Ceníky naprosté většiny developerů stále ještě obsahují v celkové ceně jen pětiprocentní daň, přitom jsou to byty s plánovanou kolaudací na rok 2008 nebo 2009.

Ceníky naprosté většiny developerů stále ještě obsahují v celkové ceně jen pětiprocentní daň, přitom jsou to byty s plánovanou kolaudací na rok 2008 nebo 2009.

Vrcholí hon na „levnější“ byty

  • 32
Pro toho, kdo se pro nové bydlení rozhodl a ještě je celé nezaplatil, teď vrcholí čas pro doplacení. Jen tak se totiž vyhne vyšší dani. Snížená daň z přidané hodnoty vzroste u nových bytů od ledna 2008 z pěti na devět procent.

Není to málo: u bytu za dva miliony jde o rozdíl 80 tisíc korun. Už nyní se objevují komplikace – byty nejsou dokončené a jejich kolaudace se kvůli nedostatku dělníků, specialistů i materiálů zpožďuje.

Vyšší daň příštího roku tak musí řešit i ti budoucí majitelé, kteří čekali, že budou bydlet v novém už letos. Z reakcí čtenářů MF DNES vyplývá, že někteří stavitelé přecenili síly, byty se zpožďují a banka dá peníze jen na to, co už stojí.

Domluva s bankou nejistá
Většina lidí si kupuje byty na hypotéku, což je složitější než placení v hotovosti. Některé stavební a developerské společnosti nyní nažhavily telefonní linky s klienty a bankami, které dávají hypotéky, aby upravily platební kalendář.

"Klientům umožňujeme zaplatit maximální částku za byt do konce roku tak, aby daň byla ještě jen pět procent," popisuje šéf Ekospolu Evžen Korec.

To podle něho platí jak pro klienty, kteří mají na byt vlastní peníze, tak i pro ty, kdo si berou hypotéku u Hypoteční banky, se kterou se Ekospol dohodl a od které si půjčuje většina jeho zákazníků. "Dost lidí nám zaplatilo i všechno dopředu," dodává.

Podobně mluví i obchodní manažer realitky Lexxus Peter Višňovský, která spolupracuje s Hyposervisem. Mluvčí za Hypoteční banku říká, že uvolňují peníze podle rozestavěnosti projektu. Česká spořitelna, největší hypoteční banka, popisuje, že žádosti posuzuje jen jednotlivě.

Domluvit se s bankou není snadná záležitost. Musí vyslat znalce, který zkontroluje staveniště, aby potvrdil, kolik může banka pustit peněz. A ne každá banka je rychlá nebo ochotná zkontrolovat menší projekt.

Ale spěch se nemusí vždy vyplatit. "Doporučujeme klientům s hypotékou řešit dřívější úhradu kupní ceny pouze u projektů, které budou dokončeny brzy, nejpozději v létě 2008. Jinak by se náklady na dřívější splacení srovnaly s úsporou na dani," podotýká Peter Višňovský z realitní společnosti Lexxus, která nyní prodává na tři sta bytů a dvě stě domů různých developerských firem.

A co když zatím stojí jen základy a vy chcete zaplatit byt celý, protože máte peníze v hotovosti? Zaplatíte, ušetříte na dani, ale byt jste ještě nemohli zkontrolovat. Jak už kritizovalo Sdružení na obranu spotřebitelů, kupní smlouvy bývají často nevýhodné a k vyjednávání někdy poslouží nechat si poslední splátku až na převzetí bytu.

Jen vypadají levněji
Pozor by si měli dávat i ti, kteří se k nákupu teprve chystají. Ceníky naprosté většiny developerů stále ještě obsahují v celkové ceně jen pětiprocentní daň, přitom jsou to byty s plánovanou kolaudací na rok 2008 nebo 2009.

"Nejčastěji se nyní v cenících uvádí, že k současné ceně bude po 1. lednu připočten daný rozdíl v DPH," popisuje Jana Hrabětová z internetového portálu zaměřeného na nové byty kdechcibydlet.cz.

Kromě toho zdraží od ledna výstavba bytů nad 120 metrů čtverečních, na které se už nevztahuje definice tzv. sociálního bydlení. Podle výkladu zákona ministerstva financí budou moci nadále developerské společnosti prodávat menší byty s devítiprocentní daní z přidané hodnoty, a to i když v tom stejném domě bude pár bytů luxusních s vyšší daní.

A jen pro úplnost: daň za nový byt se platí buď až ve chvíli, kdy dojde k zápisu do katastru nemovitostí, nebo platíte byt po částech během stavby. Jakmile dojdou peníze za fakturu na účet firmy, platí se i daň.

,