Stočtyřicítka na dálnici většině poslanců nevadí, podpoří Ťokův návrh

  1:00aktualizováno  1:00
Možnost pořádně šlápnout na plyn a jet po českých dálnicích 140kilometrovou rychlostí bez obav z postihu nemusí být utopie. Návrh ministerstva dopravy, který by na rovných a přehledných úsecích vybraných dálnic rychlostní limit zvýšil, má podporu téměř u všech poslaneckých klubů. Poslanci však požadují, aby dopravní policie častěji postihovala piráty silnic.

Dálniční úseky, kde by se mohla zvýšit rychlost na 140 km/h. | foto: MF DNES

Nejkladněji se k návrhu na zvýšení povolené rychlosti staví poslanecké kluby ODS, TOP 09, ČSSD nebo KDU-ČSL. Stanovují si však podmínku, že vyšší rychlostní limit musí být stanoven výhradně na dálničních úsecích, které splňují bezpečnostní parametry.

NEOMEZENÁ RYCHLOST. Na dálnice našich sousedů mnohdy směřují vyznavači...

NEOMEZENÁ RYCHLOST. Na dálnice našich sousedů mnohdy směřují vyznavači rychlosti z velkých dálek. Rychlostní omezení zde totiž neplatí a automobiloví nadšenci zde mohou bez vidiny trestu otestovat své stroje.

„Nové úseky dálnic v České republice jsou srovnatelné s dálnicemi v Německu, kde je rychlost neomezená. Proto nevidím problém v tom, kdybychom na nich zvýšili maximální rychlost na 140 kilometrů v hodině,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Ivan Adamec. Ten před čtyřmi lety navrhoval zvýšení limitu na 150 kilometrů v hodině.

Hledáte levné povinné ručení? Porovnejte si nabídky ještě dnes.

Nad rámec návrhu ministerstva dopravy by se nebál jít předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Kromě dálničních úseků, kde chce Česko po vzoru Rakouska testovat 140kilometrový limit, navrhuje zvýšit maximální rychlost i na silnicích nižších tříd mimo obce. „Není důvod, proč by se na nich nemohlo jezdit rychlostí 100 kilometrů v hodině jako například v Rakousku. Jenže ruku v ruce s tím musí přijít lepší kontrola ze strany policie a třeba i zvýšení pokut, které ministr dopravy Dan Ťok slibuje už velmi dlouho,“ dodal šéf STAN.

Zcela proti zvyšování nejvyšší povolené rychlosti jsou naopak komunisté. „Podobné návrhy tu byly v předchozích letech. Musíme si uvědomit v jakém stavu máme pozemní komunikace, vozidla a řidiče,“ řekla MF DNES poslankyně Květa Matušovská. Problémy by podle ní mohlo působit i to, že by na tuzemských dálnicích existovaly dva rychlostní limity.

140 km/h povoleno. Ťok chce zvýšit maximální rychlost na českých dálnicích

Piráti: Prvním krokem je plynulost provozu

O něco měkčí pozici vůči návrhu ministra Ťoka mají Piráti. Podle nich jsou dálnice v katastrofálním technickém stavu, chybí odstavné plochy i odpočívadla. Prioritou ministerstva by tak mělo být zlepšení plynulosti provozu na českých dálnicích. „Jakmile naše dálnice dosáhnou úrovně dálniční sítě u našich západních sousedů, řidiči nebudou pod takovým tlakem a budou schopni předvídat a přizpůsobovat jízdu situaci, nebudu mít sebemenší problém se zavedením německého modelu doporučené rychlosti,“ uvedl za Pirátskou stranu poslanec Ondřej Polanský.

Návrh na zvýšení povolené rychlosti je součástí novely zákona o pozemních komunikacích, kterou ministerstvo nedávno poslalo k připomínkování ostatním resortům. Pokud návrh projde Parlamentem a podepíše jej prezident, mohly by se cedule umožňující rychlejší jízdu objevit na úsecích dálnic D1 z Lipníku nad Bečvou ke Klimkovicím, na D2 od Chrlic směrem k hranici se Slovenskem, D5 od Plzně k německé hranici nebo na dálnici D11 v úseku Jirny – Hradec Králové.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

VIDEO: Oslava na letišti. Korean Air létají z Prahy do Soulu již 15 let

Korean air přiletěl do Prahy

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Past na přetížené kamiony. První pokuty za tuny navíc padnou v červnu

Místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek označil současnou dopravní...

Šest z deseti kamionů jezdí v Česku naložených více, než je povoleno. Jedno přetížené nákladní vozidlo přitom podle...

Najdete na iDNES.cz