Vladimír Špidla - Eurokomisař Vladimír Špidla při projevu.

Západ pracuje doma, Česko zaostává

  • 27
Z domova pracují zatím jen dvě procenta zaměstnaných Čechů, zatímco například v Nizozemsku či Velké Británii je to osm procent. Trend, který umožňuje sladit pracovní a soukromý život, by se ale podle eurokomisaře Vladimíra Špidly měl uchytit i u nás.

Ušetřím desítky minut, které jinak strávím cestou do práce, neruší mě hluk v kanceláři, mám větší klid na práci a zároveň mohu strávit více času s dětmi. Tak obvykle hodnotí své pracovní podmínky lidé, kteří pracují buď většinu času, či částečně zdomova.

"U nás je podíl lidí pracujících z domova poměrně nízký, ale předpokládám, že se postupně tento trend uchytí. Podpora práce na dálku je důležitým krokem, který pomůže lidem sladit pracovní a soukromý život, zejména pak v době čím dál nižší porodnosti," říká evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla.

Celkově podle údajů Evropské komise nyní pracuje na dálku čtrnáct milionů lidí, v roce 2002 to bylo jen 4,5 milionu. Odhaduje se, že šest procent pracovníků odpracuje alespoň deset hodin své pracovní doby z domova, 66,5 procenta Evropanů by pak této možnosti rádo využilo.

Jednou z firem, která politiku "domácí kanceláře" zavedla, je americká počítačová společnost IBM, neboť v USA je trend práce z domova velmi populární.

"Součástí programu flexibilních úředních hodin je většina našich zaměstnanců. Samozřejmě záleží na tom, jakou práci určitý člověk zastává, ale je možné pracovat třeba dva tři dny doma," říká ředitel lidských zdrojů české pobočky IBM Petr Draxler.

IBM si podle něho od této politiky mimo jiné slibuje, že tak přiláká talentované lidi, kterých bude s přílivem investic do země nedostatek.

Z domu nemusí pracovat jen IT experti
Nejrozšířenější je tento trend v telekomunikacích, především lidé pracující v IT mohou snadno zastat svoji práci u svého domácího počítače.

"Řada expertiz může být také dělána z domova, třeba rentgenolog může pořízené snímky hodnotit i mimo své běžné pracoviště," poznamenává Špidla.

Před čtyřmi lety vznikla evropská dohoda, která přímo upravuje podmínky, za nichž firmy mohou nechat své pracovníky úřadovat z domova.Podle Špidly tak mají i tito zaměstnanci se speciálním režimem jistotu, že požívají stejnou ochranu jako ostatní. Mimo jiné upravuje to, na jaké technické zázemí má pracovník nárok, či proplácení nákladů například za telefony.