Nárůst cestujících vytáhl osobní dopravu Českých drah ze ztráty

  10:30aktualizováno  10:30
České dráhy za první pololetí vydělaly 441 milionů korun. Ve srovnání s loňským rokem tak hospodářský výsledek státem vlastněného dopravce představuje zlepšení o 179 milionů korun. V mírném zisku skončila i obvykle ztrátová osobní doprava.

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Díky tržbám z prodeje jízdenek a přísné kontrole nákladů skončila osobní doprava 85 milionů korun v plusu,“ uvedl management společnosti. Růst tržeb v první řadě odráží zvýšení počtu cestujících. Těch v letošním prvním pololetí vlaky Českých drah využilo o 2,2 milionu více než v pololetí loňského roku. 

Největší nárůst zájmu dopravce tradičně zaznamenává na příměstských linkách, nebo na nejvytíženějších dálkových trasách, jako je spojení mezi Prahou a Ostravou, nebo spojeních z metropole do Brna, Českých Budějovic a Hradce Králové. Celkem tak státem vlastněný dopravce za první půlrok přepravil 91,6 milionu zákazníků.

Fotogalerie

„Nárůsty na klíčových linkách jsou dvojciferné. To je ohromný úspěch, který ale s sebou přináší problémy, například s kapacitu v nejfrekventovanějších časech, například u pátečních spojů,“ uvedl šéf představenstva ČD Radek Dvořák. 

Kromě většího počtu cestujících se rovněž prodlužuje vzdálenost, na kterou lidé s Českými drahami jezdí. Ta letos vzrostla v průměru o dva kilometry na 46 kilometrů.

Nárůst počtu cestujících zaznamenala i konkurence. Společnosti RegioJet za prvních šest měsíců přibylo zhruba čtvrt milionu cestujících na 3,1 milionu. Půlmilionový nárůst pasažérů hlásí i Leo Express, který celkem přepravil 1,25 milionu lidí. 

Nákladní doprava na rozdíl od osobní dopravy zaznamenala meziroční pokles ziskovosti o 80 milionů korun. Za prvních šest měsíců společnosti vydělala 270 milionů korun. Skupina ČD Cargo přepravila 33,4 milionu tun zboží, což proti loňskému pololetí představuje mírný pokles o sto tisíc tun. Více se přepravuje uhlí, zemědělské výrobky, přeprava dřeva, a roste i takzvaná kombinovaná přeprava spojující železniční a silniční dopravu. Na ostatních komoditách se už ale podle společnosti projevuje zpomalování ekonomického růstu v Evropě.

Vloni skončily České dráhy v zisku 1,2 miliardy korun. Kladnou hospodářskou bilanci nicméně táhla především nákladní doprava představovaná společností ČD Cargo, zatímco osobní vlaky Českých drah ukončily hospodaření za rok 2018 se ztrátou 230 milionů korun.

Celá skupina Českých drah, kam kromě zmíněného Carga spadá například Výzkumný ústav železniční, nebo správce datových sítí ČD Telematika, zaměstnává přes 23 tisíc lidí. Samotné České dráhy (ČD a.s.) pak necelých 15 tisíc.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

České dráhy posílí spojení Praha–Brno, nasadí novou soupravu i víc vagonů

Railjet České dráhy

České dráhy od prosince posílí železniční spojení mezi Prahou a Brnem. Nově ho bude obsluhovat o jeden vlak Railjet...

Počet letadel se do dvaceti let zdvojnásobí, odhaduje Airbus

ilustrační snímek

Největší evropský výrobce letadel, Airbus, ve středu zveřejnil své odhady pro dalších dvacet let leteckého průmyslu....

Aerolinky omezují počet prodaných míst u A320neo, vychyluje se těžiště

Letadlo Airbus A320neo

Nízkonákladové aerolinie se v poslední době snaží naplňovat svá letadla, jak jen to jde. Díky zmenšování prostoru pro...

Noc na letišti za dva tisíce. Letiště Praha otevřelo nový hotel

Hotel AeroRooms, který se od září nachází mezi prvním a druhým terminálem...

Pražské letiště otevřelo nový hotel AeroRooms, který se nachází přímo v prostorách letiště mezi oběma terminály. Má 14...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz