Důl, uhlí

Důl, uhlí - Důl ČSL armády, uhlí | foto: Martin Adamec

Mostecká uhelná je na prodej

  • 4
Mostecká uhelná, druhá největší hnědouhelná firma v zemi, bude mít nového minoritního vlastníka. "O prodeji minority vedeme jednání, a až je skončíme, budeme o tom informovat," potvrdil MF DNES jeden z majitelů mostecké firmy Petr Pudil.

Nevyloučil zároveň, že výsledek společnost oznámí už tento týden.

Firma, jejíž minorita, konkrétně 49 procent akcií, má stát podle informací MF DNES až 10 miliard korun, chce podle Pudila prodejem části dolů získat peníze na své rozvojové plány.

"Peníze potřebujeme na přesídlení obcí na ložiscích uhlí, případné další rozšíření Dolu ČSA a na koupi či výstavbu nového energetického zdroje," uvedl Pudil.

Tyto peníze by mohly jít například na přestěhování lidí z mosteckých obcí, kteří už několik desítek let trnou, zda a kdy se začne rubat uhlí pod jejich domy.

Mostecká uhelná patří do skupiny Czech Coal a ta má čtyři vlastníky z řad bývalých i současných manažerů.

Po deseti procentech akcií mají Pudil a finanční ředitel Mostecké uhelné Vasil Bobela, po čtyřiceti procentech je v rukou bývalého šéfa mostecké firmy Antonína Koláčka a jejího nynějšího ředitele Luboše Měkoty.

O prodeji necelé poloviny informoval v pátek večer server Euro Online s tím, že kupcem by měla být kyperská firma finančníka Pavla Tykače.

Dohoda o koupi byla podle Eura podepsána již 9. května v Curychu a má v ní být zakotvena opce na další podíl v Mostecké uhelné a zároveň i mechanismus, že si ji naopak mohou vzít nynější majitelé zase celou zpátky.

"Absolutně nechceme prodat celou společnost, vylučuji, že by se jednalo o opci na majoritní podíl," uvedl však Pudil.

Společnost podle něj hledala finančního investora, který by měl akcie těžební firmy "asi tak jako kdyby držel nějaké bondy (cenné papíry)".

"Minoritní investor se nebude podílet na strategickém rozhodování ani přímém řízení firmy," upřesnil Pudil.

K tomu, zda již byla smlouva uzavřena a jestli jde o firmu finančníka Tykače, se odmítl vyjádřit. "Nemohu k tomu nic říct. I kdyby byla nějaká smlouva podepsaná, může tam být řada podmínek a odkládacích mechanismů," řekl jen. Nepodařilo se ani kontaktovat Pavla Tykače, který se důsledně publicitě vyhýbá.

Czech Coal v tiskové zprávě napsala, že se o vstup do skupiny zajímala řada mezinárodních finančních investorů. Jedním z nich byla i česko-slovenská skupina J&T. "Jednali jsme, ale nedohodli jsme se," řekl bez dalších komentářů Pudil.

Šéf J&T Daniel Křetínský MF DNES potvrdil, že skupina o Mosteckou uhelnou zájem měla. "Ale nedošlo to tak daleko, že bychom vedli nějaká konkrétní jednání o koupi," řekl.

J&T je jedním z velkých odběratelů mosteckého uhlí, a to pro své elektrárny ze skupiny United Energy, kterou vlastní. Proto se o podíl v Mostecké uhelné podle Křetínského firma zajímala.

"Jestli Mostecká uhelná prodala minoritu Tykačovi a myslí si, že on v ní bude pasivním investorem, který jí dal do správy deset miliard, tak je to buď lež, nebo neuvěřitelná naivita," uvedl jeden z významných investorů v tuzemsku, který si však nepřál být jmenován.

Částka deset miliard za 49 procent akcií Mostecké uhelné je podle něj tak vysoká, že "při standardním chování na trhu vůbec neumožňuje rozumnou návratnost."

"Takže buď má Mostecká v plánu využít Tykače jako nátlak například při jednáních o zrušení územních limitů těžby, nebo musíme očekávat dramatický růst cen uhlí," dodal zdroj. Ostatně Tykačova tvrdá obchodní vyjednávání jsou už pověstná.

Mostecká uhelná zásobuje hnědým uhlím třetinu celého trhu, když zhruba 45 procent ovládají největší Severočeské doly patřící energetickému gigantu ČEZ a zbylých 22 procent má rovněž soukromá Sokolovská uhelná.

Největším odběratelem mosteckého uhlí je ČEZ, s nímž má firma uzavřeny i dlouhodobé smlouvy.

"S Mosteckou uhelnou máme smlouvu až do roku 2050 a je pro nás velice důležité, aby byla naplňována," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Odmítl zároveň, že by sám ČEZ byl také mezi zájemci o vstup do firmy.

Dodávky mosteckého uhlí jsou přitom pro ČEZ klíčové nejen pro jeho nynější elektrárny, ale i z hlediska plánů výstavby nových.

Pro Mosteckou uhelnou a jejího vlastníka Czech Coal je nyní největším oříškem k rozlousknutí, jak se dostat k dalšímu obrovskému ložisku uhlí, které by prodloužilo těžbu firmy o desítky let.

Ložisko je u Dolu ČSA, zatím však nebylo povoleno překročit limity těžby dané na začátku devadesátých let vládou. Problém také je, že na ložisku stojí obce Horní Jiřetín a Černice.

Mostecká uhelná už dříve MF DNES potvrdila, že má na přesídlení obcí připraveno přibližně pět miliard korun. "Tato částka zhruba stále platí," řekl včera Pudil.

Czech Coal loni vydělala po zdanění 1,84 miliardy korun při tržbách 8,15 miliardy korun.

Do skupiny, v níž pracuje celkem přes šest tisíc lidí, patří kromě největší Mostecké uhelné dvě teplárny a více než dvě desítky menších firem z oblasti služeb a průmyslu.
Sama Mostecká uhelná měla loni hrubý zisk kolem miliardy korun.