Vláda Jana Fischera se hájí, že údaj o dopadech v řádu desítek milionů pocházel od ministerstva financí.

Vláda Jana Fischera se hájí, že údaj o dopadech v řádu desítek milionů pocházel od ministerstva financí. | foto: David Neff, MAFRA

Vláda odmítá, že by zkreslila propočty, jak daň z režijek ovlivní rozpočet

  • 384
Vláda a ministerstvo financí se dohadují, kdo může za to, že se jako argument pro změnu zdanění u zaměstnaneckých výhod použily velmi nízké odhady případných ztrát pro státní rozpočet. Podle oficiální verze by státní kasa přišla o desítky milionů korun, úředníci ministerstva financí však přiznávají, že by se díra v rozpočtu mohla blížit miliardě.

O kolik přijde státní kasa na daních, když poslanci podlehnou odborářům a zachovají nižší zdanění režijních jízdenek, závodního stravování či podnikových rekreací? O desítky milionů, zní oficiální verze, kterou ministerstvo financí zpracovalo loni. O více než tři čtvrtě miliardy, tvrdí úředníci ministerstva dnes.

Na samém začátku dnešního humbuku s benefity stál návrh bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Přišel s novelou zákona o DPH, která zrovnoprávnila DPH na zboží a služby v rámci zaměstnaneckých benefitů s DPH na výrobky za normální cenu. Kalouskovi úředníci tehdy odhadli dopad na desítky milionů.

"Rozptyl je na základě toho, že není jasné, co je cena obvyklá. Odhad je dán skutečnou hodnotou benefitu. Pokud se musí platit daň za cenu obvyklou, začne zaměstnanec a zaměstnavatel například u zlevněného jízdného zvažovat, co je nezbytné. K takovému jednání ale zatím nedošlo," vysvětluje Kalousek.

daňový kolotoč

Co říkali politici a úředníci o snížení DPH u benefitů:

25. 2. 2010
"Má to rozpočtové dopady ve stamilionech korun."
Eduard Janota ve Sněmovně

Tento týden
"Vycházel jsem z informací od ministerstva financí."
Bohuslav Sobotka (ČSSD), když předložil návrh, který vyčísloval dopady na 500 milionů korun

"Jen na režijních jízdenkách by výpadek činil 750 milionů. Argument, že dopad na rozpočet je v desítkách milionů, není ve shodě s tím, co ministerstvo financí předávalo premiérovi."
Ivan Fuksa (ODS), náměstek MF

"Vláda a premiér vycházeli z oficiálních dokumentů hovořících o desítkách milionů korun. Tyto dokumenty zpracovalo MF, nikoli tým poradců ministerského předsedy."
Roman Prorok, mluvčí vlády

"Údaj o desítkách milionů jsme převzali z loňského návrhu zákona. Tam jej předložilo ministerstvo financí, které psalo důvodovou zprávu. To je jediný oficiální dokument, který poslalo do vlády."
V. Mlynář, šéf poradců premiéra

"Počítal to odborný aparát. Nevím, jak to počítají. Rozptyl je daný tím, že není jasné, co je cena obvyklá."
Miroslav Kalousek (TOP 09), jenž jako ministr financí návrh na zdanění benefitů předložil.

"Odhad je těžký. Ultrakonzervativní je v řádu desítek milionů."
Jakub Haas, mluvčí MF, oficiálně tlumí předchozí výroky z úřadu

Jenže loni takto nízký odhad nikomu nevadil. Poslanci vyšší zdanění benefitů hladce schválili. Oni ani odboráři a hordy jejich právníků si nevšimli, že podle zákona budou firmy muset od Nového roku zdražit třeba režijní jízdenky.

"Myslím si, že poslanec při projednávání každého takového návrhu zákona je v zásadě odkázán na důvodovou zprávu," hájí kolegy místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Kolotoč nastal až letos. Železniční odbory se začaly bát, že jim České dráhy připíší k úhradě zvýšenou DPH a režijky by výrazně zdražily. Pokud by tak dopravce neučinil, musel by až stovky milionů korun na dani zaplatit ze svého.

V zemi je navíc řada dalších podniků, které poskytují svým zaměstnancům levně roční jízdenky. Hrozba stávky přiměla vládu předložit návrh zákona, který vyšší zdanění ruší. Ministerstvo financí mezitím spočítalo, že rozpočet by tak přišel o stovky milionů korun. To MF DNES potvrdili jeho náměstci i další politici.

Daňaři z ministerstva přitom zohlednili jen nejvýraznější z benefitů – slevy na jízdném pro zaměstnance u dopravních firem. Kolik by přineslo dodanění obědů ve firemních jídelnách či výrobků, které si mohou pracovníci od firmy koupit se slevou, už nedokázali úředníci vyčíslit.

Jenže vláda do zprávy k návrhu zákona uvedla, že rozpočet přijde jen o desítky milionů korun. "Vnímal jsem to jako pomoc ČSSD a těm, kteří nadbíhají stávce," říká poslanec ODS Michal Doktor, který z údajů ministerstva spočítal, že dopady do rozpočtu by byly dokonce kolem miliardy korun.

Vláda se teď brání tím, že neměla v ruce žádný oficiální dokument s vyššími odhady. "Vycházeli jsme z oficiálních dokumentů hovořících o rozpočtových dopadech v desítkách milionů korun," uvedla včera vláda premiéra Jana Fischera v oficiálním prohlášení.

Ivan Fuksa, náměstek ministra financí, který Eduarda Janotu tento týden zastupoval, s tím úplně nesouhlasí. "Informace o dopadu ve výši 750 milionů jsme poslali poradcům pana premiéra Vladimíru Mlynářovi a Milanu Kupkovi před vystoupením předsedy vlády ve Sněmovně, kde se hlasovalo o zrušení dodanění benefitů," sdělil MF DNES.

Od původního propočtu se však úřad oficiálně zcela nedistancuje. "Odhad je těžký. Ultrakonzervativní v řádech desítek milionů," říká mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Příběh ještě není u konce. Novela rušící zdanění v uplynulém týdnu prošla Poslaneckou sněmovnou a včera ji zamítl Senát. Příští týden se tak opět vrátí mezi poslance.

Boj o režijky

Senát včera zamítl novelu zákona o DPH, přijatou ve Sněmovně, která ustupovala odborářům. Ti nechtějí přijít o levné zaměstnanecké výhody a hrozí obří stávkou v dopravě.

Novela se už příští týden znovu vrátí do Sněmovny. Aby odboráři uspěli, budou muset poslanci Senát přehlasovat. Dokumenty ukazují, že by pak stát přišel o stamiliony korun.