Vládě se nelíbí, že Brusel snížil Česku množství povolenek o 14,8 procenta. Stát za to Komisi zažaluje.

Vládě se nelíbí, že Brusel snížil Česku množství povolenek o 14,8 procenta. Stát za to Komisi zažaluje. | foto: Profimedia.cz

Vláda zažaluje Brusel kvůli povolenkám

  • 5
Česko podá žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012. Státu se nelíbí postup, jakým komise o snížení rozhodovala. Považuje ho za diskriminační vůči českým podnikům.

Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 ve výši 102 milionů tun ročně. Komise však zemi odsouhlasila jen 86,8 milionu tun ročně, což je téměř o patnáct procent méně. A právě to se vládě nelíbí a na mimořádném pátečním zasedání rozhodla, že se bude s Bruselem soudit.

"Žaloba se musí teprve připravit, bude tam asi týdenní prodlení," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Možnost zažalovat Brusel předložil vládě ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Jsem rád, že vláda návrh přijala,“ uvedl.

Vláda souhlasila s analýzou ministerstva, která považuje kroky Bruselu vůči českým energetickým a průmyslovým podnikům za diskriminační. Analýza dále tvrdí, že Česko plní Kjótský protokol, ze kterého vychází evropský systém obchodování s emisemi, s rezervou

Brusel s výtkami nesouhlasí
"Každá členská země má právo se proti rozhodnutí postavit, ale bude muset dokázat, že komise postupovala vůči ní diskriminačně," citovala ČTK mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbaru Helfferichovou.

"Evropská komise s českou vládou nekonzultovala postup, který zvolila pro výpočet emisí, ani údaje, které pro tento výpočet použila," uvedl jednu z výhrad Bartovský.

Používáme u všech zemí stejná kritéria a jsme plně přesvědčeni, že jsme nepostupovali diskriminačně vůči nikomu a že naše rozhodnutí u soudu obstojí, dodala Helfferichová.

Stát vytýká komisi špatný postup  
"Komise kvůli komplikovanému modelu výpočtu a špatným datům poškodila Českou republiku při přidělování emisních povolenek,“ uvedl ministr Říman.

Státu se nelíbí například to, že bruselští úředníci při svém rozhodování podhodnotili růst hrubého domácího produktu v letech 2009 a 2010. "Přepočet očekávaných emisí je proveden na základě neaktuálních hodnot, které jsou podstatně nižší než aktuální odhady růstu HDP," uvádí ministerstvo.

Komise podle něj navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky, přestože se na ně povolenky nevztahují.

Proti Bruselu jsou i další státy
S rozhodnutím komise o národních alokačních plánech zásadně nesouhlasí i Maďarsko a Polsko, které na něj rovněž připravují žaloby.

Slovenská republika zažalovala komisi už v únoru. Evropský soud první instance ale žádost o zkrácené řízení zamítl. Odborníci odhadují, že případný soud s komisí by mohl trvat i déle než dva roky, uvedla ČTK. Do té doby platí současné rozhodnutí.

Trhem s povolenkami se Unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si na evropském trhu dokoupit další povolenky.

Kolaps jejich cen v polovině minulého roku, jehož příčinou byl nadbytek povolenek, byl dalším z důvodů, proč Brusel přistoupila ke snižování přídělů jednotlivým zemím.