Firmy odstoupily z dostavby D11. Nemůžeme to státu dotovat, tvrdí šéf Eurovie

  11:10aktualizováno  12:21
Pokračování dostavby dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic nabralo téměř čtyřměsíční zpoždění. Od poklepání na základní kámen vloni v říjnu se výstavba více než patnáctikilometrového dálničního úseku vůbec neposunula. Sdružení firem totiž odmítlo stavět na území, které nebylo po archeologickém průzkumu vráceno do původního stavu.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zasypání děr po archeolozích a připravení trasy budoucí dálnice pro budoucí výstavbu by podle generálního ředitele stavební společnosti Eurovia Martina Borovky při nynějších cenách znamenalo vícenáklady ve výši zhruba 200 milionů korun. To by pro sdružení firem, kam ještě patří Metrostav a společnost Swietelsky, představovalo obtížně dobyvatelnou pohledávku, pokud by na stavbu poslalo bagry a pustilo se do stavebních prací.

Martin Borovka, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Eurovia

Martin Borovka, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Eurovia CS

„Nejsme banka, platíme svoje dodavatele, nemůžeme to státu dotovat,“ řekl MF DNES šéf Eurovie, která je vedoucím stavebního konsorcia. Sdružení proto dnešním dnem státnímu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oznámilo podmínečné odstoupení od smlouvy. 

Podle Borovky totiž bude v současné situaci jednodušší, když firmy od zakázky odstoupí a ŘSD ji vypíše znovu. Případný soudní spor, ke kterému spor firem a státního investora směřuje, by totiž výstavbu dálnice mohl na řadu let zablokovat. Kromě problému se staveništěm firmy poukazují i na nárůst mezd a cen ropy, které přímo ovlivňují například ceny asfaltu. 

Když někomu přidáme, budou chtít všichni, reaguje ŘSD

„Nejen rostoucí ceny asfaltu ovlivňují úplně všechny stavební firmy. Pokud bychom dali více peněz jedné společnosti, okamžitě začnou podmínečně odstupovat od smluv firmy na dalších stavbách dálnic D1, D6, D35 i na navazujícím úseku D11 do Jaroměře,“ reagoval generální ředitel státního ŘSD Jan Kroupa. Ten ve svém dnešním tiskovém prohlášení naznačil, že hlavním důvodem, proč firmy nechtějí stavět, je  nízká vysoutěžená cena. Zakázku na novostavbu dálnice totiž sdružení vyhrálo s cenou 2,6 miliardy korun. 

V roce 2017 přitom byl nedostatek připravených stavebních projektů a firmy se proto v soutěžích předháněly ve snižování cen. To je případ i této stavby, kterou zmíněné sdružení vysoutěžilo za cenu  o více než tři miliardy korun laciněji, než na kolik hodnotu stavby 15kilometrové dálnice odhadl projektant. Nyní se ale ceny stavebních prací v soutěžích opět zvýšily a začínají se blížit projektovým cenám. 

Za rok a čtvrt od podání nabídky se tyto náklady zvýšily v průměru o 14,5 %, což vedlo k obecnému růstu cen stavebních prací na úrovni přibližně 6 %. „Ředitelství silnic a dálnic jsme v souladu se smlouvou několikrát vyzvali k projednání úpravy ceny, bohužel zcela bez výsledku,” uvedl v tiskové zprávě obchodní ředitel Metrostavu Karel Volf.

Fotogalerie

Hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) doufá, že firmy se s ŘSD dohodnou a obyvatelé kraje se tak nebudou stávat rukojmími v jejich sporech. „Pokud by skutečně došlo ke zdržení stavby o několik let, je to zásadní zádrhel a jedna z nejhorších zpráv, které jsme mohli slyšet,“ řekl Štěpán ČTK s tím, že neměl žádné náznaky, že by věc byla v takovém stavu, že by hrozilo úplné zastavení stavby a opakování tendru na výběr stavební firmy. Od ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) a od ŘSD bude hejtman chtít vysvětlení. 

Pokračování dálnice D11 z Hradce Králové má dovést dálnici  až na polské hranice. Předpokládaný termín pro dokončení dálnice mezi Hradcem a Smiřicemi byla polovina roku 2022, nyní je tento termín ale v ohrožení. 

Může se tak opakovat obdobná situace jako u dálnice D35, kdy hrozilo, že stát kvůli problémům s tendrem nejdříve postaví dálnici v polích a teprve s odstupem ji napojí na existující síť. 

Už od loňského května totiž navazující úsek ze Smiřic k Jaroměři staví společnost Porr a předpoklad jejího dokončení je do konce roku 2021. Do roku 2025 přímo  ministr dopravy Dan Ťok slíbil propojit českou D11 s polskou dálnicí, která řidiče odvede až k Baltskému moři. 

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Na D1 u Humpolce se odstraňují svodidla, tvoří se kolony

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Se zdržením zhruba půl hodiny by měli počítat lidé jedoucí na dálnici D1 směrem na Brno. U Humpolce se tvoří asi...

Najdete na iDNES.cz