Jak se vaří pivo tradičním postupem

Jak se vaří pivo tradičním postupem - V Minipivovaru u Medvídků se nejprve sešrotují (rozdrtí) tři druhy sladu. Pak se do vystírací kádě o objemu 250 litrů napustí voda o teplotě 37 stupňů Celsia. Do této vody se přidá sešrotovaný slad. Takto se získá vystírka. Vystírka se speciálním postupem zahřívá až na 72°C Je to biotechnologie, při kterém se škrob ze sladu pomocí enzymů ( ze sladu) přemění na zkvasitelný cukr rozpuštěný ve vodě. Podle zažitých pojmů pro výrobu piva vznikne rmut. Rmut se nakonec krátce povaří | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Vysoké Mýto se rozhodlo vařit vlastní pivo

  • 1
Z Vysokého Mýta si budou turisté v budoucnu odvážet originální lahvové pivo jako suvenýr nebo si dají točené vysokomýtské v restauraci v budově bývalého soudu. Radnice totiž plánuje spojit rekonstrukci historické budovy na náměstí se stavbu malého pivovaru v jeho sklepech.

Pivovar má doplnit galerii, ubytování, restauraci i kavárnu, které chtějí radní v budově bývalého okresního soudu a věznice zřídit. "Pivovar náklady navýší asi o pět milionů korun," říká starosta Martin Krejza.

Peníze na až stomilionovou rekonstrukci chce město získat od Evropské unie. Projekt přestavby soudu nyní architekt Roman Brychta rozšiřuje o pivovar ve sklepení budovy, kde má stát varna na pět hektolitrů piva. "Při jedné várce bychom uvařili tisíc piv. Většina piva by se spotřebovala v restauraci ve stejné budově, ale pivo bychom mohli také stáčet do lahví a dávat jako suvenýr z Vysokého Mýta," říká starosta.

Vařením vysokomýtského piva by se město vrátilo k tradici, která zanikla před padesáti lety. "Pivo se jako v jiných městech i u nás vařilo nejdříve v měšťanských domech a potom vznikl měšťanský pivovar. Ten stál až do druhé poloviny 19. století na místě, kde teď sídlí bývalý Telecom. Pak vznikla akciová společnost, která zřídila nový měšťanský pivovar. Jeho torzo dodnes ve Vysokém Mýtě stojí. Pivo se tam přestalo vařit po druhé světové válce," připomíná ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Plán výroby piva ve městě podporuje také ředitel městské galerie, která má opravenou budovu soudu společně s pivovarem sdílet. "Vysoké Mýto nemá žádný regionální produkt, kterým do nedávna býval likér Meditovka, později přejmenovaný na Mýtovku. Bohužel se už nevyrábí. Mohli bychom proto hostům na uvítanou nalévat místo likéru pivo," říká Pavel Chalupa.

A co když Mýto na projekt dotaci nezíská? "Rekonstrukce soudu se nedá odkládat, protože jinak budova spadne. Pokud nezískáme peníze napoprvé, budeme to zkoušet v dalších letech nebo si vezmeme úvěr," říká Krejza.