová centra na pražském Žižkově, Chodově a v Hradci Králové. Podle údajů výzkumné společnosti IDC činil loni její tržní podíl bezmála 45 procent. Mezi další významné hráče patří společnosti Internet CZ, T-Systems, Active 24 a Hewlett Packard. Celková plocha, kam si mohou zákazníci u Telefóniky umístit své servery, činí podle mluvčího firmy Martina Žabky 3 600 metrů. Otevřením nového centra by se měl Noritus zařadit na přední místa mezi poskytovateli hostingu.

Firmy potřebují nová centra

Telekomunikační operátor se však neplánuje nechat tak snadno dohnat. Ještě v roce 2011 podle Žabky plánuje rozšíření svého hradeckého centra o 300 metrů a mezi lety 2012 a 2013 otevření čtvrtého. Poptávka po službách umožňujících umístění serverů a jejich připojení k internetu totiž v Česku neustále roste. Pokud by se nestavěly nové prostory pro "ustájení" serverů, nejpozději do tří let by podle Průdka mohla nastat situace, že by už nebylo kam umisťovat nové.

Takzvaný hosting je poměrně elegantním řešením, jak může firma minimalizovat nutné investice do nákupu a provozu hardwaru, který potřebuje pro svůj provoz. Jde o prvky síťové infrastruktury, které zajišťují chod řady firemních aplikací a služeb. Výhodou umístění serverů do datových center je především to, že jsou dlouhodobě chráněny například proti výpadkům elektřiny, mají zajištěno neustále a stabilní připojení k internetu a jsou chráněny i proti požáru.

Autor:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Sazka na lovu. Je favoritem pro převzetí italského SuperEnalotta

(ilustrační foto)

Česká loterijní společnost Sazka, patřící miliardáři Karlu Komárkovi, je podle italského tisku na nejlepší cestě k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz