Knihy zůstaly ve vyšší sazbě DPH, poslanci zkusí vyjednat výjimku

  4:39aktualizováno  4:39
Knihy a tiskoviny se mezi výjimky s nižší DPH ve středu na jednání špiček koalice neprobojovaly. Někteří poslanci TOP 09 i Věcí veřejných se to nicméně ještě pokusí prosadit. Zkušenosti z jiných zemí ukazují výrazné snížení prodeje knih a tiskovin po zavedení zvýšené daně.
Knihkupci se bojí velkého pokesu prodeje.

Knihkupci se bojí velkého pokesu prodeje. | foto: Profimedia.cz

Češi se kvůli zvýšení DPH nebudou muset omezovat v konzumaci chleba, syrové zeleniny či ryb, ale možná přestanou číst. Koaliční devítka, tedy zástupci tří vládních stran, včera prohlásila, že diskuse o dalších výjimkách z dvacetiprocentní sazby typu knihy, teplo či léky je uzavřena.

Z jednání vyplynulo, že v nižší sazbě DPH (10 procent) zůstane jen sedmička základních potravin (mléko, chleba, voda...). "Pandořina skříňka, diskuse o jiných výjimkách ve snížené sazbě, je uzavřena," uvedl po jednání šéf VV Radek John.

Teoretická naděje na přidání knih a tiskovin na seznam výjimek nicméně trvá. Výpadek by činil 750 milionů ze zvýšené DPH, což je v porovnání se sedmi potravinami (7 miliard) nízká částka.

VV i část TOP 09 chtějí výjimku vyjednat

"V pondělí to probereme s ministrem financí (TOP 09)," uvedl poslanec VV Michal Babák. Ministr financí stanovil, že výjimky, které zůstanou v nižší sazbě, nesmí připravit rozpočet o víc než sedm miliard.

VV nicméně odmítají vyměnit některé ze sedmičky potravin za knihy a tiskoviny a doufají, že nová položka by se mohla stát osmou výjimkou.

Babák přišel také s vlastním nápadem odečíst si výdaje na knihy a na předplatné ze základu daně v daňovém přiznání. Poněkud krkolomný způsob, jak knihám ulevit, nicméně není v souladu s Kalouskovou daňovou koncepcí, která slibuje zjednodušení daní a seškrtání výjimek.

I v samotné TOP 09 však existuje nevole k tomu, aby knihy a tiskoviny byly zatíženy vyšší sazbou DPH. "Nesouhlasím s tím, že by knihy měly být ve vyšší sazbě. Příští týden o tom budeme mluvit s ostatními poslanci klubu TOP 09," řekl včera šéf klubu Petr Gazdík.

Evropská rarita: Dražší tiskoviny a knihy

Zvýšením nižší sazby daně z přidané hodnoty na dvacet procent na knihy a tisk by se Česká republika stala evropskou raritou. Ve většině evropských zemí (výjimkou je např. Bulharsko) jsou tyto položky zařazeny do nižší sazby, v Irsku nebo Velké Británii dokonce do nulové.

V Dánsku, kde mají na zboží a služby DPH 25 procent, existuje výjimka pro deníky a týdeníky (nula procent) a do knižního trhu stát vybranou daň vrací dotacemi.

Čeští knihkupci mají obavy. "Na Slovensku to udělali před lety, když sjednotili DPH na 19 procent včetně knih. I když před dvěma lety DPH u knih snížili zpět na 10 procent, knižní trh se z toho již nevzpamatoval," naráží na zkušenost ze Slovenska ředitel sítě knihkupectví Librex Petr Becher. Podle něj nebudou moci absorbovat vyšší daň do svých marží a budou muset jít s cenami nahoru.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) zveřejnil na internetu výzvu na obranu knih. K petici za nižší DPH připojila svůj podpis řada úspěšných českých spisovatelů včetně dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla.

Zkušenosti z jiných zemí ukazují výrazný pokles prodeje

Podle knihkupců mají zákazníci vybudovanou psychologickou cenovou hranici, za niž nejsou ochotni jít.  "Pohybuje se mezi 200 až 500 korunami, to ovšem pouze u nejžádanějších bestsellerů," uvedl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment. Případné desetiprocentní zdražení by si podle SČKN mezi sebe museli přerozdělit nakladatelé, knihkupci, tiskárny i autoři.

Jejich zisky by šly výrazně dolů a vydávalo by se méně nových titulů. Podobný vývoj lze očekávat také na trhu s novinami a časopisy, které se podobně jako knihy často prodávají za psychologické ceny.

Jednadvacet procent z novin a časopisů se platí od ledna 2009 například v Litvě. Podle prezidenta tamní unie novinářů Dainiuse Radzevičiuse mělo zvednutí desetiprocentní sazby na tamní mediální trh neblahé důsledky.

"Několik deníků muselo skončit a spousta lidí přišla o práci," vysvětlil Radzevičius. Důsledky vyšší daně pocítily také litevské tiskárny – tiskne se v Polsku, kde je to levnější.

Od příštího roku se bude odvádět dvacetiprocentní DPH z tisku také v sousedním Lotyšsku. Mezitím si ale stačili Lotyši vyzkoušet stejně vysokou sazbu DPH na knihy, která platila od ledna do srpna 2009. Podle lotyšského sdružení knihkupců v té době poklesl prodej knih o 22 procent.

Zvýšení DPH nastane už od října, takže knihy a předplatné tiskovin se jako dárek pod stromeček prodraží. 58 miliard korun ročně, které se na zvýšené DPH vyberou, má být použito výhradně na důchodovou reformu. Na pokrytí letošního schodku důchodového pojištění bude třeba kolem 30 miliard.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Systém stravenek funguje, není důvod ho měnit

Ilustrační snímek

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenomže proč?...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Další rána pro Boeing. Odkládá první let stroje řady 777X na rok 2020

Boeing 777x

Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce letošního roku na rok...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz