Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

  13:57aktualizováno  14:39
Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií zvažuje zákaz kamionů v levém pruhu. Doprava na D1 ve středu dvakrát zkolabovala především na Vysočině a řidiči v kolonách trávili několik hodin. I ve čtvrtek ráno pak na několika různých místech auta na dálnici stála.

„V době, kdy je sněhová vánice, se problémy na D1 opakují každoročně,“ zahájil brífink před budovou ministerstva dopravy ministr Dan Ťok a vinu za dopravní kolaps přičítá řidičům kamionů. A opřel se do sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. To obhajuje rozhodnutí řidičů kamionů zůstat stát na místě, i když se kolona rozjede.

Fotogalerie

„Jestliže oni říkají, že chudákovi kamioňákovi nezbude nic jiného než si udělat přestávku, protože dálnice stojí, tak to není pravda,“ řekl Ťok. Podle něj je povinností řidičů opustit dálnici, i kdyby měl řídit déle než povolené 4,5 hodiny.

Tvrdí, že to systémy umožňují.  „Povinnost kamioňáků je sjet na bezpečné místo. Není pravda, že nemají kam,“ dodal.

Proto ministerstvo ve spolupráci s policií zvažuje kroky, jak dopravě na D1 ulevit. „Řešili jsme s ředitelem policie Lerchem, jak kamiony odstavit a neposílat tam další. A budeme se také zabývat myšlenkou zákazu jízdy kamionů v levém pruhu,“ prozradil Ťok.

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Podle informací iDNES.cz je možné, že je původem dopravních komplikací to, že se opravy dálnice protáhly až do zimy. Kvůli nim je dálnice v několika místech stále zúžená, což znesnadňuje práci silničářům. Ti pak nedokážou dostatečně rychle a efektivně odstranit napadaný sníh.

„Na velký spad sněhu jsme reagovali zasláním dalších sypačů, ty však bohužel kvůli velkému množství sněhu uvízly v kolonách,“ řekl Jan Kroupa, šéf ŘSD. „Jen díky hlídkám policie se nám v některých místech podařilo projet,“ dodal.

Odpoledne má být na Vysočině podle meteorologů zataženo a teplota vystoupá k minus jednomu stupni Celsia, ráno bylo až minus osm. Sněhové přeháňky budou jen ojedinělé, odpoledne může být polojasno.

Pochybení odmítá i ŘSD, které je zodpovědné za údržbu dálnice. „Již předem jsme dělali preventivní posypy,“ řekl Kroupa. Protože se však teploty pohybovaly kolem nuly, rozpuštěný sníh namrzl. K dalším posypům již nemohlo dojít právě proto, že už se do daných úseků sypače nedostaly.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

V Česku je téměř tisíc mostů v kritickém stavu, desítky v havarijním

Na jaře roku 2018 zasáhl kus padajícího betonu z tohoto mostu u Prostějova nad...

Stovky mostů v Česku potřebují urychlenou opravu nebo jsou už uzavřené a čekají na demolici. MF DNES exkluzivně získala...

Postel v ekonomické třídě je realitou. Za 200 liber u aerolinek Thomas Cook

Thomas Cook Airlines uvedly v březnu možnost za příplatek letět na tzv. Sleeper...

Pasažéři britských aerolinek Thomas Cook si od čtvrtka mohou při dálkových letech v ekonomické třídě lehnout. Stačí si...

Najdete na iDNES.cz