Vlaky přepíší na hlavních tratích rychlostní rekordy. Je to náplast za výluky

  6:34aktualizováno  6:34
Cestování na hlavních tratích v Česku bude od poloviny prosince s příchodem nového jízdního řádu rychlejší než dosud. Největší pozitivní skok čeká cestující mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Vyplývá to z finálních verzí jízdních řádů, které dokončila Správa železniční dopravní cesty a měla by je zveřejnit ještě v tomto týdnu.

Jednotka Pendolino a lokomotiva Emil Zátopek hravě zvládnou dvoustovku. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Největší překvapení čekají cestující především na nejvytíženějších tratích. Rychlejší jízda pro ně může být částečnou náplastí za komplikace, které přináší letošní extrémně výlukový rok.

Po dokončení modernizace úseku u Úval, průjezdu Ústím nad Orlicí a olomouckého železničního uzlu se například cestování mezi Prahou a Ostravou zkrátí až o šest minut. Nejrychlejší vlaky na trati, kterými jsou pendolina Českých drah, zvládnou cestu za 2 hodiny a 53 minut, což je o šest minut méně, než v současném jízdním řádu. Z Prahy do Olomouce pak pojedou dvě hodny a pět minut. „Jde o historicky nejrychlejší spojení mezi těmito městy,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský

Na trati z Prahy do Ostravy je nejlépe vidět efekt desítek miliard, které modernizace stála: ještě v roce 2005 tu tehdy nejrychlejší vlak SC Manažer jezdil 3 hodiny a 42 minut, vlaky kategorie IC/EC jezdily běžně přes čtyři hodiny. Další zrychlení by mohlo nastat ve chvíli, kdy SŽDC vyřeší pomalý úsek mezi Chocní a Ústím nad Orlicí.

Na Brno vlaky dorovnaly výhodu autobusů

Kratší dobu ve vlaku stráví lidé i na cestě mezi Prahou a Brnem. Železnici se podařilo srovnat čas s autobusy, které jezdí kratší cestou po dálnici D1. Cesta nyní potrvá 2 hodiny a 30 minut, což je o sedm minut méně než dosud.

Největší časová úspora čeká cestující na trati České Budějovice - Praha, kde některé vlaky zkrátí jízdní dobu díky dokončení další části modernizace až o deset minut. Vzdálenost mezi oběma městy urazí za 2 hodiny a 23 minut, což je čas srovnatelný s některými autobusy. Ty však v příštích letech zrychlí díky budování dalších úseků dálnice D3.

O devět minut se zkrátí cesta na Podkrušnohorské magistrále mezi Chebem a Ústím nad Labem, o tři až dvanáct minut kratší dobu jízdy budou mít po částečném zdvoukolejnění rychlíky a spěšné vlaky z Pardubic do Hradce Králové.

Rychlejší cestování čeká díky modernizaci i cestující v mezinárodních vlacích. Cesta z Prahy do Berlína se zkrátí o 15 minut na 4 a půl hodiny. Railjet zvládne cestu z Prahy do Vídně poprvé pod čtyři hodiny, deset minut k dobru získají také vlaky do Bratislavy.

Do modernizace české železnice letos jde přes 40 miliard korun. České zrychlování je ale miniaturní oproti tomu, jak se změní doba jízdy například v Německu. Od prosince tu spustí novou vysokorychlostní trať z Lipska do Erfurtu, která zkrátí ćestování ze 75 na 45 minut. V Česku zatím SŽDC a někteří ministerští úředníci dělají vše pro to, aby se vysokorychlostní tratě nikdy nestavěly.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Špatné letadlo, hodiny bez jídla, ztracené kufry. Běžný let se změnil v utrpení

Letadla společnosti Alaska Airlines.

Měla to být běžná cesta letadlem napříč územím USA z Bostonu do Los Angeles, která za normálních podmínek nepřesáhne...

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

ČSA předloni vydělaly 268 milionů, lety na lačno se vyplatily

ČSA a Letiště Praha nasadily na speciální let k 80. výročí Airbus A319,...

České aerolinie v posledním roce před definitivním začleněním do skupiny Travel Service (nyní SmartWings) vydělaly...

Najdete na iDNES.cz