Penta kupuje síť lékáren Lloyds a distributora léčiv Gehe Pharma

  10:11aktualizováno  10:11
Česko-slovenská investiční skupina Penta Investments výrazně posílí na tuzemském trhu s léky a léčivy. Za 84,5 milionu eur kupuje velkého distributora léčiv Gehe Pharma a síť lékáren Lloyds.
Penta expanduje na trhu s léky a léčivy. Ilustrační snímek.

Penta expanduje na trhu s léky a léčivy. Ilustrační snímek. | foto: ČTK

Lloyds provozuje 55 lékáren a je třetím největším lékárenským řetězcem v Česku, Gehe je čtvrtým největším lékárenským velkodistributorem v Česku. Transakce podléhá souhlasu antimonopolního úřadu.

O obchodu informovala MF DNES, v úterý ráno pak Penta v tiskové zprávě podmínky transakce upřesnila.

Gehe Pharma Praha patří mezi největší velkoobchody s léky v Česku. Zatím v posledním zveřejněném roce 2010 měla tržby 9,9 miliardy korun a provozní zisk 120 milionů korun.

Lékárny Lloyds patří mezi největší řetězce v Česku, podle výroční zprávy tvořilo síť na konci roku 2010 celkem 49 lékáren, mírně klesající tržby byly na úrovni 1,4 miliardy a provozní zisk 40 milionů. Z minulých let však měla téměř 1,4 miliardy korun neuhrazených ztrát kvůli dřívější expanzi a uzavírání prodělečných lékáren. Funguje díky finanční podpoře německé matky. Dohromady zaměstnávají v Česku necelých sedm set lidí.

Lloyds a Gehe

Lékárny Lloyds s.r.o. byly založeny v roce 1993, současný vlastník Celesio Group je koupil v roce 2000. Třetí největší lékárenský řetězec v Česku provozuje 55 lékáren s obratem 55,7 milionů eur. Lloyds má diverzifikované portfolio lékáren s většinou lokací např. v nákupních centrech a na poliklinikách.

Gehe Pharma Praha, spol. s.r.o. je čtvrtý největší farmaceutický velkoobchodní distributor v Česku se 17% podílem na trhu a příjmy ve výši 420 milionů eur.

Dr. Max je jednou z největších lékárenských sítí ve střední Evropě. Je jedničkou na českém (20% podíl) a slovenském (15% podíl) trhu a jednou z největších sítí v Polsku. Penta vlastní projekt od roku 2004. V roce 2011 měla lékárenská síť tržby 505 milionů eur. Patřilo jí 450 lékáren, v nichž na 2 tisíce zaměstnanců obsloužilo denně přes 80 tisíc zákazníků.

"Prostřednictvím Dr. Maxe a jeho platforem v jednotlivých zemích konsolidujeme lékárny ve střední Evropě. Proto byl pro nás řetězec Lloyds společně s významnou distributorskou společností Gehe velmi zajímavým cílem. Věříme, že konsolidace trhu v lékárenském odvětví významně přispěje k lepší kvalitě a dostupnosti služeb pro pacienty," řekl Václav Jirků, investiční ředitel Penty.

"Integrace lékáren Lloyds podpoří náš cíl stát se nejdostupnější lékárenskou sítí jak z hlediska ceny, tak lokality," dodal Pavel Vajskebr, generální ředitel Dr. Maxe.

Vlastník lékáren Lloyds Celesio AG prochází změnou strategie, couvá z menších evropských trhů a chce se zaměřit na nové ekonomiky na Středním východě a v Latinské Americe. Akcie na německé burze ztratily za pět let dvě třetiny hodnoty.

Pro Pentu znamená akvizice významné posílení na lékárnickém trhu. Pod značkou Dr. Max provozuje aktuálně přímo či nepřímo 212 lékáren a je největší na trhu, vyplývá z webové prezentace společnosti. V posledních letech přebírala dvacet až třicet lékáren ročně, a to zejména odkupy od jednotlivých lékárníků či menších konkurentů.

Lékárny Lloyds začlení Penta do společnosti Česká lékárna, která většinu jejích lékáren provozuje. V posledním zveřejněném roce 2010 měla tržby 7,4 miliardy a provozní zisk 328 milionů korun.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Facebook čelí dalšímu antimonopolnímu vyšetřování, již počtvrté v řadě

Spojené státy se vydaly do boje proti technologickým gigantům. Antimonopolní vyšetřování se na obří firmy ze Silicon...

České sázky v Řecku. Sazka odstartovala úplné převzetí řecké firmy

Skupina Sazka začala přebírat řeckou sázkovou společnost OPAP. Záměr české firmy schválila řecká komise pro kapitálové...

Soud může Facebooku nakázat smazat příspěvek, rozhodla Evropská unie

Soudy v Evropské unii mohou nařídit Facebooku, aby napříč sítí po celém světě smazal takové příspěvky svých uživatelů,...

Němci chtějí prodat polskou mBank, včetně stejnojmenné banky v Česku

Německá banka Commerzbank chystá prodej většinového podílu v polské divizi mBank, která ovládá stejnojmennou banku v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz