Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro školáky.

Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro školáky. | foto: Profimedia.cz

Honeywell láká školáky ke studiu fyziky

  • 81
Fyzika je velké dobrodružství a světu už nebudou vládnout právníci, ale technici, hlásá nejvyšší šéf amerického Honeywell Dave Cote. Jeho firma je jednou z třiceti v hlavním burzovním indexu Dow Jones. Má obrat 31 miliard dolarů a 120 tisíc lidí ve stovce zemí světa.

K fyzice a matematice, vědám, ze kterých žije, láká už děti od základních škol. Zápasníci sumo se přetahují v rytmu hip hopu a přesvědčují o tom, že Isaac Newton je hrdina. Jak jinak zajistit budoucnost firmě, která pracuje ve čtyřech odvětvích a vyrábí letecké motory, pilotní displeje, termostaty, dopravní systémy nebo nové materiály pevnější než ocel a lehké jako korek?

Pražská pobočka
Dave Cote, jeden z nejvýše postavených manažerů světa, v pátek v Praze otevřel jednu z klíčových poboček v Evropě. V Praze bude zákaznické centrum, odkud bude prodávat letecké motory, další centra má u Olomouce a v Brně, kde jsou stovky inženýrů. Ti pracují třeba na nových úsporných malých turbodmychadlech do aut, která o čtvrtinu snižují spotřebu paliva i emise.

"Před pěti lety jsme tady měli přes stovku lidí, teď máme více než dva tisíce a s novým centrem se dostaneme na tři tisíce lidí," popisuje Cote. Je to pro něj velká událost.

Honeywell se dosud soustředil zejména na Ameriku. Bezmála půlku byznysu však dělá v Evropě, a tak se rozhodl být více vidět mimo USA. Kromě Británie, Francie a Německa také v Česku. "Chceme být blízko trhů, které obsluhujeme. Otevřeli jsme a rozšiřujeme pobočky v čínské Šanghaji, indické Bangalore a v Brně," dodává Cote.

Česko máme rádi, říká. "Líbí se mi, jak přemýšlíte, berete na sebe osobní odpovědnost," dodává. Zasvěcení vědí, že Čecha pro něj ztělesňuje pracovitý vědec Jaroslav Doležal z ČVUT, který v roce 1993 založil společnou laboratoř s Američany. Dnes je ředitelem českého Honeywellu.

Nedostatek mozků
Ale ani v Česku se strojírenskou tradicí není snadné najít dost inženýrů. "Technické mozky chybí všude. Není jediná země na světě, která by jich měla dost. Všude, i v Indii, počet volných míst převyšuje počet lidí," říká Cote.

On sám s dobrým platem ví, že experti se nedají zaplatit jen penězi. "Podstatou lidské přirozenosti je být součástí něčeho velkého, co člověka přesahuje, a dělat práci, kde můžu ukázat, co je ve mně. Nechci lidi, kteří si řeknou, toto je místo, kde budu v klidu až do konce života, ale aby věděli, toto je místo, kde JÁ můžu něčeho dosáhnout," odhaluje americké pozitivní myšlení.

České studenty technických univerzit začal přesvědčovat o výhodě jejich oboru vlastním dovozem nositelů Nobelových cen. V Praze ve čtvrtek zahájil světové turné nobelistů fyzik s cenou z roku 1998.

Podle očitých svědků je Horst Störmer showman. Hovořil o malých zázracích, světu nanotechnologií, které dobře znají na univerzitě a ve firmách na Liberecku.

Dave Cote však ví, že lovení mozků na univerzitě je málo. A tak Honeywell znají už i na amerických základních školách. "Máme vesmírnou akademii s agenturou NASA, kam vozíme učitele škol. Učí se o vesmíru, oblečou si astronautský skafandr," popisuje.

Newton podle Komenského
Ale hlavně – Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro samotné školáky. Jmenuje se FMA Live! a učí hravě Newtonovy zákony, přesně podle Komenského.

"Učitelé dětem ukážou třeba druhý Newtonův zákon. Prostě jim zahrají, jak se síla rovná hmotnosti tělesa krát zrychlení na hip hopu. Jen si to představte. Dva se oblečou jako zápasníci sumo a vzájemně se přetlačují. Děti křičí, skandují. Je tam i herec, který hraje Isaaka Newtona, a každý jím chce být. Vždycky je narváno, na tři sta míst jich přijde pět set," nadšeně vypráví.

On sám ani jeho děti však techniku nestudovali a Dave Cote toho prý lituje.