Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Genetické úpravy rostlin mají dostat v EU zelenou, nemusely by se označovat

  9:49
Evropská komise hodlá v případě některých technik genetických úprav zjednodušit schvalovací procesy. Zařadily by se mezi takzvané nové genomické techniky, které by se mohly využívat ve velkém v zemědělství a potravinářství a potraviny z nich by se nemusely speciálně značit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Christoph Bock (Max Planck Institute for Informatics) CC-BYCreative Commons

České úřady návrh vítají, stejně jako farmáři a pěstitelé. Zemědělci se přitom obávají spíše věcí, kterými se Komise v návrhu nezabývá, a to hlavně práva na duševní vlastnictví. Tedy zda budou geneticky pozměněná osiva dostupná široké veřejnosti, nebo jestli budou patřit nadnárodním korporacím, které se jejich šlechtěním nejspíš budou zabývat.

Kdy skončí legislativní proces a techniky se začnou používat v praxi, se zatím nedá podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého odhadnout. „Česko má zájem na tom, aby bylo nařízení schváleno co nejrychleji. Považuje je za jeden z klíčových nástrojů ekologizace agro-potravinářského sektoru, který má potenciál přispět k dosažení cílů dalších politických iniciativ EU, jako jsou návrhy nařízení k udržitelnému používání pesticidů či revize rámcové směrnice EU o odpadech,“ dodal Bílý.

Nebezpečí pro ekozemědělství

Zatím není jasné, co přesně bude povoleno a co naopak zakázáno. Například u metody genomických nůžek CRISPR půjde podle Bílého o to, zda získaný produkt bude rizikový. Každá změna se přitom bude posuzovat zvlášť.

„Při zařazení mezi více, nebo méně regulované techniky nebude hrát roli použitá technika, ale vlastnosti získaného produktu,“ vysvětluje mluvčí.

Tomáš Nejedlý ze Zemědělského svazu ČR uvedl, že návrh by mohl přinést zvýšenou produktivitu nebo odolnost rostlin, stejně jako obecně lepší konkurenceschopnost evropského zemědělství na globálním trhu. Zákaz všech těchto metod v ekologickém zemědělství však podle něj může mít negativní dopad na jeho udržitelnost.

Jak se budou kontrolovat genetické úpravy?

● Mezi „povolené“ genetické modifikace by se měly dostat pouze takové změny, které by se mohly teoreticky uskutečnit i v přírodě. Často k nim dochází tak, že vědci „zapínají a vypínají“ geny, které rostliny už mají.

● Schvalování „povolených“ modifikací má být jednodušší. Nový typ rostliny bude muset být zařazen do transparentního registru, který se kvůli tomu vytvoří. Nebude ale nutné provádět hodnocení rizik ani zavedení detekčních metod, v praxi tak bude nerozpoznatelný od konvenčně šlechtěných rostlin.

● Klasické GM potraviny produkované starými metodami, tedy přenos jednoho genu do druhého organismu, budou nadále podléhat přísné kontrole. Jedná se například o takzvanou Bt kukuřici, která byla díky přenosu genu z bakterie odolná proti zavíječi kukuřičnému.

„Velká většina současných odrůd používaných v ekologickém zemědělství má konvenční původ. S nástupem odrůd vzniklých s pomocí nových genomických technik u konvenčních šlechtitelů nebudou mít ekologičtí zemědělci možnost získat dostatek ekologického osiva. Několik existujících ekologických šlechtitelů totiž nebude schopno zabezpečit dostatečnou produkci těchto osiv,“ popsal.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal připomíná, že geneticky modifikované plodiny se jako krmiva do EU běžně dovážejí. „Genetická modifikace, která se například ve Spojených státech používá již téměř 30 let, umožňuje rezistenci vůči některým škůdcům, což vede k úspoře přípravků na ochranu rostlin a k šetrnější zemědělské produkci,“ dodává.

Ředitelka Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace Vlasta Horká tvrdí, že asociace bude návrh podporovat pouze za předpokladu, že produkty vzniklé z nových technik budou dostupné široké veřejnosti pod šlechtitelskou výjimkou a nebudou patentované.

„Evropská komise uvádí, že na jednu stranu chápe malé a střední šlechtitele, ale na druhé straně chápe i podniky, které do toho investují,“ doplnila. Není tak jasné, jak diskuse dopadne. Například dopadovou studii na šlechtitelství bude řešit až příští Evropská komise, která vzejde z voleb, jež budou v roce 2024.

Brusel chce do roku 2050 uzdravit půdu. Češi se obávají nákladů a byrokracie

Obavy pak má také zakladatelka projektu Semínkovna, který se zabývá sdílením osiv, Klára Hrdá. Zejména jí vadí, že by se produkty z nové genomické techniky (NGT1) nemusely speciálně označovat pro spotřebu u zvířat, ale ani u lidí. „Určitě si nepřeji, abychom jako obyvatele EU nepřišli o právo na informaci a veškeré GMO organismy, ať už vzniknou jakkoliv, dále spadaly pod nutnost označování, včetně označení výrobků z nich vyrobených. Musí být zachována naše svobodná možnost tyto produkty a výrobky odmítnout,“ uvedla.

Návrh podle ní také povede k další zásadní destrukci biodiverzity odrůd, které jsou lokálně adaptované. „Zásadně se omezí naše právo na svobodný přístup k osivu, které bychom si mohli sami množit a uchovávat a tím budovat vlastní soběstačnost. Naopak neúměrně vzroste naše závislost na nadnárodních korporacích a dalších producentech ‚moderních‘ osiv. Což může mít v případě krizí velmi citelný dopad na naše obyvatelstvo,“ uzavřela.

Naopak agrární analytik Petr Havel považuje každý krok k liberalizaci za posun správným směrem. „Prospěch z toho bude mít i evropská a česká krajina – mimo jiné snížením chemického zatížení zemědělské půdy, ale i zvýšenou možností ukládat do půdy uhlík,“ domnívá se.

Autor:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Levnější bydlení ve velkých městech: státní nájem vyjde na necelých 14 tisíc

1. června 2024

Premium Vrátit ceny bydlení do přijatelné úrovně. Když už ne celoplošně, tak alespoň pro mladé lidi a...

Ceny kanceláří v zahraničí klesají. Česko se drží, důvody jsou ale smutné

1. června 2024

Komerční nemovitosti zažívají v zahraničí krizi. Kanceláře jsou často neobsazené a tržní ocenění...

Washington bojuje s krádežemi v obchodech. Zakázal už i nákupní tašky

31. května 2024  20:02

Americké maloobchodní řetězce, jako jsou Giant, Safeway nebo Harris Teeter, v posledních měsících...

Místo Amalfi Bruggy. Více turistů míří na neprobádaná místa, zjistil průzkum

31. května 2024

Cestovatelé se letos stále častěji rozhodují vynechat nejnavštěvovanější evropská města a přímořské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...