Fórum Zlaté koruny. Ilustrační snímek

Fórum Zlaté koruny. Ilustrační snímek | foto: Zuzana Kohoutová, iDNES.cz

V debatě o důchodech létali vzduchem zločinci a Internacionála

  • 194
Změny jsou nutné, kdo nic neudělá, nic nezkazí, hájil důchodovou reformu na finančním fóru Zlaté koruny premiér Petr Nečas. Ty, kdo si na penzi spořit nebudou, čeká chudoba, varovali zastánci reformy. Zástupci levice zopakovali, že spoření ve fondech zruší. Podle nich je nesmysl, aby se systém měnil v době recese.

Důchodová reforma v listopadu těsně prošla parlamentem, ale podle průzkumů má minimální podporu veřejnosti. Opozice neustále varuje, že ji v budoucnu zruší. Na fóru to zopakoval stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

"Její slabinou je to, že neexistuje širší shoda, a to jak politické reprezentace, tak odborné veřejnosti," řekl v úvodu předseda Senátu Milan Štěch, který shrnul hlavní důvody, proč ČSSD zákon odmítla. Štěch uvedl, že recese je pro reformu nejhorší dobou. Má se financovat z vyšší DPH, ale lidé neutrácejí. Změny navíc nejvíc pocítí penzisté na nižší valorizaci penzí, dodal. Na vstupu do soukromých fondů ČSSD například vadí, že chybí garance výnosů.

Výdaje na důchody

- převyšují příjmy o více než pětinu
- do roku 2060 se zvýší o cca 3 procenta HDP na 11,8 % HDP

zdroj: Tomáš Holub, ředitel měnové sekce a statistiky ČNB

"Platí pořekadlo, že kdo nic nedělá, nic nepokazí. ČSSD nikdy představu o důchodové reformě nepředstavila," obrátil se k opozici premiér Nečas ve svém projevu. Demografický vývoj nazval časovanou bombou, která vybuchne, pokud se nic neudělá. Důchodový účet je v deficitu, ocitl se v něm kvůli vysoké nezaměstnanosti a nižšímu růstu mezd. Navíc přibývá v systému důchodců, například loni o šedesát tisíc.

Nečas uvedl, že Česko má jeden z nejvstřícnějších systémů penze k lidem s nižšími příjmy. Nejchudší například berou v důchodu až 80 procent svého předchozího příjmu, ale u lidí s nadprůměrnými příjmy klesá poměr až k 25 procentům. Systém je podle Nečase navíc velkorysý v započítávání náhradních dob do důchodu, jako je nezaměstnanost nebo vojenská služba. "Logicky je v tom schován schodek. Klidně to může obsahovat částku kolem 70 miliard korun," řekl premiér.

Ministryně práce Ludmila Müllerová vyzdvihla přehlednost systému a možnost dědictví peněz. Reforma podle ní nemůže být ideál, protože je průsečíkem názorových konsensů a politických dohod. "Domnívám se, že penzijní reforma je významným milníkem a po patnácti letech je první konkrétní výzvou vlády k osobní odpovědnosti obyvatel České republiky," uvedla.

Reforma uprostřed krize je horší než zločin...

Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek se nebál ostrých slov a nařčení. "Nastartovat reformu uprostřed krize je horší než zločin. Ekonomicky to bude stejně dobré nebo špatné jako na Slovensku," řekl. V sousední zemi se výnosy ve fondech podle Mládka loni propadly i o více než 10 procent. "Na akciích můžete hodně vydělat, ale i hodně prodělat," napadl Mládek spoření ve fondech.

"Kdyby kolega Mládek na závěr zapěl Internacionálu, byl by ten dojem naprosto dokonalý," reagoval na jeho vystoupení Nečas.

Na nejnovější Zlaté koruně nechyběl Miloš Zeman, který měl shrnout, proč se vlády zatím na reformě neshodly. "Tak kde nejsou politické elity v tom pravém, nikoli dehonestujícím významu, nemůže ke konsensu dojít," rýpl si bývalý premiér a kandidát na prezidenta Miloš Zeman. Také navrhl, aby se současný systém posílil zvýšením sociálního pojištění.

Zdá se, že všichni diskutující se nicméně shodli na tom, že ve skutečnosti takzvaná malá důchodová reforma, tedy posunutí věku odchodu do důchodu, by měla být nazývána velkou reformou a naopak. Přitom právě o oddalování věku odchodu do penze se nevedly tak vášnivé diskuse, jako o vstupu do II. pilíře.

Na Slovensku probíhá reforma od roku 2005, zejména u mladých lidí však zájem opadl. 

Podle výzkumu, který si týden před fórem nechala Zlatá koruna zpracovat, je zájem lidí o účast ve II. důchodovém pilíři, tvořícím páteř reformy, minimální. Vstoupit do něj jsou plně rozhodnuta necelá dvě procenta lidí, dalších 11 procent se vstupem váhá. Obavy o životaschopnost reformy jsou tak zcela na místě.