Naberte lidi, snižte nezaměstnanost. Ministerstvo zaúkoluje státní firmy

  12:30aktualizováno  12:30
Zaměstnejte více lidí, dostanete za to štědrý příspěvek až 288 tisíc korun na hlavu. Takový plán má ministerstvo práce na zkrocení vysoké nezaměstnanosti. Je připraveno rozdělit miliardy státním kolosům jako jsou Lesy ČR, ČEZ nebo České dráhy. Krok však vzbuzuje rozpaky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřad práce obeslal už loni na podzim řadu státních podniků jako České
dráhy, Českou poštu, Ředitelství silnic a dálnic, Lesy ČR, povodí řek nebo ČEZ  s výzvou, aby hledaly pro uchazeče místa. Ozvaly se však jen Lesy České republiky a s nabídkou spolupráce přispěchala katolická církev. Ministerstvo práce se teď chystá nabídnout podnikům více peněz, aby šly v zaměstnávání příkladem.

Státní a polostátní firmy se do pomoci státu s umístěním uchazečů o práci příliš nehrnou. "Jejich nejčastějším argumentem je, že jim to přinese pouze spoustu starostí a nebudou mít dostatek peněz na krytí nákladů," říká Jan Marek, náměstek pro zaměstnanost ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

Česká ekonomika se potýká s rekordní nezaměstnaností. V březnu úřady evidovaly 608 tisíc uchazečů a déle než rok hledalo zaměstnání zhruba čtyřicet procent z nich. Místo jen těžko hledají mladí lidé bez praxe, uchazeči nad 50 let, po rodičovské dovolené nebo se zdravotním postižením. Právě pro ně chce ministerstvo ve státních podnicích pracovní příležitosti najít.

Pomoc přitom od podniků nechce zadarmo. Na dotace pro zaměstnavatele loni v rozpočtu vyčlenilo zhruba 5,4 miliardy korun, které se však neutratily celé. To se má změnit. "Jsme ochotni jít do velmi vysokého příspěvku z aktivní politiky zaměstnanosti, který by pokryl adekvátní mzdy i s odvody," říká Marek. Přispět může až 288 tisíci korunami ročně na vytvoření pracovního místa. Dotace už využívá například Česká pošta v Jihlavě a v Českých Budějovicích nebo katolická církev.

Podniky lidi nepotřebují nebo mají vysoké požadavky

S prosbou o pomoc při řešení nezaměstnanosti oslovila ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková loni na podzim podniky se státní účastí a další instituce, například Řízení letového provozu, ČEZ či těžební a rekultivační firmu Diamo. Většina z oslovených firem na dopis ani neodpověděla, některé jen zdvořile poděkovaly za nabídku. Spolupráce mezi úřady práce a státními podniky je totiž dobrovolná, protlačit ji může jen ministr, pod kterého podnik spadá.

Na dotaz MF DNES, zda mohou pomoci, většina firem reagovala ve smyslu, že lidé evidovaní na úřadech práce nesplňují náročné podmínky. "Legislativa vyžaduje u našich zaměstnanců vysoké požadavky na zdravotní a odbornou způsobilost. Na řadě pozic u SŽDC je navíc potřebné vysokoškolské vzdělání technického, ekonomického či právního směru," uvedl Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.

Graf k nezaměstnanosti.

Podniky také mají dost kandidátů na místa: "Nabídka převyšuje poptávku. Problémy máme pouze v určitých lokalitách, kde je špatná dopravní dostupnost pro uchazeče z větších měst do malých obcí," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Po určitých peripetiích se úřad dohodl s Lesy ČR, při zalesnění Krušných hor má dostat práci 30 uchazečů, budou vysazovat nové stromky a pečovat o mladé lesní porosty na Ústecku. A vstřícně zareagovala katolická církev, se kterou Úřad práce ČR podepsal začátkem dubna deklaraci o spolupráci. "Počítáme s tím, že posily uplatníme například v administrativě, při správcovské činnosti, údržbě budov a zeleně, jako pomoc v charitních službách, na stavbách nebo absolventských pozicích," vypočítává arcibiskup pražský Dominik Duka.

Podle náměstka Marka se ministerstvo letos chystá pilotně odzkoušet úplnou novinku – práce v domácnosti. Uchazeči budou dostávat místo mzdy stravenky, které jim úřad práce následně proplatí. Vydělají si maximálně polovinu minimální mzdy. Ministerstvo chystá pro zájemce o práci také příspěvek na dopravu za prací do sousedních regionů a úlevu na pojistném pro zaměstnavatele u obtížně umístitelných uchazečů. Do umísťování nezaměstnaných za odměnu se mají zapojit také soukromé agentury práce.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Vitásková nedostane odškodné ve výši 170 tisíc, soud její žalobu zamítl

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, která od...

Premium

Firmy trápí falešné objednávky. Zboží poslané do neznáma končí u podvodníků

Na nedostatečném prověření odběratele mohou firmy značně prodělat. Podvodníci totiž rozesílají falešné objednávky...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz