Hewlett zdržuje počítačovou megafúzi

Hlasování valné hromady počítačové společnosti Hewlett-Packard o fúzi s firmou Compaq přineslo nakonec mnohem větší drama, než se čekalo. Ačkoli vedení HP tvrdí, že hromada fúzi schválila, výsledek bude tak těsný, že konečný verdikt bude znám až za několik týdnů po důkladném sečtení hlasovacích lístků.

Vedení HP zakládá svůj předpoklad na odhadu svého zástupce při hlasování na valné hromadě. Fiorinová dokonce ve sdělení vyhlásila, že plán fúze získal "rozhodnou většinu".

Člen správní rady Walter Hewlett, představitel akcionářů, kteří s plánovanou fúzí nesouhlasí, ale odmítl porážku uznat a vyjádřil naději, že hlasování dopadlo v jeho prospěch. Nejmenovaný zdroj agentury Reuters z tábora odpůrců vedení uvedl, že převaha druhé strany byla menší než půl procenta.

Hlasy teď budou nyní počítat nezávislí inspektoři, kteří se budou muset probrat lístky od zhruba 900 tisíc akcionářů, z nichž řada může podle stanov Hewlett-Packard hlasovat i vícekrát.

V Compaqu projde fúze hladce
Akcionáři americké počítačové společnosti Compaq Computer na středeční valné hromadě zřejmě bez problémů schválí návrh fúze se společností Hewlett-Packard. V rozhovoru na televizní stanici CNBC to prohlásil výkonný ředitel Compaqu Michael Capellas.

"Jsem si naprosto jistý, že to prosadíme. Máme pro to zcela jasné indicie a víme, kdo jsou velcí akcionáři. Máme také jasnou představu o tom, jak budou hlasovat drobní akcionáři a přesně víme i to, jak budou hlasovat naši zaměstnanci," řekl Capellas v rozhovoru.

Sloučení už podpořili hlavní poradce největších investorů, americká Federální komise pro obchod i Evropská komise.

Spojením vznikne největší dodavatel osobních počítačů na světě před americkou firmou Dell a druhá největší světová počítačová skupina za gigantem International Business Machines (IBM). Hewlett-Packard by měl mít po sloučení s konkurentem Compaq tržby kolem 87,4 miliardy dolarů a zaměstnávat 145 tisíc lidí. Fúze byla oznámena loni v září.

Profily Carly Fioriny a Billa Hewletta najdete ZDE

Celá skupina bude rozdělena do čtyř divizí; společnost Hewlett-Packard bude v novém podniku vlastnit asi 64 procent akcií, zatímco na Compaq připadne zbývajících 36 procent.

Hewlett-Packard živí výroba a servis tiskáren, zatímco počítačové pobočky jsou tímto odvětvím spíše dotovány. Slavní potomci se ptají, proč tedy firmu zatěžovat další computerovou odnoží, když výroba počítačů zkomírá. Vadí jim i avizované propouštění po případné fúzi.

Compaq, který má tržby přes 30 miliard dolarů, byl založen v Houstonu v Texasu v roce 1982. Od svého založení zaznamenal při výrobě počítačů nebývalý úspěch, který jej zařadil po bok velikánů, jako je například Dell. Produkty (počítače, servery a notebooky) firma prodává ve více než 200 zemích světa. Česká pobočka firmy vznikla v roce 1994.

Předsedkyně správní rady a výkonná ředitelka Hewlett-Packard Fiorinová, která do firmy nastoupila v roce 1999, se šéfkou stane i v nové firmě. Subjekt však bude mít i svého prezidenta, kterým by měl být současný výkonný ředitel společnosti Compaq Computer Michael Capellas.