Naberte lidi, snižte nezaměstnanost. Ministerstvo zaúkoluje státní firmy

  12:30aktualizováno  12:30
Zaměstnejte více lidí, dostanete za to štědrý příspěvek až 288 tisíc korun na hlavu. Takový plán má ministerstvo práce na zkrocení vysoké nezaměstnanosti. Je připraveno rozdělit miliardy státním kolosům jako jsou Lesy ČR, ČEZ nebo České dráhy. Krok však vzbuzuje rozpaky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřad práce obeslal už loni na podzim řadu státních podniků jako České
dráhy, Českou poštu, Ředitelství silnic a dálnic, Lesy ČR, povodí řek nebo ČEZ  s výzvou, aby hledaly pro uchazeče místa. Ozvaly se však jen Lesy České republiky a s nabídkou spolupráce přispěchala katolická církev. Ministerstvo práce se teď chystá nabídnout podnikům více peněz, aby šly v zaměstnávání příkladem.

Státní a polostátní firmy se do pomoci státu s umístěním uchazečů o práci příliš nehrnou. "Jejich nejčastějším argumentem je, že jim to přinese pouze spoustu starostí a nebudou mít dostatek peněz na krytí nákladů," říká Jan Marek, náměstek pro zaměstnanost ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

Česká ekonomika se potýká s rekordní nezaměstnaností. V březnu úřady evidovaly 608 tisíc uchazečů a déle než rok hledalo zaměstnání zhruba čtyřicet procent z nich. Místo jen těžko hledají mladí lidé bez praxe, uchazeči nad 50 let, po rodičovské dovolené nebo se zdravotním postižením. Právě pro ně chce ministerstvo ve státních podnicích pracovní příležitosti najít.

Pomoc přitom od podniků nechce zadarmo. Na dotace pro zaměstnavatele loni v rozpočtu vyčlenilo zhruba 5,4 miliardy korun, které se však neutratily celé. To se má změnit. "Jsme ochotni jít do velmi vysokého příspěvku z aktivní politiky zaměstnanosti, který by pokryl adekvátní mzdy i s odvody," říká Marek. Přispět může až 288 tisíci korunami ročně na vytvoření pracovního místa. Dotace už využívá například Česká pošta v Jihlavě a v Českých Budějovicích nebo katolická církev.

Podniky lidi nepotřebují nebo mají vysoké požadavky

S prosbou o pomoc při řešení nezaměstnanosti oslovila ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková loni na podzim podniky se státní účastí a další instituce, například Řízení letového provozu, ČEZ či těžební a rekultivační firmu Diamo. Většina z oslovených firem na dopis ani neodpověděla, některé jen zdvořile poděkovaly za nabídku. Spolupráce mezi úřady práce a státními podniky je totiž dobrovolná, protlačit ji může jen ministr, pod kterého podnik spadá.

Na dotaz MF DNES, zda mohou pomoci, většina firem reagovala ve smyslu, že lidé evidovaní na úřadech práce nesplňují náročné podmínky. "Legislativa vyžaduje u našich zaměstnanců vysoké požadavky na zdravotní a odbornou způsobilost. Na řadě pozic u SŽDC je navíc potřebné vysokoškolské vzdělání technického, ekonomického či právního směru," uvedl Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.

Graf k nezaměstnanosti.

Podniky také mají dost kandidátů na místa: "Nabídka převyšuje poptávku. Problémy máme pouze v určitých lokalitách, kde je špatná dopravní dostupnost pro uchazeče z větších měst do malých obcí," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Po určitých peripetiích se úřad dohodl s Lesy ČR, při zalesnění Krušných hor má dostat práci 30 uchazečů, budou vysazovat nové stromky a pečovat o mladé lesní porosty na Ústecku. A vstřícně zareagovala katolická církev, se kterou Úřad práce ČR podepsal začátkem dubna deklaraci o spolupráci. "Počítáme s tím, že posily uplatníme například v administrativě, při správcovské činnosti, údržbě budov a zeleně, jako pomoc v charitních službách, na stavbách nebo absolventských pozicích," vypočítává arcibiskup pražský Dominik Duka.

Podle náměstka Marka se ministerstvo letos chystá pilotně odzkoušet úplnou novinku – práce v domácnosti. Uchazeči budou dostávat místo mzdy stravenky, které jim úřad práce následně proplatí. Vydělají si maximálně polovinu minimální mzdy. Ministerstvo chystá pro zájemce o práci také příspěvek na dopravu za prací do sousedních regionů a úlevu na pojistném pro zaměstnavatele u obtížně umístitelných uchazečů. Do umísťování nezaměstnaných za odměnu se mají zapojit také soukromé agentury práce.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Najdete na iDNES.cz